Se špinavými metodami budu bojovat
02.10.2008, Lidové noviny

Vážená paní Jourová, necítím se být tím pravým adresátem vašich stížností (zde). Nicméně když už jste mě veřejně oslovila, považuji za slušné odpovědět. Zvláště, když s řadou vašich výhrad souhlasím a na základě vlastní osobní zkušenosti jim více než dobře rozumím. Zneužívání policejních spisů a médií k politickým hrám a manipulaci veřejného mínění je u nás bohužel až příliš častým jevem.

Coby premiérovi mi nepřísluší vyjadřovat se k otázce vaší viny a neviny. Nemohu a nesmím řešit, jak vážné bylo podezření vůči vám a zda vyšetřování skončilo kvůli nedostatku důkazů, nebo proto, že jste se skutečně ničeho protizákonného nedopustila. Jisté ale je, že byla vážně porušena vaše ústavní práva: presumpce neviny, právo na soukromí a ochranu osobnosti.

Stala jste se jednou z řady obětí špinavé hry, která se u nás začala hrát za vlády sociální demokracie. Řízené úniky informací z policejních spisů a jejich účelové citace v médiích tehdejší moc nejen tolerovala, ale často sama inspirovala. Nepochybně na to měl vliv i fakt, že bývalý ministr vnitra Gross umožnil návrat předlistopadových kádrů a jejich metod. Včetně likvidace politických protivníků a vnitrostranických soupeřů.

Když některý policista odmítl tuto hru hrát, byl nemilosrdně odstraněn. Jako například šéf protikorupční služby Evžen Šírek. "Provinil" se tím, že chtěl dotáhnout do konce spis Krakatice. Smutné je, že Šírkově likvidaci účinně asistovala média, která skočila na společnou provokaci Mrázka a Grossových lidí s údajným ohrožením tajných dat.

Tisíce ukradených stránek

Přesně toto jsem měl na mysli, když jsem mluvil o nutnosti "vyčistit Augiášův chlév". Vaše kauza vznikla za vlády ČSSD, jmenovitě za premiéra a vašeho bývalého šéfa na ministerstvu pro místní rozvoj Paroubka. Právě on by lépe než kdokoli jiný uměl odpovědět na řadu otázek, které jste mi adresovala. Z titulu obou svých funkcí zná pozadí celého případu i důvody vašeho zatčení. Což zřejmě vysvětluje, proč vás tak rychle a bez skrupulí hodil přes palubu a dnes se k celé aféře nezná. Vedle médií má právě on největší podíl na vaší veřejné dehonestaci.

Současná vláda postupně zpřetrhává chapadla, jimiž krakatice omotala státní správu, policii a politiku. Nicméně stále zůstávají ve státních službách lidé, kteří jsou ochotni propůjčit se k nezákonným hrám ve prospěch zadavatelů z řad mocenských skupin či politiků. Příkladem může být estébácká provokace s hotelem Savoy před volbou prezidenta. A mnozí z těch, kteří kvůli svým nekalým praktikám museli státní správu opustit, si s sebou odnesli tisíce ukradených stran policejních spisů a odposlechů, jimiž dodnes zásobují média.

Všichni slušní lidé, připojte se ke mně!

Právě spolupráce novinářů na těchto hrách zůstává vážným problémem. Jindy tolik proklamovaná nezávislost šla v tomto případě kupodivu stranou. Jak to, že novináře nezarazilo, že čím dál brutálnější manipulace jsou zcela v souladu s veřejně deklarovanými zájmy vlády ČSSD? Tehdejší Paroubkův ministr vnitra Bublan prohlásil, že kdo je nevinný, nemá se odposlechů co bát… Asi proto jeho inspekce nasadila těsně před volbami na křivě obviněného Ivana Langra odposlechy, k jejichž výpisům měl přímý přístup i Jiří Paroubek. Spolu s Langrem byli odposloucháváni i další ústavní činitelé, novináři a zcela neangažované osoby včetně dětí, celkově několik desítek lidí.

Médiím se tyto metody zalíbily. Vždyť zvyšovaly náklad a sledovanost. A těm, kteří měli hlídat zákonnost, zjevně vyhovovaly, dokonce podporovali i zneužívání bezpečnostních složek. Nynější vláda s tímto porušováním základních práv bojuje. Nicméně případ poslance Tlustého ukazuje, že se bohužel stále najdou politici, a to i v mé vlastní straně, kteří spolu s některými novináři rozehrávají tyto hry.

Vážená paní Jourová, jsem přesvědčen, že když jde o ústavní práva, musejí jít všechny ideologické rozepře stranou. Je třeba odsoudit ty, kteří tyto metody používají. I když jsou třeba z mé vlastní strany. A naopak se zastat obětí. Byť stojí na druhé straně politické barikády. Je mi jasné, že od vašeho bývalého ministerského a stranického šéfa Jiřího Paroubka jste se těžko mohla dočkat pochopení. Vždyť jeho nejbližší spolupracovníci jsou autory těch nejšpinavějších manipulací.

Přesto, že nelze přeceňovat vliv premiéra, budu s těmito metodami a jejich nositeli bojovat, jak jsem již řekl. Je jasné, že k tomu, aby byl tento boj úspěšný, musejí se ke mně přidat slušní politici ze všech stran, slušní novináři, slušní lidé v této zemi.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments