Stanův svět: Říjen 2012

Tentokrát začneme v domácích luzích, hájích a zoologických zahradách.


Říjen nejprve odvál ministra asociálních věcí a nezaměstnanosti Jaromíra Drábka. "Socky" budou ještě dlouho sčítat škody(external link), stranický pokladník TOP09 na něj bude ještě dlouho v dobrém vzpomínat(external link). Odborník na informační systémy předvedl na závěr své kariéry nevídaný trik v televizním Hyde Parku(external link), pochválil se za přípravu penzijní reformy(external link) a zmizel z pozornosti médií. A očekávám, že jak je v Česku u vládních politiků dobrým zvykem, tak společně se svým náměstkem Šiškou brzy zmizí i z hledáčku orgánů činných v trestním řízení(external link). Podobný vývoj lze čekat i u lobbisty Marka Dalíka, který byl obviněn z pokusu o podvod(external link). To jen David Rath stále sedí ve vazbě, a možná by mu stačilo jen málo: vzdát se poslaneckého mandátu.


Soudní tahanice kolem Romana Smetany nekončí, proti podmíněnému trestu se odvolal státní zástupce(external link). Smetana ještě předtím v převleku za zvukaře vyzpovídal Petra Nečase(external link) a nadchl filmové diváky(external link). Dezorientovaní Nečas s Kalouskem poté "dali hlas komunistům"(external link) a "pohovořili" si o řešení vládní krize(external link). Ani "férové" předvolební průzkumy(external link) a strašení návratem komunismu na voliče nezabralo(external link).


České zdravotní pojišťovny se za zavřenými dveřmi dohodly na zrušení dalších 6 000 akutních lůžek(external link), nemocnice se oprávněně bouří(external link). Ludvík Hovorka tvrdí, že se jedná o další krok ve strategii promyšlené a připravené likvidace krajských nemocnic(external link) a privatizace zdravotnictví.


Po dlouhé době dobrá zpráva z války proti "Velkému bratrovi", který v jiných oblastech vítězí(external link), či se připravuje na velkou ofenzívu(external link) – samolepkoví "teroristé" byli soudem nepravomocně zproštěni obžaloby(external link). Vyhráno ještě nemají, státní zástupce se na místě odvolal a obžalované ještě čeká dlouhá právní bitva.


Do obdobných problémů se dostal jeden z řeckých novinářů, jenž byl uvězněn za zveřejnění seznamu majetných Řeků(external link), kteří mají své peníze (údajně pocházející z daňových úniků), uložené ve švýcarských bankách. Před soud se také dostali odborářští funkcionáři, kteří vnikli do sídla řeckého energetického podniku(external link) ve snaze získat důkazy o tom, že bohatým Řekům není účtována nově zavedená daň z nemovitosti placená společně s platbou za elektřinu. Vše je to pouze součást celkového zvyšování napětí v této těžce sužované balkánské zemi před jednáním parlamentu o dalších úsporných opatřeních a připravovanou listopadovou generální stávkou.


Ve Spojených státech se podle všeho státní zástupci poučili z islandských zkušeností(external link) a začali stíhat bankéře z JPMorgan Chase(external link) pro podvody v rámci hypotéční krize. Celý podvodný proces najdete popsán zde(external link) a zde(external link). Řešení nabízejí analytici Evropské unie, a má jím být rozdělení bank a obnovení konkurence na finančním trhu(external link). Je nejvyšší čas, jinak všichni skončíme v dluhovém otroctví(external link).


Boje v Sýrii nepolevují, dohodnuté příměří nikdo nerespektoval, vše směřuje k iráckému scénáři. Ten syrský totiž píšou stejní lidé(external link). Pak nemůže nikoho překvapit ani to, že na Turky ze Sýrie nestřílely vládní jednotky, ale rebelové(external link).


Ani v "demokratizované" Libyi(external link) po pádu Kaddáfího nezavládl klid, vládní krize(external link) provázená protesty a demonstracemi byla ukončena vyslovením důvěry vládě(external link), načež se začalo bojovat i v ulicích Tripolisu(external link). I nadále pokračují snahy provládních misurátských milic o dobytí a likvidaci Baní Valídu jako odvety za zabití jednoho z vrahů Kaddáfího, v této souvislosti je zajímavé, že říjnová zpráva Human Rights Watch potvrdila loňské masakry v Sirtě(external link) a sodomizaci Kaddáfího. A začíná se vyjasňovat, jak to bylo se zabitím amerického velvyslance Stevense v Benghází(external link).


Strana Michaila Saakašviliho, prozápadního prezidenta s diktátorskými sklony, prohrála volby s nevyzpytatelným miliardářem Bidzinou Ivanišvilim, který se ho teď obrazně i doslova snaží vyhnat z prezidentského paláce(external link). Přes veškerou snahu západní propagandy(external link) naopak ve venezuelských prezidentských volbách opět zvítězil "rudý ďábel" Hugo Chávez(external link).


Bývalý tajemník japonského premiéra Micuhi Murata tvrdí, že 4. blok fukušimské jaderné elektrárny se už propadl o více než 75 cm a hrozí jeho zhroucení(external link). Špičkoví jaderní experti z různých zemí navíc přiznávají, že neexistují žádné technologie, pomocí kterých by mohla být JE Fukušima asanována(external link). Objevily se zprávy o korupci v japonském úřadu pro jadernou bezpečnost(external link), jež vedla k zanedbání bezpečnosti před havárií. V zamořených oblastech i nadále žijí lidé, podívejte se na záběry z dětského běžeckého závodu(external link).


A na závěr jedna velká gratulace českým čtenářům. V říjnu jsme totiž (kromě letiště Václava Havla) všichni společně s ostatními občany EU dostali ještě jeden dárek – Nobelovu cenu míru(external link). Jen vás chci, vážení čtenáři, požádat, abyste s ní naložili o trochu lépe než náš velevážený předchůdce(external link)


Zdroj: e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments