Švédsko Izraeli: Nerozdělíte EU v otázce Jeruzaléma
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt upozornil na to, že Izrael nesmí praktikovat taktiku „Rozděl a panuj“ proti 27 členům Evropské unie, pokud se týká nedávné rezoluce, která požaduje, aby se Jeruzalém stal společným hlavním městem Izraele i budoucího palestinského státu.

Bildt, jehož země v současnosti předsedá EU, řekl, že tento politický blok je jednotný a neměl by se v tak klíčové záležitosti ostýchat.

Přijetí nové rezoluce EU ve věci Jeruzaléma podnítilo vzteklou reakci Izraele, který obsadil východní část tohoto města v roce 1967 v rámci Šestidenní války.

Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že stanovisko Evropské unie o statutu Jeruzaléma bylo podstatně mírnější než původní švédský návrh, což ještě jednou demonstrovalo selhání této skandinávské země v roli rotujícího předsedy EU.

Ministři zahraničí EU vyzývají k jednáním o Jeruzalémě, a říkají, že by měl být nalezen způsob, jak jej učinit hlavním městem dvou zemí – Izraele a budoucího palestinského státu.

„Švédsko neudělalo v posledních měsících nic, co by napomohlo mírovému procesu na Středním východě,“ řekl představitel izraelského ministerstva zahraničí. „Jedinou zbývající ctností EU je, že někteří z jejich členů jsou natolik odpovědní a umírnění, že nepodpořili švédský návrh, který vypadá, jako něco, co bylo převzato z návrhů Fatáhu na betlémské konferenci. Mírový proces na Středním východě není jako nábytek z obchodního řetězce IKEA,“ pokračoval představitel ministerstva zahraničí. „Potřebujete k němu něco více než šrouby a kladivo, a totiž skutečné porozumění k limitům a citlivým místům na obou stranách, a v tom Švédsko bídně selhalo.“

Vrcholný představitel ministerstva dále dodal, že skupina zemí „zachránila Evropskou Unii pře dsebou samou, od toho, aby každé další rozhodnutí mohlo způsobit závažné narušení vztahů mezi Jeruzalémem a Bruselem, a mohlo by také znemožnit EU, aby se stala důležitým partnerem v mírovém procesu.“

Už dříve vydalo izraelské ministerstvo zahraničí oficiální reakci na stanovisko EU, když zveřejnilo, že „EU ignoruje zásadní překážku k dosažení dohody mezi Izraelem a Palestinci – palestinské odmítnutí vrátit se k jednacímu stolu.“

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments