Studený pot na čelech globálních ohřívačů IV.

Moto: Doba ledová je přestávka v globálním oteplování

 

Je překvapující, jakou rychlostí se v posledních měsících vyvíjí názory na tento problém. Je v tom kus náhody, ale i hluboká zákonitost.


 

Náhodou zcela jistě je, že po dobu Kodaňského summitu bylo chladné počasí, které pravděpodobně podprahově ovlivnilo ohřívající se hlavy, načež vše zkrachovalo. Náhoda je, že východ USA zasypaly hromady sněhu a zranitelná lidská infrastruktura na chvíli vysadila. Ta trocha sněhu, jinde běžná skoro každou zimu, která zasypala i město Nadčechů, také posunula klimatickou náladu lehce ke skepticismu. Smůlou pro ohřívače je, že zrovna tam bydlí tolik lidí, navíc vlivných,  a tak o tvrdé zimě nejde nepsát nebo ji ututlat. Chytlavé titulky, jako sněhový armagedon, se navíc tak dobře prodávají.
 

Čtyři měsíce stálé sněhové pokrývky na severu Moravy, připomínané i místním folklórem, prošly prakticky bez povšimnutí, ale pár sněhových vloček spadlých na to správné místo mění postoje. Je zábavné sledovat změny „mediálního" klimatu na základě osobního zážitku s momentálním chladným počasím.  

 

Z oblasti vážné vědy nepřicházejí zprávy o nic příznivější.  Kromě dalších odhaní ohřívačských triků, na které si veřejnost už v podstatě zvykla, nyní škodí teorii i vodní pára.

 

Nouze prý naučila Dalibora housti, ohřívače donutila k hlubokému zamyšlení a výsledek se dostavil. Nejnovější teorie říká, že nás čeká 30 let „přestávky" v globálním oteplování. Smekám před takovouto konstrukcí, nahrazující zmizení ledovců v Himalájích do roku 2035! A ta rychlost! Můžeme třeba zmrznout, globálnímu oteplování stejně neujdeme.  

 

"Nyní nastane chladná fáze atlantické a pacifické oscilace či obou oscilací najednou. Ty způsobují chlad. Za třicet let se to změní v pozitivní stav, tehdy se sečte antropogenní působení se solárním a oceánickým a po roce 2035 můžeme očekávat poměrně velký nárůst oteplování," řekl Cílek.

 

Toto tvrzení nepůjde vyvrátit ani potvrdit, takže rozhodne moc a síla. A pak za 30. let možná jiní velikáni řeknou pardon, oteplovat se bude, chybička se vloudila. Ale to už budou zisky ze „zelené" agendy rozděleny a o to přece jde.

 

Přitom nejde o malé peníze. Jen díky boomu "ekologických" solárních elektráren zaplatí Češi až 25 miliard Kč během dvou let navíc za elektřinu. Jedinou dobrou zprávou je, že ideologicky korektní, ale technicky naprosto zhovadilá řešení začínají narážet na přírodní zákony, jediného opravdu spolehlivého strážce zdravého rozumu v dobách šílenství. Otázky rozumné likvidace obrovského množství vysloužilých solárních panelů jde ještě nějakou dobu zametat pod koberec, ale otázky okolo stability elektrické přenosové soustavy naštěstí odklad nesnesou. Mluvčí ČEPS sice tvrdí, že budou tyto zdroje odpojovat a výpadků se bát nemusíme, ale že:

 

Mohou tam samozřejmě nastat nějaké spory mezi státem a investory," sdělil.  

 

Přeloženo do češtiny, stabilita přenosové soustavy bude daňové poplatníky stát zcela zbytečně další peníze na podvodné arbitráže. Ale za ten luxus svítící žárovky (pardon, tu zakázali)… padesátkrát dražší úsporné zářivky, svítící dokonce i v tomto bláznivém století všem šílencům navzdory, to přece stojí.

 

Převzato z blogu Nautilus

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments