Svět ruskýma očima 10




Mistral straší gruzínské diplomaty

Září 20, 2010

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/FS_Mistral_02.jpg/220px-FS_Mistral_02.jpgGruzie je mimořádně dotčena rusko-francouzským jednáním o prodeji vrtulníkových lodí Mistral. Domnívá se, že realizace obchodu bude znamenat hrozbu celému Kavkazu. Jednání probíhají už několik měsíců. Moskva se snaží s jejich pomocí modernizovat zastaralou techniku, která byla také použita v pětidenní válce v roce 2008.

Francouzský ministr obrany prohlásil, že prodej Mistralů Rusku nemůže mít vliv na rovnováhu sil mezi Tbilisi a Moskvou. S tím Tbilisi nesouhlasí a gruzínská ministryně obrany tvrdí, že Moskva může pro své imperialistické cíle využít všechno, tedy i vrtulníkové lodě. Podle ní může RF narušit mezinárodní právo. Tbilisi hrozí Moskvě neobnovením diplomatických vztahů. Přitom gruzínský ministr zahraničí ještě nedávno projevoval velkou ochotu vést rozhovory se svým ruským kolegou.

Autor článku Ruslan Čigojev uvažuje, co tak najednou polekalo Gruzii. Že by to bylo prohlášení ruského ministra obrany o připravenosti odrazit jakýkoliv gruzínský útok? Rusku jde o obranu Abcházie a Jižní Osetie před novými útoky. Na to postačují dvě základny, které jsou v zakavkazských republikách umístěny. Saakašvili se však obává, že nově vyzbrojené Rusko může zabrat jakýkoliv východoevropský stát. Prohlašuje, že pokud Rusko umístí do Černého moře své lodě, bude nebezpečí, že se dostanou francouzské lodě do konfrontace se silami NATO. Z toho vyplývá, že předpokládá u Ruska stejné jednání, jaké je vlastní jemu. Vždyť blesková válka je jeho projekt.

Podle generálního ředitele Výboru pro národní strategii V. Chomjakova není v Gruzii dobrá hospodářská situace. Saakašvili se proto snaží udělat z Ruska nepřítele. Není první. Jenže se nedokázal domluvit ani s Abcházií ani s Jižní Osetií, a proto je ztratil. Současná vyhlášení Saakašviliho nebudou nikoho zajímat. Evropa a USA mají jiné starosti  a musejí řešit jiné problémy. Saakašvili se „zasekl“ v roce 2008. Možná však, že bere v úvahu budoucí volby  a snaží se monopolizovat své voliče a orientovat je na sebe prostřednictvím vnějšího nepřítele.

Převzato z Georgiatimes.info

 

***

 

Státní dluh Německa dosáhl rekordu

Září 23, 2010

http://farm3.static.flickr.com/2071/2323884367_eae38ef944_z.jpgV první polovině roku 2010 byl německý státní dluh 1,721 bilionů euro. Oproti roku 2009 vzrostl o 29,6 miliardy euro. Odborníci přičítají růst poskytování finanční pomoci německým bankám ohroženým bankrotem a přijetím balíku opatření na překonání světové finanční krize. Největší podíl zadlužení jde na vrub německého spolkového rozpočtu. Za poslední rok vzrostlo o 15,7 miliardy euro a činilo 1,069 bilionu euro.

Převzato z Lenta.ru

 

***

 

Grandiozní úspory a … bankrot „baltského tygra“

Září 25, 2010

http://graphics8.nytimes.com/images/2009/01/14/world/14latvia-600.jpgAutor článku Alexej Kovaljev poukazuje na to, že donedávna se na Západě jásalo nad úspěšností ekonomiky baltských států s tím, že jde o baltský hospodářský zázrak. Nyní je všechno jinak. Za příklad může sloužit Lotyšsko. Po rozpadu SSSR se zařadilo mezi země, které bezvýhradně následovaly západní vzor. Vzaly na sebe úkol podílet se na protiruském „sanitárním kordonu“. Ten Lotyšsko přijalo stoprocentně. Své vojáky poslalo do Afghánistánu i Iráku a všechny iniciativy vlád USA podpořilo. Západ odměnou přimhuřoval oči nad porušováním evropských i amerických norem, jako byly pochody nacistických veteránů v Lotyšsku nebo pasy cizinců. Nenávist baltských států k sovětské minulosti vyhovovala Západu. Mohl tak hospodářsky ovládnout toto území. Lotyši provedli reformy podle pokynů Bruselu a Washingtonu. V prvním kroku se přetrhala spojení s Ruskem. Poté se z Lotyšska udělala výkladní skříň modelových reforem. Nakonec se země změnila v odbytiště západních výrobků, služeb a investic. Scénář byl následující:

Západ: „Vaše výrobky my nepotřebujeme, naše jsou lepší.“

Lotyši: „Vaše výrobky jsou drahé, nemáme na ně.“

Západní banky (které spolkly ty místní): „Půjčíme vám.“

Lotyši poslechli. Pozavírali své podniky a kupovali západní zboží. Tím pomohli občanům Západu zajistit práci, ale sami o ni přišli.

Paralelně se do Lotyšska začaly cpát nezabezpečené investice. V letech 2006 až 2007, kdy nastal velký úvěrový a hypotéční rozvoj, byl růst HDP kolem deseti procent. Lotyšsko se pyšnilo, jak je přitažlivé pro západní investory a jak se stalo součástí západního světa. Následně se karta obrátila a s nástupem krize se růst HDP snížil, investoři ze země odcházeli, přičemž vlastní výroba byla z velké části zrušena. V roce 2009 se objem průmyslové výroby snížil na přibližně 23 %. Upadl export, ale i import. Platební schopnost Lotyšů poklesla. Stát se silně zadlužil, především u švédských bank. Vnější dluh dosáhl 38 miliard dolarů, přičemž objem HDP za rok 2009 byl přibližně 26 miliard dolarů, k tomu zlatých rezerv bylo kolem 7 miliard dolarů. Baltský tygr nyní neměl šanci své dluhy ani splatit, ani je obhospodařovat. V loňském roce poskytla EU a MMF Lotyšsku půjčku 7,5 miliardy euro. Pro zemi se dvěma miliony obyvatel je to úžasná částka. Přitom půjčka má tvrdé podmínky: Lotyšsko musí ročně po dobu tří let snižovat schodek o 700 milionů eur. Zajistit to musejí občané: spotřební daní z plynu, progresivní daní z bydlení, pozemků, inženýrských staveb, zvýšení daně z automobilů. Jestliže se podmínky nedodrží, půjčka se zastaví.

Bývalý lotyšský ministr financí Aivars Kreytus řekl, že jde o nejvážnější hospodářskou krizi v dějinách země. Podniky zkrachovaly, nezaměstnanost je 20 %. Lidé chtěli do NATO a EU. Jsou tam od roku 2004. Jenže při nové orientaci stačí méně lidí. Počet obyvatel se snížil. Výsledkem politiky následování USA jsou vojenská oběti v Iráku a Afghánistánu a faktický bankrot státu.

Převzato z Pravda.ru

 

***

Izraelci ruskojazyčného původu jsou hlavní překážkou míru

Září 24, 2010

Izraelci ruskojazyčného původu zareagovali hněvivě na slova bývalého prezidenta USA Billa Clintona, že jsou překážkou míru s Palestinci. Clinton se tak vyslovil na adresu židovských osadníků, kteří se podle něho nebudou chtít vzdát svých domovů v Gaze, bude-li dosaženo mírové dohody s Palestinci. Netanjahu označil mínění Clintona za skličující a řekl, že přistěhovalci z bývalého SSSR jsou pro Izrael přínosem. Jen silný Izrael může zajistit pevný a bezpečný mír, řekl. Clintonovy výroky obdobně odsoudili i další izraelští představitelé. Připouštějí však, že rusky mluvící Izraelci jsou pravicoví nebo ultrapravicoví, přesto podle nich nejsou překážkou k dosažení pokroku.

Převzato z Russia Today, autor Sergej Borisov

 

***

 




Za kybernetickými útoky na Írán mohou být USA a Izrael, míní odborníci

Září 25, 2010

Počítačový červ, který napadl průmyslové weby Íránu, může podle odborníků pocházet od USA nebo Izraele. Tento červ Stuxnet je potenciálně nejnebezpečnější ze zjištěných škodlivých programů. Podle mínění odborníků byl možná vyvinut organizací, kterou financuje buď USA nebo Izrael pro útok na konkretní programové zajištění řídícho systému v íránském průmyslu, včetně jaderné elektrárny v Bušéhru.

Spolupracovník Chaos Computer Club Frank Rieger řekl pro newyorský Bloomberg, že všechny podrobnosti nasvědčují tomu, že červ byl připraven v USA. Rieger i další expert Volkenrath ze skupiny, která se zabývá otázkami bezpečnosti, uvažují, že skutečným cílem útoku bylo jaderné zařízení. Volkenrath míní, že záležitost nejpravděpodobněji zosnoval Izrael.

USA se nařčení z útoku brání ústy šéfa  Národního centra kybernetické bezpečnosti a komunikace. Řekl, že neví, kdo za útoky stojí. Po jejich analýze je prý obtížné říci, na co byl červ zacílen. Na to se prý centrum nezaměřovalo, pouze zkoumalo možnost jak zabránit jeho rozšíření.

Převzato z Fondsk.ru

 

***

 

Protiletadlové systémy nezabránily „úderu vyšší moci“

Září 28, 2010

Írán hodlá podat na Rusko žalobu, pokud nesplní smlouvu z roku 2007 o dodání protiletadlových systémů S-300. Rusko se brání, že příčina je v sankcích RB OSN, které jsou „vyšší mocí“, což Teherán neuznává, neboť nepovažuje S-300 za předmět sankcí. Rusku přitom hrozí, že trh v Íránu ovládne Čína, která má systém okopírovaný.

Převzato velmi volně z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments