Strach z „konspirační“ teorie?

Poprvé jsem zaznamenal v ČT pořad, který vůbec připomínal jiné názory na 11. září, než vypustila do světa Bushova administrativa. Navíc na ČT1 a v hlavním vysílacím čase.

 

Ne snad, že by dokument BBC přinesl něco nového, daleko zajímavější byla jeho psychologická konstrukce. Začínal výčtem nesrovnalostí a podezřelých náhod, které slouží pochybovačům jako východiska, a rozhovory s těmi nejznámějšími. Skoro jako by jim byli autoři nakloněni. Asi tak od poloviny dokumentu začaly přicházet protiargumenty, postupně gradované. Záběry naaranžovány tak, aby podpořili právě užitý argument. Například pro zdůraznění rozsahu požáru v budově č. 7 byl opakovaně použit několika vteřinový záběr jednoho a místa, kde pouze z několika oken šlehaly plameny. Předčasné oznámení o pádu č.7 byla novinářská chyba, ocelový nosník ztratil centimetry ze své tloušťky korozí způsobenou „teplem a sírou uvolněnou ze sádrokartónu", protipožární cvičení byla náhoda a dva měsíce stará pojistná smlouva byla vlastně v pořádku. Potud nic nového. Škoda, že snímek byl natočen v roce 2008, tedy ještě před tím, než zveřejnil výzkumy dánských vědců Niels Harrit.

 


Jenže popření „konspirátorů" v technické rovině autorům nestačilo. Pro vystupňování psychologického efektu byly na konec pořadu zařazeny naprosto iracionální, ale o to emotivnější argumenty:

 

Č. 7 spadla stejným mechanismem, jako před tím dvojčata

 

Vláda by nám přece nemohla připravit takové peklo (zvolal svědek z č. 7, který byl nachytán při brutálně rozporuplné výpovědi, ve snaze odůvodnit tu svou „korektní" verzi)

 

Spiknutí takového rozsahu nelze na úrovni státu naorganizovat (vysoký představitel administrativy)

 

A nakonec to hlavní sdělení pro posluchače od šéfa hasičů, do jehož prohlášení celý pořad směřoval :

 

Podobné teorie jsou urážkou všech oběti 11. září!

 

Proč taková hysterie, proč tolik až upocené snahy? Proč tak vypracovaná propagandistická koncepce, když opozicí jsou ignoranti a důkazů pro oficiální verzi dostatek? O technických příčinách pádu všech těchto budov můžeme diskutovat, spekulovat a těžko někdo z nás, běžných občanů, přinese něco objevného. Ale v lidské rovině je to jasnější.

 

Bože, vždyť oni snad mají docela obyčejný strach!

Převzato z blogu Nautilus

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments