Šťastné vybřednutí z bahna!

Nový rok 2010 přivítali Češi, Moravané a Slezané rozpačitě. S pocitem, že není co slavit, i s obavami, zdali nás stávající krize ekonomiky i ducha nepřipraví o základní podmínky k důstojnému životu. Sílí přesvědčení, že jediným východiskem je oživení společné vůle k rázné změně stávajících pořádků.

Střízlivá skepse není stavem mysli, který by byl bůhvíjak záviděníhodný, pro skomírající plamínek naděje na lidštější příští je ale příhodnější než falešná euforie let minulých. Napříč společenskými vrstvami vzrůstá počet kriticky smýšlejících, kteří si začínají bolestně uvědomovat, že jedinou cestou k vybřednutí ze stále smrdutějšího bahna české verze reálného kapitalismu je rázná změna myšlení podněcující odvahu ke změně společenských pořádků.

Korupční aféry bobtnají natolik puchýřovitě, že už není možné je ututlat, nekompetentnost a agresivita správců věcí veřejných bije do očí. Obé vzbuzuje kromě oprávněného rozezlení veřejnosti i úlevný smích prýštící ze směšnosti lžipolitiků a na povrch vyhřeznuté absurdity mechanismů, s jejichž pomocí nás balamutí. Kromě očistného smíchu stmeluje ožívající občanskou společnost i strach, že pokud to takhle půjde dál, zmizí celá ta naše hezká česká kotlina v bahně jako líbezné tichomořské ostrůvky pod stoupající hladinou zteplalých oceánů.

V této nelehké, leč zatím ne zcela beznadějné situaci mi dovolte popřát všem, kdo nechtějí žít jen pro nekonečný ekonomický růst, kdo se nesmíří se skomíráním lidskosti a nahrazení kultury konzumní zábavou, kdo si nedokážou představit život bez knihoven, divadel, koncertních a výstavních síní kromě stálého zdraví jediné: šťastné vybřednutí z duchovního bahna a více lidskosti v novém roce 2010!

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments