Radar monitor (52/2009)

Z domova

Česká armáda koupí obrněná auta Iveco za 3,6 miliardy. Ekonomická krize? Děsivý deficit státního rozpočtu? Nic nesmí ohrozit schopnost české armády bojovat v zahraničních misích. Musíme přeci „dostát svým závazkům," jak páni vznešeně říkají, ale ve skutečnosti to neznamená nic jiného, než dobře sloužit, držet hubu a krok.

Bilancovací mánie, která s koncem roku pravidelně zachvacuje média, se v případě Aktuálně.cz projevila články Radar v Česku nakonec nebude. Škoda? Zaplaťpánbůh?  a výhružným Strýček Sam s Českem příští rok počítá. I bez radaru.

Írán

Strategické aliance Číny a Íránu nebudí větší pozornost (China’s strategic alliance with Iran is off most radar screens): „Čína vidí Írán jako významného potenciálního partnera při vyvažování síly západních mocností."

Izrael simuloval neohlášený útok na Írán, tak vypadalo izraelské štábní cvičení: „Izraelci při ní probrali situaci při předem neohlášeném útoku speciálního izraelského komanda na těžkovodní reaktor v íránském Aráku. (…) Írán prý bude pokračovat v obohacování uranu, s čímž nakonec Západ bude souhlasit, i když neochotně."  Resumé, které Izraelci ze cvičení udělali, je výmluvné a přízračné zároveň: „Zjistili jsme, že naše schopnost odvrátit Američany od Íránců a Evropanů jsou omezené. Mohli jsme hrát s jedinou kartou, totiž s vojenskou. A ta je slabá."  Podtrženo, sečteno, Izrael se považuje za pupek světa a dirigenta, podle jehož not by se měla řídit zahraniční politika USA i EU, a nasvědčuje-li něco tomu, že by to tak být nemuselo, cítí se silně vystresovaný; přesto ale očekává, že bude schopen vnutit ostatním svoje „notičky". Izraelci mají problém zvládat svoji agresivitu a v podstatě vůbec neřeší otázku zda, ale pouze kdy bojovat, aby měly na své straně co největší podporu, či si ji byli schopni alespoň vynutit.

Boje v Íránu: Mrtvé demonstranty už potvrdila státní TV. Jsou incidenty mezi vládou a opozicí, ke kterým v Íránu v poslední době stále častěji dochází, přirozené v tom smyslu, že jsou čistě vnitroíránskou záležitostí, nebo je podněcuje a podporuje někdo zvenčí? Na každý pád zpráv z Íránu, které jej vykreslují jako nestabilní tyranii, ve které je možno a záhodno vojensky intervenovat, v poslední době povážlivě přibývá.

Írán bude žádat kompenzaci za škody druhé světové války: „Ahmadinežád řekl, že SSSR, USA a Británie byly kompenzovány, kdežto Írán nebyl, přitom za války velmi trpěl. (…) Důsledky [invaze Británie a SSSR] pro íránský lid střední a nižší třídy byly velmi těžké. Chybělo jídlo a nebylo možno uspokojit ani základní životní potřeby, neboť veškeré zásobování v první řadě směřovalo k zahraničním armádám."  Jak to tak vypadá, tak si to íránské nižší a střední vrstvy brzy volky nevolky zopakují, až je naše (bude to přece naším jménem a za naše peníze) inteligentní bomby začnou humanitárně osvobozovat.

Bin Ládinova rodina se schovává v Íránu. Další „náhodička". Rodina největšího bubáka žije zrovna v zemi, která je sama bubákem. Arabské přísloví sice říká, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel, ale nejde v tomto případě spíše o další „argument" podporující souhlas s útokem na Írán?


Ze světa

Turecko nevnímá íránské rakety jako hrozbu (Turkey sees no threat in Iranian missiles).

Podle ruského senátora M. Margelova budou Rusko a USA pokračovat v odzbrojovacích rozhovorech (Russia, U.S. to continue talks on START deal, says Russian senator).

Americký senátor vyzývá prezidenta Obamu, aby znovu vyzbrojil Gruzii (U.S. Senator urges Obama administration to rearm Georgia). Američané jsou zkrátka mistři v přilévání oleje do ohně. A jako obvykle chtějí Američané (ten senátor jistojistě nemluví sám za sebe) vyzbrojit agresora.

Rusko zahájilo provoz nového radaru včasné výstrahy určeného k sledování nepřátelských raket (Russia Initiates Missile-Tracking Radar Station). Radar stojí ve Voroněži poblíž Petrohradu.

Medvěděv: Rusko vyvine nové jaderné střely (Medvedev: Russia to Develop New Nuclear Missiles): „[Rusko] vyvine novou generaci jaderných zbraní, přestože to je v rozporu s probíhajícími rozhovory o odzbrojení. (…) Nová technologie bude v plném souladu s dohodami o jaderném odzbrojení, je však nezbytná."

Brazílie rozšiřuje svůj zbrojní program (Brazil expands defense manufacturing).

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments