Radar monitor (8/2010)

Pravidelný komentovaný monitoring zpráv o protiraketové obraně, zbrojení, eskalaci napětí, územní expanzi NATO a USA, chřestění zbraněmi a válečnických hrátkách za týden od 22. do 28. února 2010.

Z domova

Iniciativa NE základnám zve na konferenci Evropa jako cíl?, která se uskuteční 4.3.2010 od 16 do 20 hodin v Poslanecké sněmovně.


Američané v Praze otevřeli vývojové zázemí pro námořní pěchotu. To bylo slávy! Jen pionýři a krojované děti chyběli. Budeme vůbec schopni projevit dostatečnou vděčnost za takovou poctu?


Již více než rok není v Praze americký velvyslanec. Atlantičtí politruci pláčou, ale s výjimkou exponentů amerických zájmů a členů Svazu česko-sovětského …ech co to tárám… česko-amerického přátelství, zdá se nikomu nechybí.


Zdůrazňuji, že následující dvě zprávy ze života českého vojenského, života veselého, se týkají dvou různých událostí. O poměrech v české armádě však říkají mnohé. Vymyslelo to naše vojenské panstvo samo, nebo na to mají spřátelené poradce?


Odborníci: Výsadkář zahynul, protože armáda riskovala: „O příčinách smrti šestadvacetiletého vojenského parašutisty z minulého týdne mají odborníci jasno. Nezkušený voják s jedenácti seskoky neměl na nočním výsadku z pouhých tří set metrů co dělat."

Armáda sebrala policii spis o smrti vojáka. Chce tutlat skandál, tvrdí vdova: „Týden před ukončením vyšetřování podivné smrti vojenského výsadkáře Lukáše Syručka, jenž zahynul loni při testování nového padáku, přichází nadmíru neobvyklý krok: policejní komisař Josef Trunec musí předat celý spis armádě. Vyšetřování tak začíná od nuly. Objevují se hlasy, že se armáda snaží příčinu vojákovy smrti ututlat."


Ze světa

V Rumunsku by mohlo být umístěno 20 interceptorů (Romania in talks to host 20 US interceptor missiles).


Moldávie vítá americký štít v Rumunsku (Moldova welcomes US ballistic missile defense system to Romania). Je ovšem třeba zdůraznit, že Moldávií se rozumí moldavská vláda, protože ne všichni Moldavané projevují stejné nadšení.


Bulharsko čelí tlaku Ruska ve věci raketového štítu (Bulgaria Faces Russian Pressure Over U.S. Missile Shield).


Turecko odmítlo instalaci amerického raketového štítu na svém území (Turkey rejects installation of US missile defense systems in its territory): „Turecko odmítlo podepsat dvoustrannou smlouvu o dislokaci amerického radaru na svém území. Tento radar byl určen ke sledování Íránu a měl nahradit radar zamýšlený původně Českou republiku." Pouze upozorňuji, že Turecko je členem NATO, takže ze členství v této organizaci evidentně žádná povinnost přijmout na svém území radar nebo rakety nevyplývá.


Kongres prodloužil platnost protiteroristického zákona Patriot Act: „Umožnilo to rozhodnutí vládních demokratů opustit od snahy prosadit v zákoně dodatky na ochranu soukromí." U nás se tomu myslím říkalo zákon na ochranu lidově demokratické republiky.


Ahmadínežád: Izrael ztratil opodstatnění: „Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli řekl, že Izrael ztratil opodstatnění a je zdrojem nestability v celé oblasti." A casus belli je na světě. Že by se Írán snažil vyprovokovat Izrael k akci? Myslím, že na odpověď nebudeme čekat dlouho.


Írán oznámil zatčení šéfa Džandolláhu, údajně měl pas od USA.


70 % Američanů si myslí, že Írán má jaderné zbraně: „Podle průzkumu prováděného CNN si 71 % Američanů myslí, že Írán má jaderné zbraně. Přes 60 % se přimlouvá za ekonomické a diplomatické sankce a 25 % požaduje okamžitý vojenský zásah." Že má Irák ZHN věřili také a podle posledních informací věří i na Santa Clause a také tomu, že děti nosí čáp.


Izrael představil nový bezpilotní bombardér, doletí až do Íránu: „(…) vydrží ve vzduchu celý den. Je přitom schopen doletět až k Perskému zálivu a v jeho dosahu je tedy i Írán."


Čína obklíčena řetězem US protiraketových systémů: „Čína je obklopena půlměsícem amerických raketových systémů (…) Začíná v Japonsku, táhne se přes státy v Jihočínském moři až do Indie a končí v Afghánistánu."


Obama tlačí na podpis dohody o kontrole jaderných zbraní (AP source: Obama urges Russia to help gain treaty): „Obama by rád, kdyby smlouva o omezení jaderných zbraní mohla být předložena Senátu k ratifikaci 1. dubna." Obama volá Medvěděvovi, Clintonová Lavrovovi, ale nic naplat, Rusové se s americkým raketovým štítem zatím nehodlají smířit.


Britská armáda se připravuje na zásah u Falkland. Eskalují tak spory ohledně zkušebních ropných vrtů ve sporném území.


Pentagon bude v dubnu testovat hypersonický letoun: „V dubnu by se měl uskutečnit první testovací let pokusného hypersonického letounu HTV-2 Falcon, který by měl být v budoucnu schopen létat rychlostí šestkrát převyšující rychlost zvuku. (…) Pacifik by měl stroj přeletět za dvě hodiny."


Analýzy a komentáře

Vojenská doktrína Ruska: „Aktuálny dokument z roku 2010 už nehovorí o tom, že by Rusko chcelo použiť ako prvé jadrové zbrane. (…) Kremeľ jasne pomenoval subjekt, ktorý vníma ako hrozbu pre krajinu. Nie sú to USA alebo Čína, ale Severoatlantická aliancia."


Chossudovsky: USA začnou 3. světovou válku útokem na Írán (Chossudovsky: US will start WW3 by attacking Iran).


Jak naložit s taktickými jadernými zbraněmi? (What to do about tactical nuclear weapons?)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments