Radar monitor (7/2010)

Z domova

Války a zbraně byly vždy fajnový kšeft. Dodavatel pandurů nabízel miliardu za lobbing u politiků.

 

Ze světa

Rozruch vyvolala pokračovací provokace NATO u Černého moře, čili záměr rozmístit prvky raketové obrany v Bulharsku a Rumunsku. Bulharský prezident záměr podporuje (President Purvanov backs missile shield), zatímco předseda komunistické strany sousední Moldávie je zděšen (Moldovan Communist Chief ‚Concerned‘ At U.S. Missile Plans), o svých obavách informoval amerického velvyslance v Kišiněvu a tento plán přirovnal k paktu Hitler-Antonescu (This is Very Similar to Hitler’s Pact With the Former Romanian Dictator Ion Antonescu). Odrtženecké Podněsteří promptně nabídlo na oplátku své území pro umístění střel ruských (Moldova Trans-Dniester region in Russia missile offer), kteroužto nabídku ovšem Rusko odmítlo (Russian Ambassador to NATO rejects installing Iskander systems in Transnistria). To vše navzdory tomu, že USA a Bulharsko žádné rozhovory nevedou, ale jen si povídají (US Ambassador Warlick: We discussed anti-missile defense informally, no talks)

NATO – zřejmě aby zdůvodnilo masakry civilistů – setrvale tvrdí, že Tálibové v Mardžáhu používají ženy a děti jako štíty. Nejzajímavější na článku je ovšem to, co v něm už není: zmizela pasáž, ve které bylo vysvětlováno, že se často jedná o Afghánské muže, kteří brání své domovy a rodiny, proto jsou přirozeně v domech i se ženami a dětmi.

Z Íránu se stává vojenská diktatura, tvrdí Clintonová: „Islámské revoluční gardy mají tolik moci, že se zdá, že nahrazují vládu." Však také USA a Izrael dělají všechno proto, aby se takový postup jevil ze strany Íránu jako racionální. Co je na tom divného, že se někdo snaží připravit na válku, kterou je mu neustále vyhrožováno?

Rusko rakety Íránu zatím nedodá: „Rusko z ‚technických důvodů‘ zatím nedodá Íránu protivzdušný systém S-300. Oznámilo to v noci na středu po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Moskvě." Hodili Rusové Írán přes palubu? Je to signál „Ose dobra", že může spustit svoji válečně-osvobozenocko-demokratizační mašinérii, nebo je „jen" kšeft a Rusko dalo přednost vyšší nabídce, případně „nabídce, která se nedá odmítnout"?

Írán může pracovat na jaderné pumě, říká zpráva MAAE: „Dokumenty mají dokazovat, že Írán obnovil program obohacování uranu, tak jak to před několika dny avizoval a soustavně pracuje na vyvinutí jaderné hlavice." Je ovšem otázka, zda MAAE jenom konečně nenapsala přesně takovou zprávu, jako chtěli velmoci slyšet. Na druhé straně totiž Chameneí tvrdí, že Írán nebude nikdy usilovat o jaderné zbraně. Osobně tomu moc nevěřím. Hrozby útoku by tak nezažehnal, zatímco s jadernou zbraní bude mít alespoň minimální šanci, že si to agresoři rozmyslí. Až k takovým koncům to „demokratizátoři" přivedli.

Írán spustil na vodu první torpédoborec vlastní výroby.

Ruská flotila na Ukrajině zůstane. Ale bude to dražší: „Nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podle všeho zaujme jiný postoj k přítomnosti ruské námořní flotily v Sevastopolu, než má odcházejí hlava státu Viktor Juščenko. Nový prezident dovolí ruskému námořnictvu zůstat, ale chce za to více peněz. (…) Ukrajina se nebude bránit tomu, kdyby si chtěla přístav v Sevastopolu pronajmout pro své loďstvo i jiná země. (…) Janukovyč nebude usilovat o vstup Ukrajiny do NATO, na rozdíl od Viktora Juščenka." Alespoň na této frontě tak zavládne na čas zklidnění.

Na území Abcházie bude ruská základna: „Rusko a Abcházie ve středu podepsaly dohodu o využití ruské vojenské základny v separatistické oblasti odtržené od Gruzie. Dohoda má platit 49 let s možností automatického prodlužování o další období po 15 letech."

Kvůli Afghánistánu padla nizozemská vláda: „Zatímco američtí mariňáci obsadili Mardžá a zároveň vyhlásili ceník odškodného (za zabité dítě se rodičům vyplatí i 1500 dolarů!), padla kvůli Afghánistánu nizozemská vláda. Premiér, křesťanský demokrat Jan Peter Balkenende oznámil, že labouristé odešli z vlády kvůli nesouhlasu s požadavkem NATO držet vojáky v Afghánistánu i po roce 2010."

Pět evropských členských států NATO požádá o odstranění amerických jaderných zbraní z Evropy. Jmenovitě jde o Belgii, Německo, Lucembursko, Nizozemí a Norsko.

Můžeme být na sebe pyšní: NATO: Dům plný civilistů byl zasažen záměrně.

Ruský špionážní letoun sledoval polské vojáky.

Rusko obnovilo varování, že rozmístí rakety v Kaliningradské enklávě (Russia renews threat to base missiles in Kaliningrad).


Analýzy a komentáře

Ruský generální štáb: USA by mohly napadnou Írán (US could attack Iran – Russia’s General Staff): „Následky útoku na Írán by byly strašlivé nejenom pro Asii, ale pro celý svět. (…) USA nyní vedou dvě války – v Iráku a v Afghánistánu. Třetí by je dorazila, neustály by ji. Ovšem tyto dvě války skončeny, nastanou podmínky pro útok na Irán."

Obnoví USA povinnou vojenskou službu? „Historik na University of Kansas, bývalý příslušník jednotek Rangers a bývalý profesor vojenské akademie ve West Pointu Adrian R. Lewis vyzývá k obnovení institutu povinné vojenské služby. (…)  početní stavy jednotek pozemní armády a námořní pěchoty jsou vzhledem ke stávajícím úkolům příliš malé a nedostačují. (…)  V Iráku by například mělo podle předpisů pro protipovstalecký boj operovat 400 – 500 000 vojáků, USA tam však nedokázaly poslat ani polovinu zmíněného počtu. Od Vietnamu profesionalizovaná armáda reprezentuje maximálně 0,5 – 1% domácností, ostatní přispívají maximálně daňovými odvody a jsou diváky. Distance mezi armádou a společností se tak velice prohloubila." I když se text nese v duchu nářku nad změkčilostí, neochotou vést totální válku a nedostatečně militantní kulturou, kvůli popisu situace za přečtení stojí.

Rusko je stále blíže ke vstupu do NATO, tvrdí Robertson: „Někdejší šéf Severoatlantické aliance George Robertson na návštěvě Moskvy prohlásil, že Rusko se přibližuje ke vstupu do NATO a že jeho členství v alianci je v současné době dokonce blíže, než bylo před deseti lety." Klíčová otázka zní: proč by Rusko něco takového mělo chtít?

Zeman: Nevnímejme Rusko negativně, do 20 let vstoupí do EU: „Podle Miloše Zemana je Rusko kulturní součástí euroamerického prostoru a není proto třeba vnímat ho negativně." Pravda, je to pořád lepší nápad (otázka je, jak pro Rusy), než vstup Turecka či Izraele (s tímto nápadem na faktickou likvidaci EU přišel před časem italský premiér Berlusconi), ale pořád hodně přitažený za vlasy. To by nedělalo dobrotu. Mnohem lepší je otevřená spolupráce na základě vzájemné úcty a rovnoprávnosti.

Mohou Írán a Turecko vypudit Rusko a USA z oblasti? (Can Iran and Turkey force Russia and USA out of the region?)

USA: Zbraně do Somálska ano, potraviny nikoli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments