Rusko: Doutnající uhlíky vzpoury

Únor 1, 2009

Poslední dny naznačují, že se Putinovi podřízení otevřeně stavějí proti premiérovým příkazům, přičemž podle všeho nastala i roztržka mezi premiérem Putinem a prezidentem Dmitrijem Medveděvem, uvádí s odvoláním na ruské vládní zdroje britský list The Telegraph.

 

Zároveň s tím, jak se současná krize po osmi letech energiemi poháněného růstu v Rusku ostře projevuje, objevují se náznaky mocenského boje, který by mohl ohrozit Putinovy ambice vrátit Rusko do světové velmocenské hry.

 

Vše se točí kolem sobotních demonstrací, kterých se v Moskvě, Vladivostoku a dalších městech zúčastnily tisíce lidí požadujících Putinovo odstoupení kvůli neschopnosti řešit krizi. Podle odhadů finančních analytiků přišly za poslední dva měsíce o práci asi dva miliony lidí a ekonomika by se letos mohla propadnout o tři procenta.

 

„Byl jsem vzteky bez sebe, když jsem slyšel, jaké pohádky že to Putin vypráví v Davosu, o naší ekonomice a o tom, že má vše pod kontrolou,“ říká jednadvacetiletý student Jevgenij Antipov, který se účastnil protestů ve Vladivostoku. Poprvé se prý nebál vystoupit proti vládě. „Je to moje povinnost bránit svá práva. Chci žít na dobrém místě, chci, aby moje děti vyrůstaly ve svobodné zemi, a ne v gulagu.“

 

Demonstraci ve Vladivostoku zorganizovaly Komunistická strana, která se v uplynulých letech proti Putinovi příliš vystupovat bála, a nové hnutí Tygr, které sdružuje množství nespokojených obyvatel ruského Dálného východu. Tygr je přitom hnutí, ze kterého Kreml radost opravdu nemá – hnutí za občanská práva bez jakékoli vázanosti na politické strany. V Moskvě byly při stejných demonstracích zatčeny desítky lidí, ale na Dálném východě přinejmenším dva vysocí funkcionáři Putinův příkaz, aby proti demonstrantům zakročila policie, odmítli.

 

Rozzlobení obyvatelé Vladivostoku vyšli poprvé do ulic už v prosinci poté, co Putin o 80 procent zvýšil dovozní cla na dovážena auta. V celém regionu se totiž dovozem ojetin z Japonska a Jižní Koreje zabývá asi 100 tisíc lidí. Putin už tehdy nařídil, aby byli demonstrující rozehnáni, ale místní úřady příkaz odmítly. Nakonec musela do Vladivostoku vyrazit speciální policejní jednotka až z Moskvy, aby zarazila další vlny protestů. Zároveň s tím se do Vladivostoku vydal i Putinův hlavní ideolog Vladislav Surkov, aby zbavil funkce šéfa ministerstva vnitra regionu Primorje generála Andreje Nikolajeva. Ten ale všem vyrazil dech, když odmítl opustit svou funkci a pohrozil, že pokud na něj bude Moskva tlačit, zveřejní údaje o korupci, která z Dálného východu vede až do Kremlu.

 

Nikolajev si navíc rychle našel mocného ochránce v osobě prezidenta Dmitrije Medveděva, který prý příkaz k jeho odvolání osobně zrušil. „Spor mezi Medveděvem a Putinem začal kvůli odvolání Nikolajeva a od té doby se neustále zhoršuje,“ cituje The Telegraph zdroj z ruské vlády.
Medveděv v poslední době několikrát otevřeně kritizoval vládu, aniž by při tom ovšem výslovně zmínil Putina, že jen velmi pomalu řeší situaci kolem plánovaných 200 miliard dolarů, které mají pomoci ruské ekonomice. Podle všeho si navíc začal kolem sebe budovat malou mocenskou strukturu, do níž už dnes prý patří i donedávna Putinovi loajální Vladislav Surkov. „Finanční krize dala Medveděvovi náznak šance postavit se Putinovi,“ říká nejmenovaný západní diplomat v Moskvě. „Lze říct, že Putin už není capo di tutti capi.“

 

Přesto právě jemu v posledním průzkumu veřejného mínění vyslovilo podporu 86 procent dotázaných.

Převzato z www.czechfp.cz

Více http://www.telegraph.co.uk/…in-east.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments