Specialisté ruské vzduchoplavecké společnosti (RVO) a vzduchoplaveckého centra "Avgur" pracují na zařízení "Kordon", určeném pro zvládnutí úniků ropy, jejíž zdroje jsou ve velkých hloubkách pod vodní hladinou, a likvidaci havarií podobných katastrofě v Mexickém zálivu.
Jak sdělil náměstek ředitele centra "Avgur" Michail Telesnikov, již se podle zpracovatelů projektu o rozpracované zařízení zajímají vysocí manažeři ruských ropných společností.
"Kordon" je určen pro shromažďování a uchovávání ropy, která vytéká z podvodních zdrojů, nacházejících se v hloubce do 2000 metrů.
Zařízení se skládá ze tří základních částí: nosného prstence, cylindrického uzávěru, vybaveného zajišťovacím lanem, a spodního zatěžovacího pásu, s jehož pomocí se zařízení udržuje v určeném místě a který dovoluje zabezpečit těsné přilnutí k reliéfu dna.
"Celý systém působí jako ohromný podvodní balon o objemu více než 200 milionů metrů krychlových, což přidává zařízení "Kordon" doplňkovou stabilitu" – udávají vývojáři v projektu.
Jak je uvedeno ve zprávě, sestrojit celé zařízení lze jenom s použitím speciálních materiálů, které dokáží odolat obrovským tažným silám, dlouhodobě uchovávat své charakteristiky za současného působení uhlovodíků a mořské vody a rovněž pracovat v dostatečně širokém rozmezí teplot.
"Je nutno poznamenat, že zařízení "Kordon" může být smontované kolem plovoucí ropné plošiny jak bezprostředně po havarii, tak i předem, což snižuje ekologickou škodu z jakékoliv potenciální havarie na ropném vrtu prakticky na nulu", uzavírají autoři projektu.
Podle Telesnikova je dnes třeba sestrojit nevelkou maketu zařízení, učinit vědeckovýzkumné a vývojové konstrukční práce, aby bylo možno odhadnout jaké budou náklady na zařízení. Systém, který by mohl uzavřít únik v Mexickém zálivu, by mohl stát několik milionů dolarů.
Na plošině Deepwater Horizon, kterou provozovala BP, nastal na konci dubna výbuch a vznikl požár, jehož oběťmi bylo 11 osob. Plošina se potopila. Následný únik ropy, který trvá doposud, a který už přinesl škody americkým státům Louisiana, Alabama, Missisippi a Florida, hrozí regionu ekologickou katastrofou.
Prezident USA Barack Obama vyhlásil 27. května půlroční moratorium na vrtání nových sond na šelfu. Své rozhodnutí objasnil nutností stanovit příčiny mimořádné události a zlepšit bezpečnostní opatření při provádění tohoto typu prací. Kvůli moratoriu byly zastaveny práce na 33 plošinách.
Zdroj: RIA Novosti
Překlad: zajoch