Spojené státy utahují vojenskou smyčku kolem Íránu…
Květen 21, 2010


Vládě Spojených států asi nestačí její hospodářské problémy, zdá se, že Obama hodlá k současné mimořádně obtížné ekonomické a finanční situaci připojit i riziko geopolitické. Rozhodl se v krátké době posílit   americkou  vojenskou přítomnost ve Středomořské oblasti a Perském zálivu, a to mimořádnými leteckými i námořními údernými silami. Jedná se o 6 000 příslušníků námořní pěchoty. Nositel Nobelovy ceny míru se rozhodl vyslat jasný vzkaz, že mírový stav nadále nepřipustí a rozhodl o zvýšení přítomnosti amerických námořních a leteckých sil v oblasti o 400 až 500 procent. Přitom již samotné vyslání jediné letadlové lodi do blízkosti Íránu by mělo tento význam.

Zpravodajský server Debka píše:

Americká letadlová loď Harry S. Truman s doprovodem vyplula z americké námořní základny Norfolk ve Virginii v pátek 21. května 2010. Po jejím příjezdu na místo určení vzroste počet amerických letadlových lodí  u íránských břehů na dvě. Doposud umístil nositel Nobelovy ceny míru president Barack Obama při pobřeží Íránu jednu letadlovou loď. V Arabském moři je to Dwight D. Eisenhower. Tím podpořil svůj diplomatický a politický nátlak na Teherán.

Poprvé se také k americkým silám stojícím proti Íránu připojí německá válečná loď, fregata FGS Hessen, která  bude podřízena americkému velení.

Toto je také poprvé, kdy Obama, od nástupu do funkce  před 14. měsíci, vysílá do Perského zálivu vojenské posily. Od vojenských zdrojů jsme se dozvěděli, že letadlová loď Truman je jenom první článek nově budovaného vojenského uskupení USA kolem Íránu. Dojde k tomu v průběhu příštích tří měsíců a vyvrcholí na přelomu července a srpna. Pentagon plánuje umístit nejméně 4 až 5 svých letadlových lodí na dohled od íránského pobřeží.

Letadlová loď Truman s doprovodnou skupinou zahrnuje tři vzdušné perutě (Battle Axe), které mají k dispozici 7 letek proudových bombardérů F/A-18 Super Hornet a špionážních letadel včasného varování F/A-18 Hornet, které mohou fungovat za všech povětrnostních podmínek. Dále 130. elektronickou útočnou eskadru, určenou k narušení radarového systému nepřítele a letku sedmi vrtulníků pro boj proti ponorkám. Na svém posledním námořním cvičení totiž Írán předvedl dálkovou raketu Velayat 89, která je schopna atakovat americké letadlové lodě a izraelské válečné lodě z íránských ponorek.

Do oblasti připlují další 4 americké válečné lodě, aby se připojily k útočné skupině latedlové lodě Truman. Jedná se o raketový křižník US Normandy, což je torpédoborec vybavený řízenými střelami a podobně vybavené lodě Winston S. Churchill, Oscar Austin a Ross.

Nemůžeme čekat, že se Írán bude cítit úplně bezpečně při takovém stupňování napětí a bude nečinně čekat na to, jak daleko je ještě tenhle mírový nobelista zatlačí do kouta, z nějž jediným únikem i pro rozumného hráče může být otevřený útok… A staví nás to před otázku, jak asi bude reagovat hráč iracionální.

Převzato z Prison Planet

Překlad: zajoch

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments