Svět ruskýma očima 12
Slovanka míří do prezidentského křesla v Brazílii

Ljubov Ljulkova

Říjen 04, 2010

Třetího října proběhlo v Brazílii 1. kolo prezidentských voleb. Zatím bez závěru, avšak s příznivým výsledkem pro kandidátku vládní Strany práce Dilmah Russeffovou. Stávající prezident Lula da Silva už kandidovat nemůže, a tedy podporuje kandidátku své strany coby nástupkyni. Dilmah nezískala dostatek hlasů pro vítězství v 1. kole voleb. Voliči jí odevzdali 47% hlasů. Lula ji ohodnotil těmito slovy: „Bude se starat o zemi s pozorností, něhou i matřskou přísností.“

Dilmah je dcerou bulharského emigranta Petra Ruseva, který do Brazílie přibyl v roce 1930. Oženil se s bohatou dcerou statkáře a Dilmah, narozená v roce 1947, měla materiálně zajištěné dětství. Dostalo se jí výborného vzdělání. Během svého univerzitního studia ekonomiky ji zaujaly myšlenky Che Guevary a vstoupila do Strany práce. Účastnila se boje proti vojenské diktatuře, pomáhala při přepravě zbraní. Rovněž rozpracovávala plány bankovních koupeží. V roce 1970 byla s obviněním z podvratné činnosti uvězněna a mučena. Po třech letech byla propuštěna. Do Strany práce vstoupila v roce 2001. V roce 2003 se stala členkou vedení největší těžařské společnosti Petrobras ve funkci finanční ředitelky. V roce 2005 začala vést Lulovu administrativu.

Tato žena, která má Lulovu podporu, má velké profesionální schopnosti. Za sebou má významné činy, avšak má tu nevýhodu, že je žena, neboť takto jsou vůči ní předsudky. Paradoxně především u žen voliček. Jejím nejvážnějším protikandidátem je sociální demokrat Jose Serra, dřívější guvernér státu Sao Paulo. Neúspěšně kandidoval i proti Lulovi da Silva. Pochází z chudé italské rodiny. I on bojoval proti diktatuře, tentokrát ve studentském křesťanském hnutí. Svá inženýrská studia ukončil v Chile, kam emigroval. Vrátil se v roce 1978. Stal se ministrem plánování a následně zdravotnictví. Byl i starostou Sao Paula. Na rozdíl od Dilmah se zasazuje o menší účast státu v ekonomice a je znám jako zastánce mnoha nepopulárních hlasování v parlamentě.

Volbu prazienta mohou rozhodnout hlasy třetího z kandidátů, jímž je kandidátka Strany zelených Marina Silva. Počítá se s tím, že její elektorát se rezolutně postaví proti Dilmah, která je však i tak favoritkou.

Převzato z Pravda.ru


***

Slovensko se rozhodlo investovat do ukrajinských plynovodů

 

Říjen 06, 2010


Slovensko se rozhodlo podpořit jakékoliv projekty modernizace plynovodů a ropovodů na Ukrajině. Sdělil to prezident Gašparovič po jednáních s ukrajinským prezidentem Janukovičem. Ten podtrhl nutnost modernizace transportního plynového i ropného systému z důvodu spolehlivosti i kapacity. Obě země, jakožto tranzitní musejí spolupracovat.

Janukovič nabídl polskému prezidentovi, aby rovněž zvážil možnost spolupráce. Německá kancléřka již dříve sdělila, že i Německo je připraveno investovat do rekonstrukce ukrajinských plynovodů.

Ještě loni se Ukrajina dohodla s EU o společné modernizaci systému, avšak žádné kroky doposud nebyly podniknuty. Janukovič již uprostřed roku 2010 připomenul tento projekt a navrhl zorganizovat mezinárodní konsorcium s účastí Ukrajiny, Ruska a EU.

Převzato z Lenta.ru


***

V roce 2012 se Německo hodlá zbavit amerických jaderných zbran

 

Říjen 06, 2010

Jak sděluje RP-Online, může se Německo v letech 2012 nebo 2013 zbavit americké jaderné výzbroje rozmístěné na svém území. Lokalizace je na letecké základně Buchel v Porýní-Falci, kde je umístěna 33. letecká skvadrona Luftwaffe. Pod vojenskou ochranou USA je tam kolem 20. amerických atomových bomb B61. Pro případ jaderného útoku je pro tento účel vybaveno německé Tornádo. RP-Online má zjištěno, že zastaralé Tornádo má být v nejbližší době nahrazeno moderními Eurofightery. Ovšem v souvislosti s německým ekonomickým programem, který předpokládá také snížení nákladů na Bundeswehr a okleštění financí na zbrojení, nebudou Eurofightery upraveny jako nosiče atomových bomb. Podle jiné verze bude skvadrona rozpuštěna. To by bylo faktické odstoupení od úmluvy NATO o jaderné účasti. Aktivním zastáncem tohoto kroku je německý ministr zahraničí Westerwelle, který jej zahrnul do volebního programu FDP. Naopak ministr obrany Guttenberg jeho iniciativu odmítá s tím, že Německo se nemůže vzdát principu jaderného odstrašování. Bylo by to prý pro něj nebezpečné.

Převzato z Lenta.ru


***

Erdogan vyzval Evropskou unii, aby přestala vodit Turecko za nos

 

Říjen 06, 2010

Agentura RIA Novosti přinesla zprávu, že prezident Erdogan vyzval EU, aby se rozhodla v otázce vstupu Turecka do EU. Turecké orgány nejednou daly najevo, že vstup Turecka do EU je strategickým cílem Ankary. Jednání o přičlenění byla zahájena v roce 2005. Proti plnoprávnému začlenění Turecka vystupují Německo a Francie, které pro něj navrhují statut privilegovaného partnerství. To Turecko odmítá. Podle Erdogana EU hledá záminky ke komplikování procesu integrace Ankary. Kromě jiných záležitostí se jedná o Kypr. Turecko jednak odmítá otevřít své přístavy Kyperské republice, dokud nebude ukončena mezinárodní izolace separatistické Severokyperské turecké republiky, a za druhé odmítá uznat Kyperskou republiku, která je členem EU.

Převzato z Rian.ru


***

Rusko-běloruské napětí by nemělo narušit vzájemné vztahy

 

Říjen 06, 2010

Ruská Státní duma schválila prohlášení o obtížích ve vztahu Rusko – Bělorusko, přesto souhlasila se strategickým partnerstvím. Vztahy by neměly být narušeny, záležitost je výsledkem politických zájmů před volbami v Bělorusku. Medveděv je nakloněn vyjednávání. Tvrzení uveřejněná v ruských mediích, že Bělorusko může přerušit účast ve společných projektech v postsovětském prostoru včetně Rusko-běloruské unie, popsal Minsk jako podvod a mediální provokaci. Zprávy tvrdí, že Lukašenko může odstoupit od integrace, jestliže by Rusko neuznalo výsledky prosincových běloruských voleb.

Převzato z Russia Today


***

Západ úspěšně znesvářuje Rusko s Běloruskem

 

Sergej Balmasov

Říjen 06, 2010

V posledním měsíci se na ruských TV objevil seriál Kmotr, který vykresloval Lukašenka ve velmi nepříznivém světle. Lukašenko v odpovědi nazval ruskou politiku nepromyšlenou a hloupou, načež mu Medveděv poradil, aby se věnoval záležitosti mizení lidí v Bělorusku a vyslovil názor, že běloruský ekonomický zázrak je spojen s neplacením energetických dodávek z Ruska. Jednou z příčin zhoršených vztahů je běloruské odmítání uznat nezávislost Abcházie a Jižní Osetie.

Podle mínění jedné z vedoucích osobností fondu Centrum politických technologií S. Michejeva je vina v současných špatných vzájemných vztazích na obou stranách. Rusko Lukašenka diskredituje a pokouší se na něj ekonomicky tlačit, čímž nahrává Západu, který může manipulovat s oběma státy. Rusko přesvědčuje o potřebě přistřihnout křídla poslednímu evropskému diktátorovi a Bělorusko naopak ponouká k odporu vůči ruské agresi s tím, že jej podpoří. Výsledkem je stav takový jaký si Západ přeje. Podle politiky "rozděl a panuj". Scénář do příštích dní obvyklý: pouliční nepokoje a vmanipulování svého člověka do vedení státu. V Bělorusku je před volbami.

Co by znamenala případná výměna Lukašenka? Pro Rusko nic pozitivního. Opozice v Bělorusku se vyznačuje silnou rusofobií. Ani v Rusku není málo těch, kteří se orientují na Ameriku. To nepřináší Rusku prospěch.

Lukašenko zejmě ve volbách zvítězí. To, že je běloruská ekonomika v propadu, je mýtus. Porovnáním všech ekonomických znaků se ukazuje, že průměrný Bělorus je na tom lépe než průměrný Rus. I z tohoto důvodu má Lukašenko podporu značné části obyvatel.

Převzato z Pravda.ru


***

Ahmadínežád píše papeži o nepřípustnosti znesvěcování Koránu

 

Říjen 07, 2010

Agentura IRNA oznámila, že prezident Ahmadínežád odeslal papeži Benediktu XVI. dopis, v němž ocenil skutečnost, že papež odsoudil zničení výtisků Koránu. Staly se dvě odsouzeníhodné události. Jednak byla spálena kopie Koránu, a za druhé byl výtisk Koránu při demonstracích 11. září v New Yorku roztrhán a skutek byl doprovázen obscénními gesty.

Ahmadínežád podtrhl, že v podmínkách současného světa je nezbytný stálý dialog a vzájemné kontakty mezi církvemi, aby se předešlo konfliktům. Na konci dopisu se Ahmadínežád modlí za zdraví papeže i úspěch všeho jeho konání.

Převzato z Rian.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments