Studie uvádí, že náklady na kalifornské tresty smrti činí 184 milionů USD ročně

Červen 20, 2011

Kalifornie své trestance jen zřídka popravovala od té doby, co byl v roce 1978 zvovu obnoven trest smrti, tomuto státu se nicméně od té doby podle nejnovějších analýz podařilo utratit za trest smrti 4 miliardy dolarů od daňových poplatníků.

Studie, která byla provedena během tří let zasloužilým federálním soudcem a profesorem v oboru práva, odhaduje, že 13 během uplynulých tří desetiletí v Kalifornii provedených poprav stálo v průměru na každou 308 milionů dolarů v nákladech na právní poplatky a bezpečnost cel smrti. Podle deníku Los Angeles Times může výkon trestu smrti stát Kalifornii až dvacetkrát více než doživotní trest.

Vzhledem k tomu, že v Kalifornii dochází mezi vynesením rozsudku smrti a jeho provedením k průměrnému zpoždění o více než 25 let, a tento stát neprovedl popravu jediného vězně od roku 2006, kritici trestu smrti si kladou otázku, co přesně Kaliforňané získávají výměnou za své peníze – zejména s ohledem na rostoucí rozpočtové problémy Kalifornie.

V podstatě platí za doživotí, ale za cenu hrdelních soudních procesů, odvolání se proti trestu smrti a uvěznění v celách smrti, což všechno je velice drahé,“ řekl Richard Dieter, výkonný ředitel Informačního střediska o trestu smrti (Death Penalty Information Center). „A všechno ostatní se musí krátit kvůli tomuto zlatem vyváženému trestu smrti – státní školy se zavírají, policisté jsou propouštěni, vězňové jsou propouštěni na svobodu, aby uvolnili místo. Nikdo by si nepomyslil, že trest smrti stojí tolik peněz.“

Kalifornie má v současnosti téměř 700 lidí v celách smrti – je to zdaleka nejvíce v celých Spojených státech. Pokud bude stát trvat na trestu smrti, může se toto číslo do roku 2030 vyšplhat na více než 1000 a bude podle odhadů studie stát daňové poplatníky 9 miliard dolarů.

Jiné státy již začaly postupně tresty smrti omezovat vzhledem k rozpočtovým problémům – Nové Mexiko jej zrušilo v roce 2009, illinojští zákonodárci hlasovali pro jeho zákaz letos v březnu a zákonodárci v Marylandu a v Connecticutu v současné době uvažují o tom samém. Zákony státu Kalifornie však vyžadují pro zrušení trestu smrti hlasování v referendu.

„Doufáme, že kalifornští voliči, informovaní kolik je trest smrti ve skutečnosti stojí, dají své informované hlasy systému, který dává smysl,“ píše se v závěrech této zprávy.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments