Soros kuje pikle proti euru
 

Únor 27, 2010


Tajemná skupina z Wall Streetu se spřáhla se šéfy zajišťovacích (hedge) fondů, aby společně vydělali na poklesu eura.

 
Podle této zprávy se Sorosovi investiční zástupci zúčastnili „ideově-pracovní večeře“ společně se špičkovými investory z Wall Streetu v soukromém bytovém domě na newyorském Manhattanu.
 
Mluvčí Sorosovy společnosti Fund Management řekl, že legendární investor se této večeře, která se konala 8. února, nezúčastnil, ale nepopřel, že jeho firma byla zastoupena.
 
Na této večeři se spekulanti údajně dohodli, že je lze očekávát propad hodnoty Eura až na paritu s dolarem.
 
Jednotá měna je pod velkým tlakem především kvůli zadlužení a krizi v Řecku, ale i s finančními starostmii v Portugalsku, Itálii, Španělsku a Irsku.
 
Euro však také trpí tím, že zajišťovací fondy spekulují na pokles této měny, což by mohlo spekulantům vynést stovky milionů liber zisku.
 
V prosinci se euro prodávalo za 1,51 dolaru, od té doby kleslo na 1,34 dolaru.
 
Pan Soros, předseda správní rady společnosti Soros Fund Management, varoval v novinovém článku před tím,  že euro by se mohlo rozpadnout, a to i v tom případě, když se Evropská unie dohodně na řešení, které zajistí podporu postiženemu Řecku.

Pan Soros, který vydělal více než 1 billion na měnových spekulacích na burze v době, kdy se propadla libra, a poté byla vyřazena z mechanismu směnných kurzů při tzv. „černé středě“ v roce 1992, je přesvědčen, že konstrukce Eura vykazuje „zřetelné trhliny“.

Soros řekl: „Pomoc v nouzi by měla být dostatečná pro Řecko, ale zbývá jestě Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko. Dohromady představují příliš velkou část eurolandu, které je třeba tímto způsobem pomoci. Jsem přesvědčen, že pokud Evropská komise nebude mít dané rozsáhlé pravomoci nad daněmi a výdaji, bude jednotná měna vždy citlivá vůči finančním turbulencím v jednotlivých státech. Pokud členské země nemohou učinit další kroky vpřed, Euro se může rozpadnout.“
 
Řecký premiér George Papandreu včera v noci odrazil ránu spekulantům, ktere viní za to, že kořistili na úkor zemí s finančními problémy. Po návštěvě ekonomických inspektorů EU a odborníků z Mezinárodního měnového fondu, řekl parlamentu země, se potvrdily ty nejhorší obavy o ekonomiku Řecka.
 
Řecko se zoufale snaží obnovit důvěru investorů v jeho schopnost splácet dluhy po odhalení, že předchozí vláda podhodnotila svůj rozpočtový deficit na polovinu.
 
Při nastiňování nejistého osudu řeckých financí Papandreou řekl: „Existuje pouze jedno dilema: dáme tuto zemi do konkurzu nebo budeme reagovat? Necháme se uškrtit spekulanty, nebo uchopíme náš osud do vlastních rukou?“
 
Řecký lídr také požádal o pomoc se svými dluhy a krizí Evropskou unii. EU však doposud nabízí politickou podporu, ale ne výpomoc.

Mezi Berlínem a Aténami přetrvává v souvislosti s krizí bolestivá roztržka.

Řecka skupina spotřebitelů dnes vyzvala k bojkotu německých výrobků poté, co německý časopis označil Řeky za podvodníky. Nová obchodní válka se dostavila v momentu, kdy Angela Merkel připustila, že se euro poprvé dostalo do „obtížné situace“.

Ve stejné době vydal německý časopis Focus na titulní stránce ilustraci, která znázorňovala Venuši milótskou, jak vztyčuje prostředník s titulkem „Podvodníci v rodině eurozóny“, jenž dokládá, že Řecko záměrně podvedlo své kolegy v EU, aby mohlo přijmout euro.

Obálka Focusu vyvolala pobouření v Řecku, což vedlo k výzvám k okamžitému bojkotu. Řecké noviny vrátily úder, když zobrazily sochu bohyně Victorie na vrcholu Siegessaeule v Berlíně držící hákový kříž.
 
„Falzifikat sochy z řecké historie, symbolu krásy a civilizace z doby, kdy tam (v Německu) jedli banány na stromech, je nepřípustné a neodpustitelné,“ uvádí prohlášení spotřebitelského institutu (INKA).
 
„Řekové nejsou podvodníci, chceme, aby německá vláda odsoudila tyto naprosto nepřípustné texty,“ řekl předseda INKA George Lakouritis. „Když máte takové přátele, potřebujete vůbec nějaké nepřátele?, dodal.

INKA rozšiřovala letáky, v nichž nabádala Řeky, aby bojkotovali německé výrobky, v centrálních Aténách a před obchodem spotřebitelské elektroniky Media Markt, který má německé vlastníky.
 
Vláda Angely Merkelové se doposud vyhýbá přímé odpovědi na apely, aby pomohla zadluženému Řecku. Průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že většina Němců je proti takové pomoci.
 
Německý velvyslanec v Řecku Wolfgang Schultheiss včera prohlásil, že lituje, že se německé tiskoviny dopustily takové urážky. „Německo je pevně na straně Řecka,“ řekl Schultheiss poté, co byl předvolán ke konzultaci řeckým předsedou parlamentu Filipposem Petsalnikosem.

To však panu Lakouritisovi nestačilo. „Velvyslancovy výroky nebyly uspokojivé,“ řekl. Merkelová se včera přiznala, že řecká dluhová krize uvrhla euro do“obtížné situace“.

Přiznání vrcholné představitelky největší evropské ekonomiky podnítilo čerstvé obavy z pádu jednotné měny.

Ve znamení doposud nejvážnější mezinárodní hrozby představované ochromující řeckou finanční krizí se tak stalo, že Angela Merkelová varovala před tím, že eurozónu poprvé čeká opravdu nebezpečné období.

Převzato z The Daily Mail

Překlad: Clair

 

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments