Revoluce za našimi humny?



Rakouští a němečtí studenti pozvedli své skromné zbraně a vyšli do ulic a do přednáškových sálů svých univerzit, aby se pokusili zachránit univerzitní ovzduší vzdělávání a radosti z poznávání.


V obou zemích je ve studentské obci velký tlak na změnu výuky, která se na hony vzdálila původnímu smyslu univerzity, kde se provádí výzkum a zároveň jde o centrum vzdělanosti. Studenti a nezřídka i jejich profesoři kritizují systém vzdělávání rozdělený na bakalářská a magisterská studia. Velmi často jsou slyšet hlasy, které odmítají tzv. "Verschulung" studia na univerzitě, kdy se ze studia oboru a okouzlení daným oborem stalo toliko biflování podle předem daných osnov. Student kterékoli české univerzity by mohl vyprávět i o dalším fenoménu tentokrát kritizovaném hlavně v Rakousku, kterým jsou tzv. Knock-Out-Prüfungen (Knock-Out-zkoušky). Jedná se o zkoušky nastavené tak, aby bylo vyhozeno co nejvíce studentů.*


V Německu se najdou i takoví profesoři, kteří veřejně spálí bakalářské vysvědčení a prohlásí, že návrat k původním studijním pravidlům jim nebude trvat déle než 14 dní. Politici se ovšem k podobným výzvám staví zhruba stejně jako k protestům výrobců mléka. Pár pěkných slov a bude klid…


V Essenu se ausgerechnet 17. listopadu 2009 udála demonstrace studentů. Pochodovali městem pod policejním dohledem tak dlouho, dokud je policie neobklíčila a nezatkla 150 z nich, z toho 39 dětí (které ovšem úplně zatknout nelze, takže byly pouze předány rodičům). Všichni byli ještě týž den propuštěni bez obvinění na svobodu. Pouze proti jednomu studentovi z paralelní demonstrace ve městě by mělo být vznešeno obvinění. A co tou dobou dělali čeští studenti? Kupovali bony a sháněli banány v radostném opojení, že je to jenom hra a že už bony nepotřebují a banány seženou na každém rohu.


O poslední pozdvižení se v Německu postarala Düsseldorfská Heine-Universität, jejíž současný rektor nechal v sobotu v policejní hodinu o páté ráno vyklidit studenty obsazený přednáškový sál. Jeho předchůdce ve funkci rektora, který unverzitu řídil 20 let, se nechal vzápětí slyšet, že studenti byli okradeni o studium a o akademické svobody. Vše bylo nahrazeno brutálně zeškolněnými studijními plány, při kterých není možné proniknout do oboru a nechat se jím pohltit.


Čeští studenti, WAKE UP – BOOS !!! Vymalujte transparenty a hurá do ulic dokud je čas! Banány budete mít vždycky, ale za transparenty si Vaše děti půjdou sednout, pokud teď budete mlčet. Nemáte se čeho bát, ani zdaleka nebudete osamoceni, viz mapa s přehledem obsazených univerzit.


* Poznámka k české realitě: Například na Pardubické Univerzitě není žádným divem, když bakalářské studium dokončí 30 % studentů a magisterské dokonce pouhých 12% z přijatých do prvního ročníku. V Německu dokončí bakalářské studium 60 – 70 % studentů přijatých do prvního ročníku. Myslíte si, že jsme oproti Němcům skutečně o polovinu blbější, nebo bude chyba někde jinde?

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments