Sunnitský vítěz iráckých voleb se mění v poraženého

ali-lamiKdo je nejmocnějším mužem v Iráku? Nedávné parlamentní volby na tuto otázku nabídly překvapivou odpověď – je jím šéf ústřední volební komise Alí Lámí.


Už před hlasováním zakázal kandidaturu stovek sunnitských politiků kvůli jejich údajným vazbám na někdejší baasistický režim a nyní, kdy sunnitský blok Irakija někdejšího premiéra Ijáda Allávího zvítězil ve volbách, Lámí rozhodl, že to tak nenechá.


Podle prohlášení volební komise bude ze hry vyloučeno dalších 52 kandidátů, včetně šesti, kteří už byli do parlamentu za Irakiji zvoleni. Výsledkem tak je, že většina dvou křesel se pro sunnity zničehonic promění v menšinu křesel čtyř. Lámí navíc rozhodl, že oněch šest poslanců, které svévolně diskvalifikoval, bude smět být nahrazeno zástupci jiných stran, ale nikoli členy bloku Irakíja.


Pro sunnitu Allávího tak vyhlídky tváří v tvář šíitské proíránské většině nejsou nijak příjemné. Není žádným objevem, že za tímto svévolným přepisováním volebních výsledků a pronásledováním zvolených poslanců stojí dosavadní loutkový premiér Núrí Malikí. Mnozí ho označovali za loutku Američanů, nicméně čím dál více je jasné, že je ve skutečnosti loutkou Teheránu, který si, jak se zdá, může v zemi okupované Spojenými státy, paradoxně dělat prakticky co chce.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments