Švédská Pirátská strana je v Evropském parlamentu

Švédská Pirátská strana (Piratpartiet) dosáhla skvělého úspěchu ve volbách a míří do Bruselu. Zisk 7,1% hlasů při 41,3% voličské účasti pro naše severské kolegy znamená jeden silný europoslanecký mandát. Na Švédsko připadá 18 poslaneckých křesel. Tímto výsledkem PP pokořila řadu zavedených hráčů na švédské politické scéně a dala ostatním politickým stranám najevo, že poslouchat lobbyistické tlaky nahrávacích společností a ochranných svazů je může připravit o podporu voličů.


„Ochrana soukromí a občanských svobod jsou důležité otázky. Lidé to svým hlasováním jasně ukázali,“ v neděli řekla Anna Troberg, jedna z kandidátek za PP, v rozhovoru pro švédskou televizi.


Švédská Pirátská strana byla založena začátkem roku 2006, kdy také získala 0,63 % hlasů ve volbách do místního parlamentu. Masivní vzestup členské základny, která je v současnosti druhá největší v zemi, se datuje od soudního procesu s lidmi stojícími za torrentovým trackerem The Pirate Bay. Rozsudek odsuzující čtyři mladé lidi na jeden rok do vězení a k povinnosti uhradit v přepočtu 70 milionů Kč odškodnění nahrávacím společnostem zatím nenabyl právní moci. Odsouzení se odvolali a švédská justice je nucena čelit obvinění z podjatosti soudce Tomase Norströma, který měl celou kauzu nastarosti. Je totiž členem Swedish Association of Copyright (SFU).


Jiří Kadeřávek, zakládající člen Přípravného výboru České pirátské strany, v této souvislosti řekl: “Našim švédským kolegům gratuluji k úspěchu a věřím, že jsme svědky vzestupu vlny svobodného pirátského hnutí. Současné autorské právo je v době Internetu zastaralé a nutně potřebuje revizi.”


Ačkoli je vznikající Česká pirátská strana velmi mladým uskupením, hodlá kandidovat do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Současné snahy o svazování médií “náhubkovým zákonem” a sílící tlak na regulaci přístupu k Internetu v řadě zemí EU považujeme za protiprávní. Vycházíme z ideí našich rodičů, kteří nám vydobyli svobodu Sametovou revolucí v roce 1989. My chceme tutéž svobodu zachovat pro naše děti.


Kontakty:

Přípravný výbor České pirátské strany
info (zav) ceskapiratskas­trana.cz
http://www.ceskapiratskastrana.cz

Ondřej Profant, mluvčí přípravného výboru
ondrej.profant (zav) ceskapiratskas­trana.cz
tel. 607580015

Jiří Kadeřávek, člen přípravného výboru
jiri.kaderavek (zav) ceskapiratskas­trana.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments