Rusko – Ukrajina 17. prosince: Průlom do budoucnosti

Prosinec 18, 2013


Hodnotíme-li výsledky šestého zasedání mezistátní komise  a setkání Putina s Janukovičem v Moskvě 17. prosince, je možno s jistotou konstatovat, že v rozvoji vzájemných vztahů obou zemí byl učiněn revoluční krok. Strany podepsaly 14 dokumentů, které upevňují spolupráci v nové etapě.


Je podepsán Protokol o dodávkách zboží společné výroby pro rok 2014. Nyní nebudou tyto výrobky (služby) uvedené v Protokolu podléhat dani z přidané hodnoty a nepřímým daním. Patří sem suroviny, materiály, díly, počítačové výrobky a služby technologicky navzájem propojené a nezbytné pro společnou konečnou výrobu, nevyrobené na Ukrajině nebo v Rusku, nebo vyrobené v množství, které nezajišťuje potřeby domácího trhu. To je skutečný krok k upevnění a podpoře kooperačních vazeb a podpoře ukrajinských výrobků. Je pozoruhodné, že jde zejména o ty podniky, které by především utrpěly při podpisu asociace s EU, pokud by ovšem přímo nezanikly.


Podepsána byla Dohoda o společných akcích při organizaci výstavby dopravní trasy před Kerčský průliv. Určuje základní přípravu, předpokládá vytvoření Mezivládní ukrajinsko-ruské pracovní skupiny , určuje její pravomoci a etapy realizace projektu. Tento mnohamiliardový projekt je schopný významně ovlivnit dopravní systém Ukrajiny i RF. Jeho cena je 24 miliard rublů vzhledem k cenám roku 2010. Doba realizace se plánuje kolem 4 až 5 let.


Dalším koncepčním dokumentem je Plán akcí k řízení dvoustranného obchodu mezi Ukrajinou a RF pro roky 2013 a 2014. V této době země plánují provést odpovídající opatření k liberalizaci přístupu zboží na trhy obou zemí. To skutečně rozšíří možnosti uplatnění ukrajinských výrobků na ruském trhu a zároveň i v zemích Celní unie. Putin k tomu řekl: "Skutečně porostou průmyslové závody na Ukrajině, budou zajištěna další pracovní místa."


Bylo podepsáno Memorandum o záměru zaktivizovat spolupráci ve stavbě lodí. Mimochodem, jedná se o vytváření dohodnutých společných vědecko-technických a technologických přístupů, rozvoji vědeckých kontaktů, přípravě moderních standardů v souladu s moderními požadavky.


Další mezivládní dohoda pomůže vrátit ukrajinskou leteckou výrobu do plnohodnotného života. Na dohled je Dohoda o realizaci opatření ke státní podpoře obnovy sériové výroby letadel ze skupiny An-124 a jejich motorů D-18T s jejich modifikacemi, včetně servisu, opravárenství, modernizace, autorského dohledu a prodloužení životnosti uvedených letounů i s jejich motory.


Dalším dokumentem v oboru hi-tech výroby je Memorandum o vzájemném porozumění mezi Státní kosmickou agenturou Ukrajiny a Federální kosmickou agenturou (RF) a spolupráci v raketo-kosmickém průmyslu. Mimo jiné se jedná o čtyřletý program mírového dobytí kosmu.


Hodnotí se možnost ruské pomoci v budování 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny. Kromě toho chce ruská strana podle Putina "posoudit možnost, s ohledem na sbližování našich ekonomik a politickou sféru, využívání obranných sil ukrajinské ekonomiky pro potřeby Ozbrojených sil RF, včetně oprav, atd." To oživí polomrtvý ukrajinský vojensko-průmyslový komplex.


Jsou podepsány dohody, které zjednoduší vzájemné překračování hranic obou zemí, což je podstatné pro život milionů lidí v rusko-ukrajinském pohraničí.


Protokol ze šestého zasedání rusko – ukrajinské mezivládní komise dále uvádí, že se země usnesly "aktivovat práci k realizaci … iniciativ předložených v odpovídajících Silničních mapách, včetně vytvoření společných podniků a svazů v přednostních sférách hospodářství, především v letectví, výrobě motorů, atomové energetice, kosmickém odvětví, loďařství a v dopravě". Všechno to představuje nová pracovní místa na Ukrajině i v Rusku.


Zevrubné dohody jsou v takových záležitostech jako je cena za ruský plyn a úvěrování Ukrajiny. Dohodlo se snížení ceny ruského plynu ze 400 USD za 1000 kubíků na 260 USD. Ruský prezident to komentoval tak, že Rusko v této otázce vyšlo vstříc Ukrajině kvůli potížím, které při plnění kontraktů má. Řešení označil za dočasné, dlouhodobé dohody jsou ještě budoucností.


Krom snížení ceny za plyn poskytne Rusko Ukrajině přímou půjčku 15 miliard USD. Putin k tomu řekl: "K podpoře ukrajinského rozpočtu se vláda rozhodla vložit do cenných papírů ukrajinské vlády část svých rezerv z Fondu národního blahobytu, a to 15 miliard USD. Chci poukázat na to, že to není spojeno s žádnými podmínkami: navýšením, nebo snížením  či zmrazením sociálních standardů, penzí, podpor nebo výplat."


Prezidenti obou států dali pokyn svým vládám zajistit přípravu a urychlené podpisy memoranda o podpoře Ruské federace, sblížení technických předpisů Ukrajiny a Celní unie. Krom toho jsou kabinety ministrů povinny připravit návrhy na spolupráci Ukrajiny s Eurasijskou bankou rozvoje, protikrizovým fondem Eurasijského hospodářského společenství a Mezistátní bankou SNS.


Moskva Ukrajině navrhla všechno to, co odmítal Západ. S realizací dohodnutých záležitostí bude Ukrajina moci opět volně vydechnout, rozproudí se sociální sféra, dušená MMF. Podepsané dokumenty jsou plnohodnotným vzájemně výhodným vyjádřením spolupráce, o které se autorům Asociační dohody s EU ani nesnilo.

 

Převzato z Fondsk. ru

 

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments