Spíše připomíná ranní moč…

• Adam Hájek •


"V hotelech jsou toulaví psi a voda je jedovatá … V hotelech se potulují divocí psi, z kohoutků neteče voda, a když už teče, tak spíše připomíná ranní moč. Ruští pořadatelé i přes organizační zmatek, teroristické hrozby a obavy z porušování lidských práv tvrdí, že Soči je na sportovní svátek připraveno."


Můj komentář: Já bych za tím spíše viděl snahu Adama Hájka o otravu čtenářů.


• Martin Biben •


"Před rokem a šesti měsíci skončily letní olympijské hry v Londýně. Byly nejen přehlídkou skvělých sportovních výkonů, ale i výhrou světa, kde jsou svoboda a fair soutěž … panovala v Londýně otevřená a spontánní atmosféra … Olympijský areál v Soči nebude spolu s letoviskem na dva týdny tvořit místo, kde by se člověk toužil ocitnout. Všichni stejně vidí, jaká je to Potěmkinova vesnice."


Můj komentář: Před pětadvaceti lety, pane Bibene, "všichni" budovali socialistickou republiku a "milovali" Sovětský svaz. Jako by novinář Biben vyznával styl Rudého Práva před rokem 1989, akorát, že on ho dotáhl málem k dokonalosti.


• Michal Bělka •


"Světové lídry Soči neláká… nepřijede ani Barack Obama, ani Angela Merkelová. Oficiální důvod své nepřítomnosti neuvedl, jasně jej však naznačuje složení americké výpravy… Povede ji dvojice homosexuálních sportovců… Na březnové zahájení paralympijských her vyšle skandinávské království ministra zdravotnictví Benta Hoeieho, kterého do Ruska doprovodí jeho manžel."


Můj komentář: Čínský prezident Si Ťin-pching nebo předseda japonské vlády Šinzó Abe a mnoho dalších se mezi světové lídry nepočítají? Jste si jistý, pane Bělko, že v Londýně Obama byl? Také by mě zajímalo, jak tento mladý novinář ví, kdo je u homosexuálního páru manžel a kdo manželka. To jsou olympijské hry, žádná studená válka už není, maximálně přihřátá …


To autor • Mikoláš Kroupa •


jde v tomto největším svátku sportovců ještě dál. Posuďte sami: "V Soči se kdysi vraždilo. Jenže v Rusku se o tom nesmí mluvit. Svět žije olympiádou v ruském Soči. Fanoušci, sportovci a ani Mezinárodní olympijský výbor zřejmě netuší, že se jejich hotely nachází v místech, kde se rozkládal sovětský gulag."


A tento novinář jde ještě dál. "Je vlastně dost pravděpodobné, že mezi vězni umírali i Čechoslováci. V Osvětimi nacisté systémově likvidovali vězně udušením. V SSSR vězni umírali převážně hlady a vyčerpáním. V Rusku najdeme tisíce míst, kde by se měl postavit místo hotelu kříž."


Můj komentář: Praha má cca 500 km/2. Tzv. Velké Soči má cca 3 500 km/2 a na délku 147 km, ale tento novinář ví, že hotely pro olympiádu leží přesně na území gulagů. Za bývalého režimu jsme nadávali na komunisty, že do sportu pletou politiku. …. Raději hotel, než vepřín v Letech, pane Kroupo.


• Martina Topinková •


"…Ruského premiéra Dmitrije Medveděva tříhodinová slavnost vyčerpala natolik, že během ní usnul. Klimbajícího premiéra mohl v živém vysílání vidět celý svět … Slavná ruská zpěvačka Zemfira pro změnu obvinila organizátory z toho, že jí ukradli písničku. .. O sexuální orientaci ruského dua se přitom kdysi hodně spekulovalo, což je poměrně kuriozní s ohledem na ruský homofobní zákon … Shodou okolností se nerozsvítil zrovna červený kruh, který reprezentuje americký kontinent. Nad Soči vyprsklo v pátek večer rovnou tři a půl tisíce rachejtlí."


Můj komentář: Nejsem žádný rusofil, ale tato primitivní rusofobie je ubohá. Napsal jsem novinářce Topinkové dopis s dotazem, co říká na nesouhlasnou debatu pod jejím článkem. Mimo jiné mi odpověděla, že diskuzi pod svými články již delší dobu nesleduje. Zvláštní, novinář (ka), kterého nezajímají názory čtenářů, pro které píše a kteří kupují noviny.


Když jsem si přečetl článek Michala Musila, ocenil jsem jeho velkou snahu (v rámci jeho pohledu na Rusko) o objektivnost. Cílem tohoto článku není útok na novináře (vždyť pouze cituji a komentuji jejich slova), ale ukázat na jejich snahu opět ideologicky masírovat čtenáře, stejně jak tomu bylo před rokem 1989. Podotýkám, že se jedná pouze o výňatky, které nemusí vystihnout podstatu celých článků. Ale nemohu si pomoci, mnoho článků od českých novinářů na mě působí, jako by vybírali vlastní žumpu a snažili se své myšlenkové fekálie rozhodit mezi čtenáře s nadějí, že část jejich připosranosti ulpí i na nich. Z těchto "hlídacích psů demokracie" (ne všech) se během let stali pouliční ratlíci, kteří honí dokolečka svůj vlastní ocas.


Když zjednodušeně shrnu zprávy novinářů z iDnes, tak se dozvím, že v zubní pastě je látka na výrobu bomb, při zahájení se nerozvinulo americké kolečko, nějaký politik usínal, populární zpěvačka je naštvaná, jedna z 88 mapiček v pozadí byla blbě a autorky nějaké písně jsou možná lesby. Nepamatuji si, že by olympiády ve Vancouvru či Turínu a Salt Lake City byly takto novináři uboze shazované. Žádný tak velký projekt se neobejde bez drobných chyb, nicméně zahájení se mi líbilo. Kdo má rád sport, raduje se z olympiády. Kdo nechce vidět to pěkné, hledá chyby, tahá do sportu politiku a plive po všem, co je ruské. Každá země má svou minulost a své temné stránky. Proč ji novináři vytahují teď, ať si čtenář udělá obrázek sám.


Držme palce VŠEM sportovcům a radujme se z jejich výsledků. Vždyť o tom olympiáda je.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments