Stávka musí bolet vládu, ne odbory

http://www.cmkos.cz/data/articles/IMG-20110616-00047_2.jpgNepíše se mi to snadno, protože s odbory sympatizuji, jejich požadavky považuji oprávněné a rozumné a právo na stávku podporuji, ale při včerejší stávce nedopadly o mnoho lépe, než ti přísloveční sedláci u Chlumce. Nejde samozřejmě o to, že vláda nepadla, to bylo jasné, že kvůli jedné jednodenní stávce se vláda nesloží, tím spíše je-li jako ta Nečasova, která si zakládá na tom, že jedná z pozice síly a na lidi zvysoka… Jde o ten rozpačitý pocit, který stávka zanechala. A stávka nesmí být rozpačitá, protože stávka musí někoho bolet. A když nebolela vláda, bude nutně bolet odbory.

Odbory sice dokázaly zastavit provoz na železnici a dokonce pražské metro, ale to bylo asi tak vše. Tramvaje a autobusy pořád jezdily a stávkokazů bylo jak v nějaké neoliberální romanci. Vstřícné gesto, kdy odbory odvolaly blokádu komunikací, se podle očekávání obrátilo proti nim, protože v důsledku toho byla stávka snadno snesitelná. O chabé účasti na protestním průvodu ani nemluvě. To odborářům nedochází, že když se jich na tom náměstí nesejdou desetitisíce, nebude je nikdo brát vážně?


Tuhle stránku odbory bohužel podcenily. A podcenily i PR, které měla protistrana perfektně zvládnuté. Odbory nemusí bojovat o „mysl a srdce“ svých členů, ale zbytku společnosti. A to dnes znamená mimo jiné využívat internet a sociální sítě, kde ovšem byly odbory totálně neviditelné. Připočteme-li několik především verbálních incidentů, které média s gustem rozmáznou a vykreslí s jejich pomocí odboráře jako dryáčnické gaunery, je bohužel jasné, že údajné velké vítězství odborů je ve skutečnosti jen takové marginální vítězstvíčko, nebo spíš prohřička.


Pro příště to chce víc se snažit. Zastavit dopravu nestačí, je třeba působit rázné, jednotně, jako „klidná síla“. A lépe komunikovat s veřejností. Potenciální podpora veřejnosti je velká, větší, než jak se ji snaží vláda a média bagatelizovat, a tu je třeba využít.


Jinak bude vládě k diskreditaci odborů stačit pár pitomých klišé o sockách, flákačích a odborářské šlechtě a malá prohřička se změní ve velkou prohru, protože do budoucna půjde o víc, než o zastavení nekvalitních reforem, půjde o samotné právo na stávku a existenci odborů. Vláda se totiž netají tím, že chce nepohodlné občanské opozici zakroutit krkem.


 

Převzato z blogu Tribun

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments