Senátor Oberfalzer o progresivním zdanění: Úmyslná lež nebo ignorance?

Senátor za ODS Jiří Oberfalzer měl obrovskou chuť zničit argumenty toho hloupého loupežníka Bohuslava Sobotky. Na blogu iDnes vyprodukoval geniální článek, kde takto vysvětlil, jakým je tento socan novodobým Nikolou Šuhajem:

Zdaníme každého, kdo má plat 100 tisíc měsíčně a víc, tedy přes 1,2 milionu za rok, sazbou 38% – uvedl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Jestliže je současná „rovná“ daň z přijmu fyzických osob 15% ze superhrubé mzdy, což odpovídá asi 23% z hrubého příjmu, zvýší se zdanění těchto osob fakticky o 15%.

Pokud by nebyla zavedena jiná daňová pásma, pak by vznikla absurdní situace. Člověku, který bere těsně pod 100 tisíc, by zůstalo 77 tisíc čisté mzdy, kdežto ten, kdo má těsně přes 100 tisíc, by dostal jen 62 tisíc.

Každý, kdo zná princip progresivního zdanění, okamžitě vidí hloupost pana senátora, a nepomůže tomu ani onen náznak o jakýchsi jiných daňových pásmech. I ten totiž ukazuje, že pan senátor daňové problematice vůbec nerozumí. Jestli ten, kdo vydělá 1,2 milionu korun, přejde do dalšího pásma, tak se do něj vyšplhá z toho prvního již zavedeného, takže zákonitě další daňová pásma musí existovat, jinak by šlo o rovnou daň ve výši 38 procent.

Jenže jak se ukázalo i v diskusi pod blogem, pan Oberfalzer slova o daňových pásmech nepoužil jako vyvětlení či jistou obhajobu svého nápadu, ale vložil je tam jen tak z nudy a bez přemýšlení, protože dále hlouposti obsažené v článku obhajoval:

Sociální a zdravotní do toho nepočítám, proto pracuji se sazbou 23% z hrubé mzdy jako se stávajícím zdaněním. Těsně pod 100 (třeba o 1 korunu) by to bylo 23% (zůstane 100-23=77) těsně nad 100 (třeba o 1 korunu) 38% (100-38=62).

Když člověk vidí, co tento zákonodárce a zastánce rovného zdanění píše za nesmysly (a není jediný, článků podobného typu proti progresivní dani se dá najít mnohem více), tak se mu musí zákonitě objevit v hlavě taková divná myšlenka. Neprosazují náhodou všichni ti modří mudrlanti, kteří prý jsou nevzdělanější a prý nejlépe vydělávají, rovnou daň jen z toho důvodu, že prostě velmi jednoduchému systému, který pochopí dítě i v základní škole, kde vyšší sazba se platí jen z částky překračující hranici předchozího daňového pásma, vůbec nerozumí, a skoro žádné daně neplatili ? A pokud si přečteme další jejich elaboráty na téma, jak vlastně nikdo vyšší daň platit nebude, tak se zde vkrádá i druhá otázka – proč proti dani, která nikoho nezajímá a nepostihne, tolik protestují ?
 
Převzato z blogu Modrá šance

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments