Saúdská Arábie a rizika dalšího vývoje

Saúdská Arábie si může do určité míry diktovat podmínky – pokud by Saúdská Arábie začala vyžadovat jinou měnu než dolar, má to dolar spočítané. Současný dolar totiž stojí na dohodě Spojených států a Saúdské Arábie z roku 1973, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu výhradně za dolary. K této dohodě pak o dva roky později přistoupila celá OPEC a od té doby se petrodolar stal globálním standardem.

Nezapomínejme však, že Saúdové se jako menšinový kmen drží u moci jen díky podpoře Spojených států, odhady počtu politických vězňů v zemi se liší, avšak pohybují se v desítkách tisíc lidí. Proto balancují, co se dá a snaží se zajistit přízeň a podporu i dalších významných zemí. Fámy o smrti toho či onoho vysokého člena královské rodiny se objevují pravidelně. Nyní se různé spekulace objevily opět a místo o smrti mluví o dosud nevídané míře emigrace členů královské rodiny. Že by čekali „druhé arabské jaro“ a obávali se ho? Za hloupé bych je nepovažoval a určitým preventivním přípravám bych se ani nedivil.

Pokud by Saúdská Arábie přestala prodávat ropu za dolary, ve stejné době by přišly o podporu Spojených států. Nejen, že by přestali být spojenci, ale naopak, stali by se z nich nepřátelé. Spojené státy by se snažily nový režim co nejdříve podlomit. Aby se Saúdové udrželi u moci po ztrátě podpory Spojených států, budou se mít co ohánět. Nejprve budou muset najít široce respektovaného vůdce. Ten slíbí a pak i skutečně začne provádět alespoň částečné reformy. Pokud jde o zahraničí, rychle získá podporu Ruska (to nebude zcela jednoduché, Rusko si jistě bude klást řadu podmínek a bude se snažit podlomit vztahy Saúdské Arábie se Spojenými státy) nebo Číny, ideálně obou. Jako poslední se bude muset domluvit s Íránem a Sýrií o plynovodech a podobně. Sledujte vývoj v Saúdské Arábii, ceny ropy může ovlivnit zásadním způsobem.

Převzato z Proinvestory.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments