Seymour Hersh: US vojáci v Afghánistánu popravují vězněhersh-seymourAmerické jednotky v Afghánistánu běžně provádějí „exekuce přímo na bitevním poli", prohlásil legendární americký investigativní novinář Seymour Hersh na mezinárodní novinářské konferenci v Ženevě.


„Řeknu vám to na rovinu, jednou z největších tragédií mé země je to, že se pan Obama snaží odvracet zrak, protože lidem, které v Afghánistánu zatýkáme, se dějí hrůzné věci," konstatoval. „Na bitevním poli se tam odehrávají neuvěřitelné věci, o kterých se mlčí. A nic se nemění."


„V praxi tam nyní dělají to, že vojákům říkají, že musejí během jednoho či dvou dnů, nebo tak nějak, rozlišit, jestli jsou jejich zajatci z Talibanu. Musejí z nich dostat co nejvíc taktických zpravodajských informací, a pokud neprokážou, že ti lidé patří k Talibanu, musejí je pustit," řekl Hersh s tím, že z pěti či šesti zdrojů ví, že se přímo na bitevním poli místo propouštění ale popravuje. „Pokud to neuděláme sami, předáme je nejbližší afghánské jednotce, a kulky začnou létat ještě než stačíme ujít pár metrů. Právě to se teď v Afghánistánu odehrává."


Obvykle skvěle informovaný Seymour Hersh nyní pracuje pro The New Yorker, v roce 1969 však jako první upozornil svět na masakr ve vietnamském My Lai, stejně jako pomáhal prolomit hradbu mlčení kolem mučení v bagdádském Abú Ghrajbu nebo o existenci amerického vládního programu, který povoluje mimosoudní popravy nepohodlných lidí.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments