Rusko, Indie a Čína: vznikající strategický trojúhelník




Listopad 20, 2010

Rusko, Indie a Čína prosazují ve své mezinárodní politice a hospodářském rozvoji společné cíle.

Posledním  krokem k podpoře trojstranné spolupráce v různých oblastech bylo, že se ministři zahraničních věcí  Číny, Ruska a Indie setkali minulý týden na dva dny ve Wuhanu, hlavním měste centrální provincie Hupei. Bylo to už desáté setkání tohoto druhu a  přispělo k prohloubení trojstranných vztahů mezi Pekingem, Moskvou a Dillí. 

S tím, jak roste vliv těchto tří zemí v regionálních i světových záležitostech,  otevírá tato spolupráce příležitost pro jejich rostoucí rozvoj.

Tito tři členové sdružení, které bylo pojmenováno jako BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), zastupují celých 40 procent světové populace a více než 15 procent celosvětového HDP. Tato trojice zaujímá také výhodnou geopolitickou pozici, navíc oplývá pracovními příležitostmi,  přírodními zdroji, vědeckými a technologickými příležitostmi. Zeměpisná poloha těchto tří zemí také usnadňuje prohlubování trojstranného obchodu.

Tyto tři rozvíjející se ekonomiky jsou závislé na zvyšování svého mezinárodního postavení, přičemž se shodují na mnoha názorech na problémy mezinárodní politiky. Tyto tři země také volají po reformách současného světového pořádku. Čelí také naléhavým úkolům, jako je boj proti náboženskému extremismu,  etnickému separatismu a mezinárodnímu terorismu. Pro všechny z nich je hospodářská a obchodní spolupráce důležitou platformou pro to, aby jejich trojstranné strategické partnerství zapustilo kořeny.

Pojem "strategického trojúhelníku" byl nápadem bývalého ruského premiéra Jevgenije Primakova, který tento termín poprvé použil při své návštěvě Indie v roce 1998. I když tento přístup v té době vzbudil jen malé nadšení, Čína, Rusko a Indie začaly na přelomu století chápat důležitost zvýšení jejich trojstranných vztahů pro ochranu svých zájmů, zejména po válkách, které Spojené státy zahájily v Afghánistánu a v Iráku.

V takovém rozpoložení uspořádaly tyto tři země diskuse a kontakty svých vysokých představitelů v září 2001, po němž se konal první „neformální schůzka“ ministrů zahraničí v roce 2006 v ruském Vladivostoku. V té době zveřejnili společné prohlášení, která zdůraznovalo výhody rozvoje trojstranné spolupráce ve specifických oblastech, za účelem podstatně přispět k míru a stabilitě v Asii a celém světě. Nejvyšší představitelé států těchto tří zemí se setkali při summitu G8 v červenci 2006.

Čína, Rusko a Indie mají společnou strategickou potřebu posílit své vazby. V dnešním světě, kde  v mezinárodních vztazích probíhají hluboké změny a multipolarita se zvyšuje, zastávají tyto tři státy podobné postoje u velkého množství mezinárodních problémů. Všechny doporučují demokratizaci mezinárodních vztahů a vytvoření nového mezinárodního řádu na základě všeobecně uznávaných norem mezinárodního práva.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments