Škrty místo vizí

Ideje mají vyhranit volby. Tam má vrcholit střet. Po volbách vláda měla mít sto dní klidu, aby mohla realizovat svou výhru. My ale stojíme před dalšími volbami, do senátu a komunálu. Sama vláda, její opozice i tisk se musí znovu vyhranit, aby volební pranice měla grády.

V koaliční smlouvě jsou i věci zasluhující širší podporu: Boj s korupcí, podpora podnikání, průhlednost zakázek, zjednodušení daní, rozpočtová kázeň atd. Tam se opozice a vláda shodnou. Řada věcí by ale měla být otevřena k jednání s opozicí, protože přesahují volební období. To tu zjevně schází pro podzimní volební stín.

Obecně vládním záměrům chybí vize. Jako kdyby místo ekonoma, sociologa a filosofa sestavoval program jen pomocný rozpočtový účetní. Vláda tedy ví, jak ušetřit na nátěru lodního komínu, ale nijak neřeší, kam loď popluje. Cílem je místo růstu konkurenceschopnosti, zaměstnanosti, ekonomiky a životní úrovně jen a jen seškrtání rozpočtu. Škrtání se dobře prodává na kameru, je srozumitelné i troubům, nicméně špatně se z něj platí silnice, policajti, školy, špitály a výzkum. 

Škrtací smlouva působí až bezradně. Prostor pro sociální škrty je omezen, průměrný sociální stát je v EU o polovinu relativně větší než český a skoro dvojnásobný absolutně. Útok na porodné je nešťastný. Vláda si tu koleduje o další ostudný rozsudek štrasburského soudu za opatření namířené proti "Cikánům." Obecně omezovat podporu rodin s dětmi a definovat děti jako luxus je zejména v období krize krajně nevhodné. A je farizejstvím lkát nad penzijní reformou a zároveň zvýhodňovat černého pasažéra, který nemá a nechce vychovávat děti.

Podobně v oblasti zdravotnictví: Podle statistik dáváme do zdravotnictví skoro nejméně na světě, a přitom máme dobré výsledky. V poměru kvality a ceny těžko najít efektivnější model. Ale na základě donekonečna opakované floskule, že musíme šetřit, ve skutečnosti každý rok platíme víc z vlastní kapsy. Díry pro únik peněz stále více budujeme, než zacelujeme. A platíme to skutečně natvrdo z vlastní kapsy, zatímco v jiných zemích se spoluúčast míní včetně běžného komerčního pojištění…

Opozice se lehce usmívá nad daňovými přemety vlády. Sotva oschly volební výsledky, sliby nezvyšování daní zvětraly. Naplnila se slova sociálních demokratů i Eduarda Janoty, že daně zvýší každá vláda. Protože současná rozpočtová krize byla vyvolána hospodářským poklesem a snížením daní. Zábavné je konstatování smlouvy, že vláda nechce zvýšit progresi, ale odstranit degresi v příjmové dani. To byl totiž věcně návrh sociálních demokratů, který pan Nečas tak zásadně kritizoval…

Koalice nyní řeší především krátkodobé cíle a nemá valnou představu o tom, co ji čeká. Na skutečnou formulaci nějaké hospodářské politiky budeme proto čekat do jara. To už bude po volbách a tlaky na řešení začnou mít reálnou podobu. Do té doby berme vládní proklamace s rezervou.

Převzato z blogu autora.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments