Ruské zařízení může zastavit únik ropy v Mexickém zálivu

?????????? ??? ????? ? ????????? ????? "??????"

Specialisté ruské vzduchoplavecké společnosti (RVO) a vzduchoplaveckého centra "Avgur" pracují na zařízení "Kordon", určeném pro zvládnutí úniků ropy, jejíž zdroje jsou ve velkých hloubkách pod vodní hladinou, a likvidaci havarií podobných katastrofě v Mexickém zálivu.


Jak sdělil náměstek ředitele centra "Avgur" Michail Telesnikov, již se podle zpracovatelů projektu o rozpracované zařízení zajímají vysocí manažeři ruských ropných společností.


"Kordon" je určen pro shromažďování a uchovávání ropy, která vytéká z podvodních zdrojů, nacházejících se v hloubce do 2000 metrů.


Zařízení se skládá ze tří základních částí: nosného prstence, cylindrického uzávěru, vybaveného zajišťovacím lanem, a spodního zatěžovacího pásu, s jehož pomocí se zařízení udržuje v určeném místě a který dovoluje zabezpečit těsné přilnutí k reliéfu dna.


"Celý systém působí jako ohromný podvodní balon o objemu více než 200 milionů metrů krychlových, což přidává zařízení "Kordon"   doplňkovou stabilitu" – udávají vývojáři v projektu.


Jak je uvedeno ve zprávě, sestrojit celé zařízení lze jenom s použitím speciálních materiálů, které dokáží odolat obrovským tažným silám, dlouhodobě uchovávat své charakteristiky za současného působení uhlovodíků a mořské vody a rovněž pracovat v dostatečně širokém rozmezí teplot.


"Je nutno poznamenat, že zařízení "Kordon" může být smontované kolem plovoucí ropné plošiny jak bezprostředně po havarii, tak i předem, což snižuje ekologickou škodu z jakékoliv potenciální havarie na ropném vrtu prakticky na nulu",  uzavírají autoři projektu.


Podle Telesnikova je dnes třeba sestrojit nevelkou maketu zařízení, učinit vědeckovýzkumné a vývojové konstrukční práce, aby bylo možno odhadnout jaké budou náklady na zařízení. Systém, který by mohl uzavřít únik v Mexickém zálivu, by mohl stát několik milionů dolarů.


Na plošině Deepwater Horizon, kterou provozovala BP, nastal na konci dubna výbuch a vznikl požár, jehož oběťmi bylo 11 osob. Plošina se potopila. Následný únik ropy, který trvá doposud, a který už přinesl škody americkým státům Louisiana, Alabama, Missisippi a Florida, hrozí regionu ekologickou katastrofou.


Prezident USA Barack Obama vyhlásil 27. května půlroční moratorium na vrtání nových sond na šelfu. Své rozhodnutí objasnil nutností stanovit příčiny mimořádné události a zlepšit bezpečnostní opatření při provádění tohoto typu prací. Kvůli moratoriu byly zastaveny práce na 33 plošinách.

 

Zdroj: RIA Novosti

 

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky