Rusko je znepokojeno jednostrannými sankcemi USA a EU proti Íránu

Květen 19, 2010

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavov vyjádřil znepokojení nad zprávami, že USA a EU chystají dodatečné jednostranné sankce proti Íránu k současnému návrhu  usnesení Rady bezpečnosti , který je nyní projednáván.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v úterý řekla, že Washington, Moskva a Peking se musí dohodnout na nové rezoluci Rady bezpečnosti  a uvážit uvalení dalších sankcí proti Islámské republice. Rovněž sdělila, že Spojené státy chtějí usilovat o jejich přijetí v co možno nejkratší době.

Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo: Lavrov v telefonickém rozhovoru vyjádřil znepokojení nad tím, že USA a EU chtějí překročit společné stanovisko Rady bezpečnosti zavedením dalších jednostranných sankcí.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že jednostranná akce by zahrnovala opatření exteritoriálního charakteru, která jdou nad rámec dohodnutých rozhodnutí mezinárodního společenství a v rozporu s principy a pravidly mezinárodních zákonů zakotvených v Chartě OSN.

V pondělí podepsali ministři zahraničí Íránu, Brazílie a Turecka dohodu o výměně nízkoobohaceného uranu za palivo pro teheránský vědeckovýzkumný reaktor. Oficiální zástupce íránského ministerstva zahraničí sdělil, že Teherán se s Tureckem dohodl na swapovém obchodě, při němž většinu svého na 3,5 procenta obohaceného uranu smění za uran obohacený na 20 %.

Ministerstvo zahraničí  sdělilo, že ministr a státní tajemník si vyměnili názory na to, jaký může tento krok mít vliv na nové rezoluce Rady bezpečnosti k Íránu.

Íránská šestka (Francie, Británie, Německo, USA, Rusko, Čína) začala 19. dubna diskutovat o novém textu rezoluce o uvalení sankcí na Islámskou republiku, kterou USA a další západní země podezírají z vývoje jaderných zbraní pod rouškou mírového využití jaderné energie.

Rada bezpečnosti současně koná uzavřené sezení v New Yorku , aby prodiskutovala novou rezoluci. Maria Luiza Ribeiro Viotti řekl, že Brazílie, která je jedním z nestálých členů Spojených národů v tomto roce, se zdržela diskusí zástupců zemí OSN.

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments