Rostoucí ceny školného sypou další sůl do rány
Únor 23, 2010

Minulý čtvrtek mi volal příjemný chlápek, který tvrdil, že je studentem mé bývalé školy.

Předpokládal jsem, o čem ten hovor bude, a tak jsem mu prostě řekl: „Jen abyste věděl, žádné peníze nepřispěji.“ On řekl, že to je v pořádku, a ptal se mě na mé osobní informace, aby si mohl aktualizovat své záznamy.

„Můj Bože,“ pomyslel jsem si, „už jsem tak bezcitný a zapšklý, že jsem odseknul chudému studentovi, který se jen snaží udržovat v pořádku záznamy o absolventech?“

V tu chvíli mě požádal o finanční příspěvek.

A to byla chvíle, kdy mě požádal o finanční příspěvek.

                   Když si vaše „matka“ přijde pro peníze…

Je zajímavé, že původ výrazu alma mater je z latinského „vyživující matka.“ Kvůli stoupajícím nákladům na studium – a i po desítkách let následným žádostem o příspěvky – již nevím, kdo vyživuje koho.

Jak jsem vysvětlil studentovi telefonistovi, užil jsem si svůj čas na univerzitě a myslím, že jsem získal solidní vzdělání. Ale také jsem za to privilegium platil těžké peníze, a to i při zohlednění slušného prospěchového stipendia.

Samozřejmě, když jsem mu řekl, za kolik jsem vystudoval… zasmál se a řekl, že on platí o hodně víc.

Samozřejmě, že rychlé hledání na webu odhalilo, že studenti mé bývalé školy dnes nasypou okolo 160 000 dolarů za bakalářský titul (včetně pokoje, stravování a různých dalších poplatků).

Není na tom nic zvláštního, ostatně posuďte sami:

  • Vysokoškolská rada říká, že školné a poplatky na soukromých čtyřletých školách vzrostly v roce  2009 o 4,4 % na 26 000 USD.
  • Náklady na čtyřleté veřejné vysokoškolské vzdělání vzrostly mezitím o více než 6 %, a to jak pro místní, tak pro studenty z jiného státu, tedy na 7 020 USD v prvním případě a na 18 548 USD v případě druhém.
  • Další zdroj, Národní asociace nezávislých škol a univerzit (NAICU), mluví o průměrném růstu školného o 4,3% v roce 2009, tedy nejnižším nárůstu od školního roku 1972/73.
  • A NAICU dále říká, že průměrný roční nárůst školného a poplatků byl 6 procent za posledních 10 let …
  • Spočítejte si to, a uvidíte že průměrný roční nárůst 6 procent vede k osmdesátiprocentnímu zvýšení školného jen za poslední dekádu!

Tyto skutečnosti mě vedou k zamyšlení …

                   Jde ještě o vysoké vzdělání, nebo jen o vysoké ceny?

Když uvažuji o rostoucích nákladech na základní vysokoškolský titul, obecné nespokojenosti, se kterou mnoho studentů přistupuje ke svému vzdělání, a o tom, že tradiční trh práce se stává stále více soutěživým, … zdá se mi, že hodně lidí vyhazuje z okna spoustu peněz.

Nechápejte mě špatně – pořád si myslím, že tradiční vzdělání má mnoho výhod pro správně motivované studenty. A já rozhodně jsem připraven a mám našetřeno pro ten případ, že se má dcera rozhodne studovat čtyřletou univerzitu.

Ale prakticky vzato, rodič nebo prarodič, který si přeje zaplatit vysokoškolské vzdělání svému dítěti, by mohl udělat lépe, kdyby mu prostě koupil dům, ve kterém by mohlo žít, … nebo mu třeba věnoval šesticifernou sumu do začátku podnikání.

Přinejmenším jsou to alternativy, které bychom měli nabídnout mladým lidem v našich rodinách, když přijde ten pravý čas.

Zdá se také, že nejsem jediný člověk, který začíná přemýšlet tímto způsobem. Přečtěte si některé komentáře, které lidé poslali na můj blog v posledních měsících.

Paní Messengerová napsala:

Osobně si myslím, že děláme našim dětem medvědí službu s mantrou, kterou jim opakujeme poslední desetiletí:  Dobře se uč, abys dostal dobrou práci. Naše rodina z obou stran jsou po generace pouze samostatně výdělečně činnými osobami. Malé firmy, jistě, ale naše. Naše syny jsme učili doma, když to ještě nebylo ‚cool‘. Vždy jsme jim říkali, ‚Založte si vlastní podnik, nepracujte pro nikoho jiného!‘ … zatím se našim synům daří velmi dobře.“

Jiná dopisovatelka, Shriley, která sdílí tento názor, říká:

„Souhlasím, že vysokoškolské vzdělání v současnosti není nejlepší cesta. Jeho cena to neumožňuje. Vrátili jsme se k tomu, co bývalo před lety. Jen bohatí si mohou dovolit takové ‚vzdělání‘ . Zaprvé, první dva roky jsou opakování střední školy a hlavní předměty se ve skutečnosti nedostanou na řadu dříve než v pozdní části třetího a v průběhu čtvrtého ročníku.“

Jeden ze čtenářů, Michael, nabízí částečné řešení tohoto problému a poznamenává:

„Soukromé školy jsou velmi nákladné. Nejlepší je nejdříve chodit do komunitních škol. Moje děti byly příliš rozmazlené a chytré na to, aby šly touto cestou, ale znal jsem mnoho dětí, které pocházely z chudého prostředí a začínaly komunitní školy, a poté pokračovaly na zdravotní sestry, lékárníky, programátory, atd."

A John pokládá tuto provokativní otázku:

„A co ziskové školy soukromé školy jako je například Strayer? Vypadá to, že nadměrné zvýšení poplatků tradičních škol bylo požehnáním pro ITT, Apollo Group a podobné.“

Vidíte, to je to, co mě dostává na tradičním systému, Johne. Naše „neziskové“ školy vlastně využívají výhod obou systémů.

Účtují si nehorázné ceny a ty průběžně zvyšují. S dotacemi skupují nemovitosti ve svém okolí… zaměřují se na ty nejziskovější obory a specializace, a omezují méně populární programy… nalévají miliony a miliony dolarů do mimoškolních akcí, které vynášejí peníze, jako jsou sporty, licence, … a provádějí intenzivní reklamní kampaně.

Platíme jim za tituly, což je obchodní transakce, kterou jsme předem odsouhlasili.

A oni potom za námi posílají současné studenty požádat nás o další peníze, protože jim nesedí čísla? Co tím chci říci? Představte si, jak by to vypadalo, kdyby po každém nákupu následovaly telefonáty od prodejce, v nichž vás žádá o další peníze… za produkt, který jste již zaplatili!

Hmmm… veřejná výpomoc za službu, která si účtovala nehorázné částky celé roky a stále není soběstačná, ani po nesčetných daňových úlevách a uzákoněných výhodách. Kde jsem to už jenom slyšel?

Je úžasné, co naše školy poslední dobou učí, není to tak?

Převzato z Money and Markets

 

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.

 

Překlad: ICCC

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments