Rusko a Čína hází americký dolar na smetiště
Listopad 29, 2010

Anglicky psané deníky China Daily a People’s Daily Online v předvečer Dne díkuvzdání uvedly, že Rusko a Čína uzavřely dohodu, že upustí od používání amerického dolaru ve svém vzájemném obchodování a místo ní budou používat své vlastní měny.  Rusové a Číňani řekli, že přijali tento krok, aby chránili své ekonomiky před riziky, které podkopaly jejich důvěru v americký dolar jako světovou rezervní měnu.

 

Je to velká novina, zejména při tomto svátku, který je chudý na zprávy, ale v Bloombergu, CNN, New York Times nebo v kterémkoliv americkém tisku nebo televizních médiích jsem se s tímto oznámením nesetkal. Pštrosí hlava zůstává v písku.

 

Čína již dříve uzavřela tutéž dohodu s Brazilií.

 

Čína, která má velké a stále se rozrůstající zásoby dolarů z obchodních přebytků, tak signalizuje, že dává před dalšími dolary přednost ruským rublům a brazilským realům.  

 

Americký finanční tisk nachází útěchu v epizodce, při níž vládní dluhy, které straší EU, posilují dolar  proti euru a britské libře. Tyto pohyby měny jsou však pouze opatřením finančních hráčů, které mají snížit problematické dluhy vyskytující se v EU. Tohle není měřítkem síly dolaru. 

 

Role dolaru jako světové rezervní měny je jedním z hlavních nástrojů americké finanční hegemonie. Neřekli nám, kolik škody napáchal Wall Street svými podvody vůči finančním institucím EU, avšak země EU už nepotřebují americký dolar pro obchodování mezi sebou samými, neboť sdílejí společnou měnu. Jakmile země OPEC přestanou držet dolary, kterými se platí za ropu, hegemonie dolaru vybledne.

 

Dalším nástrojem americké finanční hegemonie je MMF. Vždycky, když země nezaplatí dostatečnou částku na dluzích americkým bankám, přijde na pomoc MMF se záchranným balíčkem, který vyždímá z obyvatelstva země vyšší daně, ořeže náklady na vzdělání, zdravotnictví a programy, které by mohly podpřit příjmy, dokud banky nedostanou zpět svoje peníze.  

 

To se nyní děje v  Irsku a pravděpodobně se to přenese do Portugalska, Španělska a možná i do Francie. Po Amerikou způsobené finanční krizi je MMF v roli nástroje imperialismu stále méně přijatelná. Může nastat zlom, kdy vlády už nebudou schopny dále zaprodávat svůj lid ve prospěch amerických bank.

 

Existují další signály, které naznačují, že některé země jsou unavené z nezodpovědného amerického použití síly. Civilní vlády Turecka byly dlouho drženy pod vlivným americkým palcem turecké armády. Nedávno však civilní turecká vláda odvolala dva nejvyšší generály a admirála, kteří byli podezřelí z účasti na plánovaném převratu. Civilní vláda dokonce rozšířila svůj úmysl, když premiér na Den díkůvzdání oznámil, že Turecko je připraveno reagovat na jakoukoliv izraelskou ofenzívu proti Libanonu. Pohleďme na amerického spojence v rámci NATO, který se osvobozuje z amerického léna prostřednictvím turecké armády. Kdo ví, Německo třeba bude další na řadě.  

 

Mezitím američtí „ovčané“ zůstávají v plné spokojenosti slepotě jako ty ovce připravené na porážku a přeměnu v potravu bohatých.  Obamově administrativě se podařilo vytvořit Komisi pro deficit, jejiž členové usilují o zaplacení mnohabilionových válek, kterými se obohatí armádně-bezpečnostní komplex a tato mnohabilionová pomoc finančnímu systému snížením ročních životních nákladů zvýšením sazby na sociální zabezpečení, zvyšováním důchodového věku na 69 let, ukončením hypotékových daňových odpočtů, ukončením daňových odpočtů zaměstnavatelům, kteří přispívají na zdravotní pojištění svých zaměstnanců, zavedením 6.5 % federální spotřební daně,  zatímco se ořezává horní sazba pro bohaté. 

 

I nízké úrokové sazby, stanovené Federální rezervní bankou, jsou zaměřeny na pomoc banksterům.

 

Nízké úrokové sazby zbavují důchodce a ty, kteří žijí ze svých úspor o úrokové výnosy ze svých přijmů. Nízké úrokové sazby také olupuje podnikové penzijní fondy o financování. Aby se zaplnila tato mezera, vydávají tyto instituce miliardy dolarů korporátních dluhopisů, aby mohly financovat důchody. Korporátní dluhy narůstají, ale nikoliv zařízení a stroje, které by vytvořením příjmů tyto dluhy splatilo.  Jak se ekonomika zhoršuje, splácení dalšího dluhu a úroku bude čím dál větší problém. 

 

Navíc američtí důchodci objevují, že stále méně lékařů je bude přijímat jako pacienty, neboť se očekává 23% snížení plateb lékařům, které jsou už tak nízké.

 

Americká vláda má zdroje pouze na agresivní války, zavádění policejního státu a záchranu bohatých banksterů. Americký občan se stal pouze krvácejícím nástrojem pro vládnoucí oligarchy.

 

Postoj policejního státu TSA k cestujícím v letecké přepravě dává jasný signál, že Američané nejsou občané nadaní právy, ale bezprávné předměty. Možná přijde den, kdy se utlačovaní Američané nahrnou do ulic jako Francouzi, Řekové, Irové a Britové.  

 

Převzato z Global Research

 

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments