Sledují tě!!

Stovky lidí, firem a institucí se zajímá o to, kdo jsi, a po čem toužíš. Ne, nejsem paranoidní. Je to tak. Každý den se z tebe snaží vylákat důvěrné a osobní informace. Při své snaze se neštítí ničeho a použijí jakýkoliv dostupný prostředek, je proto důležité vědět, kdo jsou a co proti tomu můžeš udělat. Jaká jsou tvoje slabá místa?


Poštovní schránka


 

Bohužel, tvá poštovní schránka je nejsnadnější cíl. Denně je plná letáků i nabídek, které se nedají odmítnout. Jednoduchým a necíleným letákům, které ti do ní může kdokoliv hodit, se vyhneš snad jedině zrušením schránky. Něco jiného jsou dopisy od různých firem, označené přímo tvým jménem, někdy dokonce obsahující i další osobní informace. Adresu lze snadno získat z telefoního seznamu. Možností je tedy zrušení telefonní linky, pokud ale dopis obsahuje další informace, jste součástní některé databáze. Tyto databáze adres jsou na trhu s informacemi velmi lukrativním zbožím. Čím přesnější a cílenější tyto databáze jsou, tím mají vyšší cenu. Databáze adres v okolí Frýdku-Místku bude mít mnohem nižší cenu, neždatabáze adres lidí, kteří vážně uvažují o koupi osobního automobilu. Vzhledem k obtížnému získávání takových informací a poměrně malé účinnosti (většina lidí takové dopisy nepřečte a rovnou vyhodí), je tento systém mnohem rozšířenější na internetu…

 

E-mailová schránka


To co je v rámci poštovní reklamy pouze okrajovou záležitostí, je na internetu fenoménem. Říká se tomu spam. Určitě jsi se s ním už setkal. Kromě zcela náhodného spamu sis možná všimnul, že pokud uvažuješ o koupi nového počítače, přišlo ti na schránku několik nabídek firem zabývajících se právě prodejem tohoto zboží. Jak je to možné? Snadno – o obstarávání e-mailových adres pro nevyžádaný email se starají tzv. spamboty, což jsou automatické programy, které procházejí internetové stránky a ukládají všechen text, kter je ve tvaru něco@něco.něco. Z adres se vytvářejí podobné databáze jako o odstavec výš, s tím rozdílem, že tentokrát je snadné zjistit, že člověk, který uvedl svou adresu v diskusi na stránce, zabývající se prodejem výpočetní techniky, má pravděpodobně zájem o její nákup.


Co s tím? Internet je plný rad, abys zadával adresu ve tvaru něco(at)něco.něco. To nepomůže!! Výrobci spambotů si samozřejmě všimli, že @ začal být nahrazován (at), následná úprava programů byla velmi rychlá a jednoduchá. První možností obrany je psát např. něco/zavináč/něco.cz a doufat, že to většině lidí dojde :). Druhou možností, ke které se přikláním, je nikdy nezadávat emailovou adresu, když nemusíš. Třetím řešením je založit si druhou (spamovou) schránku a tu zadávat všude kde je to nutné, ale máš jakékoliv pochyby.


Existují ale samozřejmě mnohem horší věci, než obyčejný spam. Jestli máš internetové bankovní konto, jistě jsi slyšel o tzv. phishingu. O co jde? Příjde ti email adresovaný od tvé banky (na internetu jde posílat email z cizí emailové adresy!!!) a v něm např. upozornění, že je zde možnost, že se ti někdo naboural do účtu, a že by bylo dobré zkontrolovat stav konta. Součástí emailu je samozřejmě odkaz na stránku ebankovnictví, aby ses na to rovnou podíval. Ty klikneš a hodí tě to na obvyklou stránku, kde jako vždy zadáš přihlašovací údaje a … bum, v tuhle chvíli už z tvého konta může vybírat někdo cizí. Nikdy nechoď na stránky své banky jinak než zadáním její adresy do okna prohlížeče!


Dalším způsobem, jak zneužít tvé osobní údaje s pomocí emailové schránky je inteligentní reklama. Tento způsob, jakkoliv je nemorální, je zcela legální! Veškeré příchozí i odchozí e-maily jsou u většiny poskytovatelů automaticky analyzovány. Podle zjištěného obsahu jsou ti potom na bannerové reklamě v emailovém klientu vybrány ty nejvhodnější reklamy. Podobný způsob je využíván i na internetových stránkách.

 

Telefon


Nabízení produktů přes telefon je stejně jako střílení na slepo drahé a neefektivní, proto tento způsob není využíván příliš často, vyhneš se mu zrušením pevné linky. Pokud ovšem k takové situaci dojde, nejlepším a nejrychlejším způsobem je jakoukoliv takovou nabídku striktně a hned odmítnout.

Nedávno jsem se však setkal s něčím úplně novým. Přišlo mi už cca 5 smsek nabízející všechno možné i nemožné. Zdá se, že klasický internetový spam se začíná šířit i do mobilních sítí. Co s tím udělám? Jediná účinná možnost je změna telefonního čísla…

 

Pár otázek na závěr:


Jsou soukromé firmy jedinými institucemi, které zajímá obsah mých e-mailů?
Je-li možné analyzovat počítačově obsah mého e-mailu, není stejným způsobem možné analyzovat obsah celého českého internetu?
     
 

 

Co když:


 

    • jsou víza do USA udělována ne podle zápisu v trestním rejstříku, nálady úředníka, nebo dojmu který na něm zanecháte, ale na základě analýzy toho, co jsi ve své minulosti napsal na internetu…
    • jsou rizikové země, na které můžeme v budoucnu "preventivně" útočit, vybrány na základě zdejších internetových stránek…


Jsou to samozřejmě všechno jen mé paranoidní domněnky, ale…

…Velký bratr již sleduje i tebe!


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments