Soudce Garzón míří do Haagu

garzon-soudce-haagŠpanělský soudce Baltazar Garzón, který byl zbaven funkce kvůli údajnému překročení pravomocí – chtěl totiž vyšetřovat masakry frankistického režimu bez ohledu na zákon o amnestii z roku 1977, bude nově působit u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.


Tento krok poměrem tři ku dvěma schválila generální rada španělské justice s tím, že prozatím tam bude pracovat po dobu sedmi měsíců coby nezávislý poradce.


Španělská justice se o nezdolného soudce začala zajímat ve chvíli, kdy ho krajně pravicové strany obvinily z nezákonného vyšetřování zmizení tisíců lidí během fašistické diktatury generalissima Franka. Přitom Garzón nebral v úvahu zákon o amnestii z roku 1977, který vrahům zajišťoval beztrestnost.


Garzón argumentoval tím, že mizení lidí za Frankovy vlády bylo zločinem proti lidskosti a proto se na ně žádná amnestie nemůže vztahovat. Přesto byl vyšetřován kvůli překročení pravomocí a navzdory masovým protestům v ulicích mnoha španělských měst v pátek 14. května nakonec zbaven i funkce.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments