Radar monitor (9/2010)

Z domova

Afghánští policisté by podle Bartáka mohli trénovat v Česku. Což je samozřejmě zcela jiná situace, než když u nás cvičili svého času Palestinci a kdo ví, kdo ještě. Teď jsme totiž na té správné straně barikády a cvičíme ty, kteří jsou na ní s námi, abychom společně střehli klidný spánek našich děti.

Šéf NATO se přijel do Česka zeptat na naši účast v afghánské misi: „Rasmussena zajímá zejména to, jak se naše země postaví ke strategii NATO v Afghánistánu.“  Přijel loudit, nebo nařizovat? Má smůlu, že už není u moci ODS, ta by mu nabídla i modré z nebe, jen aby manifestovala transatlantickou loajalitu, a ještě by škemrala, aby si řekl o víc. Takhle možná bude muset někohos doopravdy přesvědčovat o tom, že ta štrapáce má ještě jiný smysl, než odtáhnou s menší ostudou, než Rusové.

Takže asi spíš nařizovat, protože NATO chce po Češích do Afghánistánu dvě kliniky a letecké instruktory: „Severoatlantická aliance žádá Českou republiku vedle navýšení počtu vojáků, kteří budou cvičit místní bezpečnostní složky, i dvě lékařské kliniky. Celkem by mělo jít o 51 lidí.“ Rasmussen také uvedl, že NATO nedovolí návrat starých pořádků, a připomněl, že aliance je založena na principu solidarity členů.“ Fajnová rétorika, není-liž pravda? A solidarita v naťáckém podání je také žůžo – Amíci si začnou válku, na kterou nemají, a pak čekají, že ji za ně vybojují jiní. Válka v Afghánistánu je skutečně svérázné pojetí teritoriální obrany. A to nejlepší na konec – radar’s not dead: „Za další dimenzi označil obranu proti kybernetickým útokům a raketovému ohrožení.“

Přijde mi, že Česká republika se za zájmy NATO angažuje takovým způsobem, o jakém se Varšavské smlouvě ani nesnilo.

Kohout: NATO by se mělo od misí vrátit k vlastní obraně: „Měli bychom zaujmout jiný vztah k takzvaným expedičním misím NATO. Ty byly posledních deset let hlavní aktivitou. Měli bychom se vrátit ke kořenům NATO, tedy k teritoriální obraně.“„Od nás se očekává, že převezmeme odpovědnost za vlastní bezpečnost a že Evropa investuje prostředky do toho, aby se stala partnerem USA, a ne klientem.“ Zbrojit se bude, a ne že ne.

Pokud jste se začali těšit, že český ministr zahraničí šlape na válečnou brzdu, můžete zase přestat. Obratem to totiž uvedl na pravou míru:

Státešná česká fóják opět slávfně sfítězilá – Generál USA: Češi jsou poklad, zvládnou i 30 let starou afghánskou výzbroj. Jste na sebe pyšní? A na naše hochy v uniformách, kteří tam v dálce bojují za Prahu, New Your, Užhorod a Čelákovice? Já se pýchou přímo dmu, div že neprasknu, konečně vím, že život má smysl. A není to nějakých trapných „42“, ale dobrá, věrná a poctivá služba míru a socialismu, eh co to tárám… svobodě a demokracii.

Ze světa

Bulharské nevládní organizace žádají referendum o americkém štítu (Bulgaria NGOs Demand Referendum on US Defense Shield). Vývoj na jihovýchodě Evropy je pozoruhodně podobný tomu českému: bezvýhradná podpora ze strany vlády, nesouhlas části veřejnosti (ta správněji uvědomělá naopak nadšeně souhlasí), snahy o referendum, strašení Ruskem, žvásty o zradě, agentech a ochraně „našich“ hodnot a „naší“ civilizace. Prostě propaganda unisex.

Rusko-americké rozhovory o odzbrojení zaznamenaly pokrok (U.S.-Russia Nuclear Arms Treaty Progress) a o dubnovém termínu podpisu finální dohody se stále mluví jako o reálném. Nicméně se očekává, že ratifikace v senátu USA nebude snadná (Senators Expect Rough Battle on Ratifying New START Pact).

Invaze do Iráku byla správná, řekl britský premiér Gordon Brown. A máte to černé na bílém, remcalové. Když to říká britský premiér, tak to musí být pravda.

Írán zpřístupnil své jaderné zásoby: „Írán překvapil mezinárodní inspektory a diplomaty, když v posledních týdnech přestěhoval téměř všechny své jaderné zásoby z podzemních skladišť na povrch.“ Ale to nevadí, válka je, jak známo, pokračování politiky jinými prostředky, a politika se bude dělat pořád.

Clintonová: USA nejsou s to zabránit Izraeli v útoku na Libanon: „Koncem ledna izraelský ministr bez portfeje Jossi Peled prohlásil, že nová válka proti Libanonu je jen otázkou času. Jeho slova přiměla křehkou libanonskou vládní koalici k semknutí. Výsledkem je, že se na izraelskou invazi připravují jak bojovníci Hizballáhu, tak i libanonská pravidelná armáda.“ Takže USA daly Izraeli zelenou. Jako obvykle.

Rusko úspěšně otestovalo ponorkovou střelu R-29RM Sineva (Successful launch of R-29RM Sineva missile).

Rusko plánuje vývoj nového strategického bombardéru (Following Success of PAK FA, Russia To Develop New Strategic Bomber, PAK DA); Rusko hodlá též vybudovat integrovaný protiletadlový a protiraketový obranný systém.

Írán oznámil produkci dalších raket krátkého doletu (Iran Announces New Missile Production). Střely Nasr I jsou velmi přesné a dokážou překonat nepřátelské radary. Rovněž plánuje otestovat vylepšené bomby Qassed-2, nástupce Qassed-1 (Iran to test upgraded domestically produced bomb).

USA plánují dramatickou redukci svého jaderného arzenálu (US plans ‚dramatic reductions‘ in nuclear weapons), přesto si ponechávají právo na první jaderný úder (jako kdyby takové právo existovalo).

Británie se bojí, že USA podpoří Argentinu ve sporu o Falklandy a angažmá USA v tomto sporu odmítá (UK rejects Hillary Clinton’s help in Falklands dispute). Tento spor nelze brát na lehkou váhu, protože Británie s Argentinou o Falklandy neboli Malvíny, již jednu válku vedla, dokonce Británie tehdy uvažovala o použití jaderných zbraní.

Analýzy a komentáře

USA stahují kolem Ruska a Číny smyčku protiraketové obrany (U.S. Tightens Missile Shield Encirclement Of China And Russia). USA a NATO rozehrávají válečné hry na ruském perimetru (U.S., NATO Intensify War Games Around Russia’s Perimeter). Posilování vojenské přítomnosti v oblasti Černého moře může vyvolat raketovou válku (U.S. Black Sea Military Buildup Could Trigger Missile War). Tak co, jak se těšíte na příští Velkou válku za Svobodu a Demokracii mezi Dobrem a Zlem? Těžko říct jaká bude, ale je téměř jisté, jaká bude ta ještě další: bude to válka klacku a kamenů.

USA obklíčily Venezuelu a chystají úder: „V srpnu 2009 Pentagon informuje o podpisu dohody s Kolumbií a zřízení svých sedmi vojenských základen v ní. V říjnu 2009 pravicový prezident Panamy oznamuje, že dal k dispozici Washingtonu čtyři nové vojenské základny. Takže Venezuela je dnes obklopena 13 vojenskými základnami USA v Kolumbii, Panamě, na Arubě a Curacau, ale i letadlovou lodí a válečnými plavidly 4. flotily.“

Náležitě tato zpráva vynikne až při konfrontaci s tou následující. Admirál Mullen: US zahraniční politika je ovládána armádou: „(…) americké zahraniční politice stále příliš dominuje armáda, politika je příliš závislá na generálech a admirálech, kteří vedou naše zámořská velení, a nemá dostatečné vedení ze strany ministerstva zahraničí (…) Admirál Mullen zdůraznil svou podporu politice globálního intervencionismu a dodal, že armáda by neměla být pro vládu až tím ‚posledním možným řešením‘, ale naopak by se měla stát regulérní součástí celkové americké politiky a diplomatických snah.“ Sieg heil, Sein heil… slyšíte to také?

NATO hledá nový smysl své existence (Analysis: NATO looks to transform itself to face new threats). Ze všeho nejvíc se bojím, že ho najde. Afghánistán ukazuje, jaký by mohl být.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments