Radar monitor 47/2010

Asi nejžhavější událostí tohoto týdne byla dělostřelecká přestřelka mezi Korejemi. I když už se nestřílí, situace zdaleka není zcela klidná, protože nejenom že USA a Jižní Korea zahájily ve Žlutém moři manévry, ale dokonce pro vojenský zásah v Koreji má Obama podporu Američanů (otázka je, jestli na tom záleží). Ještě štěstí, že už je MacArthur po smrti.


Notný rozruch vyvolalo též zveřejnění diplomatické korespondence na serveru WikiLeaks (přesněji řečeno začátek zveřejňování). Zda tu bude šrapnel, nebo prskavka ukáže teprve budoucnost. USA zatím vyskakují jak čertík ze škatulky a zaujaly pozici despoty, který by rád vylepšil realitu popravou posla špatných zpráv.


Turecko plánuje utratit dvě miliardy dolarů za vlastní raketovou obranu (Bidders Vie for Billion Turkish Missile Shield, Sabah Says). Ve hře jsou Američané, Rusové, Číňané i Evropané, takže vlastně všichni.


NATO se může na ČR spolehnout, ani případné triumfální vítězství ČSSD neznamená hrozbu pro jeho nerozbornou jednotu, neboť stanovisko ČSSD k summitu NATO a Nové strategické koncepci je jasné: „ČSSD oceňuje přijetí Nové strategické koncepce (NSK), která se snaží reagovat na klíčové současné a budoucí bezpečnostní hrozby (…)“ a dále, jak už to tak bývá, „podporuje“ a „vítá“. Žádný pacifismus se v ČSSD trpět nebude: „Za prvé, členství ČR v NATO je zárukou bezpečnosti naší země, a to podle článku 5 Washingtonské smlouvy. Za druhé, každý občan ČR by si měl uvědomit, že článek 3 téže smlouvy představuje zároveň závazek k budování schopností české armády, a to právě k zajištění bezpečnosti své i členských států Severoatlantické smlouvy.“


Tisková zpráva Ne základnám: Protiraketovou obranu je stále třeba odmítat.


Uvědomělí Češi štkají, že Praha již není favoritkou Washingtonu a že to trudné prázdno by se mělo zaplnit novou bilaterální agendou (Prague no longer US’s favourite, new bilateral agenda needed)


Američané už bojují v Afghánistánu déle než Rusové. A je tu ještě jeden rozdíl: zatímco proti cca 110 000 Rusů stálo 250 000 mudžáhidů, 140 000 vojákům NATO zatápí 30 000 povstalců.


Venezuela si od Ruska půjčila 4 miliardy dolarů na nákup zbraní. Zřejmě ruských. Z jakého důvodu autor zprávy zdůrazňuje jinak zcela irelevantní informaci, že Chávez je levicový politik, je záhadou. Asi aby podtrhl, že ten obchod je nějaký podezřelý, až nemravný (asi proto, že na něm nevydělá Wall Street).


Jistý představitel NATO se nechal slyšet, že děti jsou v Kábulu ve větším bezpečí, než v některých čtvrtích Londýna, nebo Glasgow, a pak musel vysvětlovat a opravovat a žehlit (Nato official clarifies Kabul child safety comment).


Trapas v Afghánistánu: Západ o míru jednal s podvodníkem. Aneb lump narazil na lumpa.


Chceš-li mír, připravuj…? Oskara Křejčího průvodce cestou k Třetí (a zřejmě poslední) světové.


Přepravci jaderných zbraní v USA se potýkají s alkoholem. Kdyby sázkové kanceláře vypisovaly sázky na to, kdo dřív udělá nějakou paseku, jestli teroristé (kterými nás pořád straší), nebo státní zaměstnanci (o kterých ani nevíme), na koho by asi tak byl nižší kurs?


Je Turecko trojský kůň NATO na Středním východě? (Turkey as the "Trojan Horse of the Middle East")


USA vypustily největší špionážní satelit světa. A hned je mír je zas o něco mírovější, svoboda svobodnější a demokracie demokratičtější…


Militarizace medií, aneb o čem se ve veřejnoprávní ČT nemluví..

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments