Starosta švédského Malmö: „Sionismus a antisemitismus jsou obojí nepřijatelný extremismus“

Švédští Židé jsou pobouřeni slovy starosty města Malmö, který označil sionismus za stejně nepřijatelný extremismus, jako je antisemitismus, a vyzval místní Židy, aby se distancovali od izraelských akcí v Gaze.
„Tyto výroky a další události v Malmö dráždí místní židovskou komunistu a někteří lidé, zvláštně mladí, opouštějí město,“ řekl G. Braun, představitel židovské komunity z 250 kilometrů vzdáleného Göteborgu izraelskému listu Haaretz. Ilmar Reepalu, starosta třetího největšího švédského města Malmö, v interview u příležitosti Mezinárodního dne holocaustu řekl doslova: „My neakceptujeme ani sionismus, ani antisemitismus. Obojí jsou to extremisté, kteří staví sebe nad druhé lidi a ostatní považují za cosi podřadného.“
Dále řekl, že je to strašné, že se Židé cítí v Malmö tak málo bezpečně, že odcházejí, ale že to byla jejich poslední manifestace solidarity s Izraelem v centru města, co vyvolalo nálady proti nim.
„Přeji si, aby se židovská komunita distancovala od izraelského porušování práv civilního obyvatelstva Gazy,“ řekl starosta. Přeje si také, aby muslimská komunita v Malmö jasně řekla svým židovským kolegům, aby se nevměšovali do izraelsko-palestinckého konfliktu.
Židovská komunita v Malmö si stěžuje na obtěžování ze strany levicových i pravicových aktivistů, ale především ze strany místních muslimů, kteří tvoří 15% z 250 000 obyvatel.
Malmö na sebe upoutalo pozornost loňského března, kdy městská rada znemožnila divákům sledovat zápas Davisova tenisového poháru, ve kterém nastupovali Izraelci kvůli tomu, že se obávala protiizraelských protestů.
Izraelci tehdy vyhráli a Mezinárodní tenisová federace na pět let vyloučila Malmö z pořádání Davisova poháru. Dr. Mikael Tossavaien z Insittutu Stephena Rotha pro studium současného antisemitismu a rasismu telavivské univerzity řekl, že Reepalova slova: „pomáhají Židům si uvědomit, že se ve své prekérní situaci musí o sebe postarat sami.“
„Reepalovo vyjádření posiluje ty, kteří dávají průchod svým antipatiím k Izraeli a místním Židům,“ dodal Tossavaien.
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments