Radar monitor (9/2009)

Z domova
Počátkem dubna přiletí do Prahy Barack Obama, aby se zde zúčastnil vrcholné schůzky USA a EU, a obvyklý kolotoč policejních manévrů a šikany se začíná roztáčet. Přestože novinové články vyznívají tak, jako by jediným důvodem Obamovy návštěvy měl být radar (se špatně skrývanou nadějí, že projekt bude potvrzen), skutečnost je taková, že radar rozhodně nebude patřit mezi nejdůležitější body agendy, už jenom proto, že se od začátku jedná o bilaterální záležitost mezi USA a ČR, leda že by i ostatní země Sedmadvacítky považovaly za nutné vyjádřit své setrvalé výhrady.
 
Věrnost zásadě „donutíme je Katuško silou“ osvědčil předseda SZ a ministr životního prostředí Martin Bursík, který napadl petiční stolek Ne základnám. I když stánek ani jeho obsluha neutrpěli vážnější škody, je takové jednání ze strany ministra zcela nepřijatelné, tím spíše, když petenti konají – na rozdíl od něj! – zcela v souladu s volebním programem SZ, jíž vede.
 
Bližší informace o protestní akci v Bruselu (několik málo obrázků zde) a vystoupení Jana Neorala v EP (plný text projevu zde) přináší článek s příznačným názvem Záskok za česká média – aneb informace o jednání v Bruselu.
Ze světa
Rusko
Prognóza generálneho štábu RF: O dva roky vypukne celosvetová informačná vojna: „Základnými úlohami v takýchto vojnách bude narušenie fungovania kľúčových vojenských, priemyselných a administratívnych objektov protivníka, a tiež informačno-psychologické pôsobenie na obyvateľstvo a vojská protivníka.“ My Češi můžeme být v klidu, protože jsme zvyklí. Informačně-psychologickému působení na obyvatelstvo jsme vystaveni dnes a denně, vždy když jde o radar, a obecně ve zvýšené míře od posledních voleb.
 
Rusko uvedlo do provozu radar v Armaviru, aby tak nahradilo odstavené radary v Mukačevu a Sevastopolu, které zůstaly po rozdělení SSSR na Ukrajině, a jejichž řádný provoz není Ukrajina schopna (či ochotna) zajistit.
 
Naděje na jaderné odzbrojení nejenom žijí, ale dostávají jasnější kontury – USA i Rusko se staví kladně k plánu sešrotovat jaderné bomby, i když to zcela jistě bude ještě běh na dlouhou trať.
Evropa
I kdyby se snad Česká republika narovnala a vytáhla hlavu z americké zadnice, nemuselo by to ještě znamenat že to má radar spočítané, protože Albánie je připravena rozmístit u sebe „náš“ radar i „polské“ rakety. A pak že blbost není nakažlivá. Pro radarhujery to znamená, že by museli do radarových lázní cestovat do zahraničí, ale co by neudělali pro své zdraví, že? Navíc bez výjezdní doložky.
 
Stále se mluví o Íránu či KLDR jako o rizikových faktorech, ve skutečnosti však máme skutečné ohnisko nebezpečí přímo za humny – na Ukrajině, které reálně hrozí naprostý ekonomický kolaps, chaos a výbuch sociálních nepokojů.
 
Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně: „Systém, který měl být rozmístěn v Polsku a České republice, by mohl být užitečný, kdyby íránský režim dál znamenal hrozbu, vysvětlil Sikorski. Avšak Polsko projekt podpořilo kvůli jiné části smlouvy. Sikorski upozornil, že Poláci nelobbují za protiraketovou obranu. «Je to americký projekt a americké rozhodnutí, » vysvětlil ministr [Sikorski, pozn. Tribun].“
 
Estonec, který byl ruským špiónem v NATO a informoval i o radaru, jde do vězení za vlastizradu (sic!). Kdyby to byl Rus, který dělá špionáž pro NATO, a byl odhalen, zatčen a odsouzen, byl by na Západě oslavován jako hrdina, který se nebál postavit zlu a splnil svoji všelidskou povinnost. Inu, obligátní dvojí standardy…
 
Francie a Itálie chtějí úzkou vojenskou spolupráci s Ruskem. Jestli to myslí vážně, budou muset přemluvit USA, aby přestaly provokovat s radarem, což by, jak se zdá, nemusel být až takový problém, obzvláště když samy USA mají zájem.
Blízký východ
Írán má podle USA údajně dost materiálu na výrobu jaderné bomby, nicméně to ještě neznamená, že ho má dost na výrobu použitelné zbraně: „Podle agentury má uranu více než kilogram. Někteří vědci tvrdí, že to už stačí na jadernou bombu. Americký ministr obrany Robert Gates ale současně řekl, že Írán v této chvíli nemá k jaderné zbrani blízko.“
 
Bez ohledu na pokračující íránský jaderný program, pokud existuje někde na Blízkém Východě nebezpečí, které by stavbu radaru odůvodňovalo, pak zcela jistě není v Iránu, ale v Pákistánu, který se pomalu ale jistě vymyká kontrole – pákistánský Taliban může kdykoli ovládnout i Karáčí. Situace se rapidně zhoršuje i sousedním Afghánistánu, kde američtí vojáci umírají častěji než loni.
Severní Korea
Severní Korea plánuje cvičný start balistické rakety, což může vyústit v nebezpečnou eskalaci, protože USA se připravují na její sestřelení. Pokud je to od KLDR provokace (což dozajista je), ze strany USA by se jednalo, pokud by svůj záměr uskutečnily, o nepokrytou agresi, zejména mělo by-li jít o zásah v počáteční fázi letu, o čemž se také spekuluje. K sestřelení by měly být použity námořní protiraketové systémy.
 
Případná eskalace je o to nebezpečnější, že podle jihokorejských informací  KLDR přezbrojuje a ohrožuje základny USA: „KLDR zmodernizovala výcvik zvláštních jednotek a nasadila novou střelu středního doletu. Ta by byla schopná zasáhnout i americké základny v Tichomoří.“
Spojené státy
Americký vojenský rozpočet na rok 2010 bude vyšší o 20 miliard USD, ani to však neznamená, že se v něm najdou peníze i na radar: Některé vojenské programy budou (…) zrevidovány. (…) i projekty protiraketové obrany v České republice (…)“ Zatím je však vše pouze v rovině spekulací, protože: „Podrobnější částky, mimo jiné i na středoevropský protiraketový štít, budou zveřejněny později, pravděpodobně ve druhé polovině dubna.“
 
Obama nominuje zbraňového kritika do Pentagonu: „Obama přesto nominoval kritického odborníka na kontrolu zbrojního průmyslu jako nového vedoucího nákupčího zbraní pro Pentagon. (…) Na rozdíl od mnoha svých předchůdců, Carter nemá žádné profesionální vztahy s americkými zbrojařskými firmami.“
 
Rozvoj zbraňových systémů má být omezen i legislativně: „Americkému kongresu bude v nejbližších dnech předložena nová legislativní iniciativa, která vytvoří předpoklady, aby se v rozvoji nových zbraňových systémů nepokračovalo, pokud budou překročeny jejich předpokládané náklady.“ Automatické zastavení rozvoje PRO to však v žádném případě neznamená, protože i podle již od roku 1982 existujícího Nunnova – McCurdyho dodateku „dochází k zastavení programů podle tohoto ustanovení velmi zřídka, když Kongres obvykle shledává vysvětlení ministra obrany jako přijatelná, ale ustanovení vedlo k mnoha změnám v provádění programů.“
Analýzy a komentáře
Změna, již sliboval Obama, není tak razantní, jak mnozí čekali, a přímo se vnucuje otázka, jak daleko půjde Obama v Bushových stopách?„Obamova vláda pokračuje v Bushově politice, podle níž vězni držení v Afghánistánu nemají žádná ústavní práva, a tvrdí, že nepřátelští bojovníci věznění na základně v Bagrámu nesmějí využít amerických soudů ke zpochybnění svého věznění. Obamovo memorandum tvrdí, že pokud by měli vězni z Bagrámu přístup k americkým soudům, dostali by totéž právo automaticky také všichni cizinci, které USA vězní v konfliktech po celém světě.“ Jisté je, že nehodlá měnit směr za každou cenu:
 
Na příkladu toho, jak o návštěvě Wesleyho Clarka informují někteří novináři na Západě (dlužno dodat, že angažovaní), ukazuje Karel Dolejší, jak pokřivené mínění o české realitě panuje na západ od Aše (na východ od Jablunkova to asi nebude lepší). Onen dojem je zhruba takový, že Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka.
 
Již předminulou sobotu zveřejnil v Lidových novinách svůj obsáhlý komentář k aktuálnímu vývoji situace kolem radaru ministr školství Ondřej Liška (SZ). Stručně by se dal shrnout tak, že aktuálně radar nic neřeší, ale bezpečnostní situaci spíše komplikuje a neexistují rozumné důvody pro jeho vybudování, nicméně to ještě neznamená, že by Zelení byli proti a odmítli jej podpořit.
 
Další americký komentátor se vyslovil pro přehodnocení protiraketové obrany, kterou popsal jako: „nevyzkoušenou raketovou obranu ve východní Evropě k vypořádání se s íránskou raketovou hrozbou, která neexistuje.“ A pokračuje: Pokud to ještě není jasné, příští prezident brzy pochopí, že důvody uváděné pro tento systém prostě neobstojí.“
 
Obamovi experti: Stop štítu USA v Evropě: „Stále více amerických expertů radí prezidentu Baracku Obamovi dát k ledu plánovaný projekt v Polsku a Česku.“
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments