Salát z pampelišek
Tisk, příčetnost a Hitler

 „Co tyhle věci mají společného?,“ můžete se ptát. Nic moc. Toto je salát ze střípků současného tisku a OM diskusí.

A přece: Je to snad náhodou, že na nedávné demonstraci ve Washingtonu, pojmenované Shromáždění za obnovení příčetnosti anebo strachu, které navštívilo přes 200 tisíc lidí, byla hesla jako „Hitler is Hitler“.  Možná že to, jako celé toto shromáždění, potřebuje vysvětlení. Je totiž satirou na současný tisk a na extrémní komentátory, jako je Glen Beck, a extrémní komentáře, jako je třeba „Svět tak zločinnou vládu, jako je ta Obamova, neviděl od dob Stalina a Hitlera“. Toto poslední je česky a z OM, ta předchozí jsou obrázky a videa, jsou anglicky, ale překlad nepotřebují.

Pár hesel je ZDE na videu a ZDE v obrazech. Na spodku stránky si můžete nalistovat více než 20 takových stránek. Není ten Internet krásný? Není svět plný příčetnosti a srandy? (To je řečnická otázka, Prosím nerozvíjejte v diskuzi. Také pro ty, kteří vyjadřují fakt „mám jiný názor“ po vzoru tříletých, tedy slovy „seš blbej“ nebo „seš soudluh“ chci říci, že tyhle véci, jako IQ, nejsou předmětém této diskuse).

Tedy ta hesla z té demonstrace se snaží říci, že Obama není ani Hitler, ani komunista, ba ani spousta jiných epitet, ale také není Ježíš, či jiný zachránce lidstva. Je to chlápek, který zorganizoval dobrou volební kampaň, ve které slíbil změnu, vzbudil velké naděje a byl zvolen. Samozřejmě, že je všechny nesplnil, ale několik zásluh již má, hlavně negativních: Nenapadl Írán a nepokusil se o další puč ve Venezuele. Protlačil kongresem kompromisní zákon o zdravotní péči a sjednal s Ruskem smlouvu START, o jejíž ratifikaci nyní povede boj v Kongresu. Jeho podpora klesla na 43 %, ale stále je vrchním velitelem a má právo veta, takže Írán v dohledné době nebude napaden, což bychom nemohli s jistotou říci, kdyby v Oválné pracovně seděl McCain nebo Sarah Palinová.

V padesátých letech minulého století se psycholog Leon Festinger stal členem malého kultu, který, věřil, že svět skončí o vánocích v roce 1954. To vše na základě zpráv, které jistá paní Keeh z Minesoty dostávala telepaticky od mimozemšťanů. Festinger chtěl studovat jejich reakce, až se nic nestane, tak se k nim na oko přidal. Někteří prý začali plakat. Ale mimozemšťané jim vše vysvětlili: „Vaše víra zachránila Zemi“. A tak přestali plakat a pokračovali ve zvěstování Pravdy. Apokalypsa byla odložena, již poněkolikáté, ale věřili dál. Další datum Apokalypsy je někdy koncem roku 2012, buď to bude srážka s planetkou Nibiru, srážka s černou dírou, anebo Obama porazí Sáru Palinovou a bude znovu zvolen presidenetem :-).

S těmi katastrofami se v této dekádě roztrhl pytel. Černá díra, kterou měl vyrobit LHC, už je za námi, ale v USA „Birthers“ stále hledají Obamův křestní list a „Truthers“ stále objevuji nové a nové důkazy, že 11. září byl ‚inside job‘ (tedy objednávka Bushovy vlády). Tyto „Implausible visions of a lunatic fringe“ jsou možné, ale ne pravděpodobné.

Kdysi jsem měl e-mailovou diskuzi s Clair o tom, zda Bilderbergers tajně vládnou světu. Já jsem tvrdil, že by možná rádi, ale je tu velká konkurence. To bylo tehdy, kdy jsem poslal Stanovi článek o globalizaci, který tu konkurenci podrobněji vysvětloval. Ten názorový rozdíl nám zůstal. Je pro mě těžké věřit, že třeba Meg Whitmanová (ředitelka firmy ebay.com) by utratila 120 milionů dolarů vlastních peněz, aby byla zvolena guvernérkou Kalifornie, kdyby vše řídila nějaká NWO skupina. Jistě není blbá. A to, že prohrála, znamená, že peníze nejsou vše. Voliči mají svou vůli a vliv. Svět je holt složitější, než se dá namačkat to jednoho komiksu. No, ale ZDE je vážný pokus uhodnout, jaký by ten všemocný vládce mohl být.

Další lístek do salátu z pampelišek, anglicky ‚Dandelion salad‘ je Chossudovski – kanadský ekonom, který je častým přispěvatelem do pampeliškového blogu. Nepíše jen o ekonomii, je  Truther a rozumí i epidemiologii. Toto video je o prasečí chřipce a viru H1N1. Jak moc se dá brát vážně? (Myslím, že ještě ne.) Ani virus H1N1, ten již odezněl, a zatím ani Chossudovski.

Nevím, jak moc byla WHO ovlivněna velkými farmaceutickými koncerny, když doporučila vládám, aby nakoupily Tamiflu, ale vím, že byla obava, že se ten H1N1 bude šířit jako španělská chřipka, která po první světové válce zabila 70 milionů lidí. Je Chossudovski tak chytrý, že už tehdy věděl, že H1N1 je jiný. Napsal své důvody před tím, než každý věděl, že H1N1 tímto způsobem nezmutoval a nešíří se z člověka na človéka?

Nevím, a tak ho soudím podle této zprávy: „…američtí drsní chlapáci schvalují virtuální svlékání a prohledávání svých manželek a dcer tělesnými skenery a skupinkou zločinců z TSA, kteří osahávají tříleté holčičky křičící hrůzou…“
Video tohoto incidentu s holčičkou je ZDE. A zdá se mi, že to nejsou drsní chlapáci, osahávající holčičku, ale jedna tlustá černoška (TSA agent), která kolem ní pohybuje detektorem kovů, aniž by se jí dotkla. Holčičku, která je z toho hysterická, drží její maminka, a obě (maminka i černoška) si zaslouží pokárání. Snad nebyl takový spěch, aby se nemohlo počkat, až se dítě uklidní, a vše mu vysvětlit.

Překlad od  Clair je přesný (…tough guys approve the virtual strip search of their wives and daughters by full body scanners and the grouping by TSA thugs of three-year old children screaming in terror…), ale originál mi připadá nepřesný, a tak spíše ignoruji i jiné výkřiky tohoto analytika, tedy i ty o ekonomii, jako že ta opravdová krize teprve přijde. Většinou ty TSA kontroly proběhnou bez slz a někdy i s humorem.

Všimněte si vpravo dole fotky pana Chertoffa. Vypadá trochu jako čert – a vrátíme se k němu dole, v posledním bodu toho článku, bodu o korupci. On byl Bushův šéf Ministerstva národní bezpečnosti (Homeland security), která řídí i TSA. Americká letiště odbavují kolem půl miliardy letů měsíčně. Po 11. září žádný z nich nevybuchnul za letu, i když bylo pár pokusů. Jak moc se dá slevit z TSA prohlídek, je momentálně předmětem celonárodní diskuze. Je to otázka, ve které mohou i rozumní lidé mít opačné názory. Ovšem ‚příspěvek‘ pana Chodusovského se do té diskuze rozumných lidí nedá počítat.
Závěrečný citát je od C. Hedges z Truthdig, přeložen do češtiny ZDE.

Stojí to za přečtení: „Tlachání ve zprávách, drby šířené žvanily ve vysílání, hluk utápějící v sobě racionální diskurs i vyplašenost a zbabělost toho, co zůstalo z novinového průmyslu, to vše odráží náš útěk do kolektivního šílenství.“ Může Vás to šokovat, ale svět není perfektní. To neznamená, že je beznadějný. Možná byl vesmír stvořen proto, aby se ukázalo, jak se s ním dokážeme vypořádat?

Korupce – dnes a zítra
Pan Chertoff byl ministrem pro národní bezpečnost (DHS), který se proslavil svou lhostejností, když se New Orleans topil v záplavách po orkánu Katrina. Pár dnů po tom, co se Obama ujal vlády, a on opustil úřad, založil firmu The Chertoff Group, která pomáhá klientům získat federální zakázky. Firmám jako Rapiscan, která vyrábí ty letištní ‚svlékače‘, jež jste viděli v těch obrázcích nahoře. Do firmy nabral mnoho předchozích zaměstnanců z DHS, CIA atd.

Tento Rapiscan utratil v tomto roce 270 tisíc dolarů za lobování a DHS koupil 300 těchto přístrojů za asi 90 milionů USD pro 70 letišť z celkového počtu 14 000.

Federální kontrolní úřad GAO položil otázku, zda by tyto skanery viděly bombu, kterou ‚spodkový džihádista‘ propašoval do letadla v roce 2009. Mnoho lidí, piloti i cestující, si myslí, že to TSA přehání a Kongres otevřel slyšení k této otázce. Počet Američanů, kteří schvalují užití těchto skanerů  TSA, klesl za poslední měsíc z 80 na 60 %, a Kongres vede ‚slyšení‘, tedy šetření, zda je třeba změnit zákon.

Jak se tento stav nedokonalé demokracie srovnává se situací v Česku? Než byla vláda pan Topolánka položena, 70 % lidí v Česlu bylo ‚proti radaru‘, aniž by to udělalo dojem na vládu a pana Vondru.

Korupce doma a ve světě

Začal jsem s Clair diskusi, pod nedávnými články Skořápky a Korupce… zde v OM. Ne o radaru, to už je pasé, ale o korupci. Clair uvedla jako příklad pochybné vládní zakázky v USA toto. Je to případ firmy, která dostala zakázku mimo obvyklé předpisy, bez kontroly hlídacími úřady, protože Kongres udělal výjimku, aby pomohl chudým Eskymákům. To asi brzo skončí, (ta výjimka, ne Eskymáci), a řekl bych, že tento příklad spíš podporuje moji tezi, že i Česku by prospělo zřídit pár takových hlídacích úřadů (SEC, GAS, GAO atd). Obdoba SEC tu sice už je, ale zcela nefunkční. Ale Clair je zrovna na cestách, a nemá teď čas koukat na Internet, tak jsem vybral toho čertíka, abychom se podívali jak to tam (ne)funguje.

Mezitím Aktualne.cz věnovalo celé číslo korupci v Česku. Tezí, kterou si tedy dovoluji předložit váženým čtenářům k diskuzi, je: V Česku bychom měli zavést několik dozorčích úřadů, jako je GSA a GAO.  Zrušit akcie na doručitele a dovolit veřejné zakázky pouze v otevřeném tendru, který je zveřejněn a přístupný všem firmám, jejichž vlastníci jsou známi, nebyli potrestáni soudem za korupci atd.

Poslední, co čtu ve zdejším tisku, je, že firma IZIP, kterou se chystá zčásti koupit VZP, má akcie na doučitele. Dva podílníci jsou poslanci Evropského parlamentu, kteří pro IZIP lobbují. Ale je jich víc. VZP má miliardy nastřádané z toho, co jí stát a poplatníci dali, a IZIP má podle jejiho ředitele „hodnotu asi 3 miliardy korun“. Nebyl by to úžasný „sňatek“?

Nezdá se vám, že bychom si měli udělat pořádek tady doma, než začnem vychovávat ty "americké ovce", jak doporučuje Amenre ZDE tím, že bychom je kamennými destičkami mlátili do hlavy („…vytesat do kamene a otlouct to americkym ovcím o hlavu…“).

Nedoporučuji to. Možná jen vypadají jako ovce. Možná jsou někteří z nich vlci a brali by to jako projev mezinárodního terorismu. Afghánistan na tom vydělává, ale tahle zemé je na to moc malá, moc hustě obydlená, dá se tu víc zničit a byla by to škoda.

Odkazy
A pro srovnání zde uvádím pár odkazů, které se týkají toho čertova klienta a jak to tam funguje. Clair, která na rozdíl ode mne v tom oboru pracovala, mě může opravit tam, kde se mýlím.

Vlastník firmy Rapiscan je firma OSI, vedená na ‚burze‘ NASDAQ, která je regulovaná federálním úřadem SEC. Její stránka je ZDE.

http://www.ordinace.cz/img/text/b_pampeliska3_big.jpgVelcí podílníci musí SEC hlásit velké transakce (insider trades)

Údaje o společnosti – velcí podílníci

Tisk plní investigativní roli

a jsou toho plné noviny.

A všimněte si, že Chertoff se do toho lobbování pro soukromou firmu dal až poté, co se vzdal vládního úřadu. Kdyby to firmu vlastnil, třeba jen částečně, bylo by to považováno za střet zájmů.  Teda v Americe. Jak je to tady, kde dva poslanci europarlamentu vlastní IZIP a lobbují u VZP?


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments