Svět ruskýma očima 17

Společnost Google v hlavní roli mezinárodního skandálu

Říjen 25, 2010

http://1.bp.blogspot.com/_p3XIipv981Y/S_1uRhDfzKI/AAAAAAAAAV4/NCGncocHNno/s200/34_google_spy_color.jpgAmerická společnost Google je hlavním aktérem ohromného mezinárodního skandálu, když vešlo ve známost, že v roce 2008, v době kdy zpracovávala  městské virtuální mapy v celosvětovém měřítku v rámci projektu Street View, skenovala počítačové adresy a hesla občanů. Britská media upozorňují, že tato akce se "svezla" spolu se snímáním městského prostředí videokamerami ze speciálních automobilů, kdy specialisté zároveň skenovali signál z bezdrátových Wi-fi sítí. Společnost tak získala hesla a jiné důvěrné informace, umožňující elektronický vstup k soukromým osobám i spolupracovníkům společností. Britský Scotland Yard šetří možný střet s existujícími zákony.

Převzato z Fondsk.ru


***

 

Sociální sítě jsou stále nebezpečnější

Anton Jevsejev

Říjen 24, 2010

http://www.pc1news.com/articles-img/small/facebook-fakebook.jpgIzraelští vědci varují, že uživatelům sociáních sítí hrozí v brzké době „ztráta osobnosti“. Zločinci mohou s použitím speciálního programu shromažďovat veškeré informace o uživatelích internetu a na základě toho vytvořit virtuální dvojníky, které potom mohou využít pro páchání zločinů.

Člověk je podivný tvor. Jakýkoliv technický úspěch hledí okamžitě využít ke zločinu.

Izraelští vědci počítají s tím, že dalším krokem nabourávačů sítí bude uvedená krádež identity. Otázka zní, zda je možno vytvořit takový program, který by v online režimu dlouhodobě sledoval chování, sociální vazby a závislosti některých uživatelů a potom převedl všechna příslušná data jejich nositelů na specifické osobní domovské stránky. Podle nich to možné je. Může se například ukrást číslo kreditní karty nebo je možno heslo následně zaměnit za jiné (předem blokovat staré), potom změnit jméno, rok narození, číslo průkazu, charakteristické zvyky a oběť má o problémy postaráno. Už dnes je možno v sociálních sítích zjistit o každém registrovaném mnoho zajímavého. Lidé zde většinou své údaje neskrývají a tak mohou na sebe prozradit důležité skutečnosti i zločincům. Potom se zločinec snadno se svým zločinem skryje za dvojníka – a oběť, která upřímně sdělovala svá data, je sama považována za zločince.

Program vytvořený izraelskými odborníky je nebezpečný také tím, že je velmi těžké jej odhalit. Žádný ze současných bezpečnostních prostředků není schopen takového špiona, který se může lehce schovat v souborech posílaných po síti, objevit. Odborníci také předpokládají, že masové rozšíření těchto lupičů může vést k síťovému obchodu – prodeji ukradených virtuálních dvojníků dalším zločincům. Počítá se, že by tento obchod mohl být výnosnější než rozšiřování spamů nebo síťová pornografie. Zjistit pachatele bude velmi obtížné.

Účastníkům v sociálních sítích se doporučuje utajovat se před neznámými, nesdělovat svoje údaje, skrývat své účty před účastníky mimo registované ve svém seznamu. I tak není užívání sociálních sítí stoprocentně bezpečné.

Převzato z Pravda.ru


***

Lekce dějepisu a zeměpisu od Hillary Clintonové

Petr Iskanderov

Říjen 16, 2010

http://www.state.gov/img/09/31355/090226_clinton_kosovo_600_1.jpgHlavní smysl návštěvy Clintonové na Balkáně ve dnech 11. až 13. října bylo „překonat dávný konflikt“ a „pokračovat v dialogu“. Navštívila Sarajevo, Bělehrad a Prištinu. Její slova, která nebyla adresována jenom kosovským Albáncům, akceptoval i Tadič tím, že řekl: „Cestou dialogu můžeme vyřešit konflikt Srbů s Albánci, trvající již přes 150 let. My nechceme přerušení dialogu.“

Po pravdě řečeno, v uplynulých 150 letech nebyly v historii Kosova nijaké významné události. Lze připomenout jenom určitý mezník v historii albánského národního hnutí, a to činnost Prizrenské ligy v letech 1878 až 1881, která definovala velkoalbánský program sjednocení všech území obydlených Albánci do jedné provincie. Další konflikty se udály až za 1. světové války, kdy vítězstvím srbských zbraní se kosovské území znovu sjednotilo se Srbským královstvím. Takže veškeré uvažování o dávném nebo stopadesátiletém charakteru kosovského konfliktu je spíše spekulativní a navíc je ovlivňováno současným stavem.

Jedná se spíše o jiné zmínky Clintonové na Balkáně. Například o to, že dialog má být tehdy, až bude připraven. Jestliže volby v Kosovu budou předcházet volbám v Srbsku, a dialog má být započat i ukončen co nejrychleji, bude to výhoda pro kosovskou vládu. Je zřejmé, že jak Clintonová, tak EU straní Kosovu. Dialog připravují pro splnění jeho zájmů, tj. zajištění maximálního počtu mezinárodních uznání kosovské nezávislosti a asimilace kosovských Srbů do albánských struktur. Cíle budou pod záštitou EU dosaženy za mlčenlivého souhlasu bělehradské vlády. Clintonová to vyjádřila těmito slovy: „Musí být připravena struktura dialogu, na čemž nyní pracujeme. Řada otázek, včetně statutu, suverenity a územní celistvosti Kosova nejsou důvodem k diskusi.“ Dá se tedy říci: není třeba iluzí, pane Tadiči. Americká ministryně již uvedla, kdo bude diskutovat. Nebudou to žádní techničtí experti dříve provládními srbskými medii slibovaní a představitelé Srbska a kosovkého území na rovnoprávném základě. „Představitelé obou stran musejí přijít k dialogu na dobrovolném základě a za podmínky, že si budou vážit jeden druhého,“ řekla Clintonová v Prištině. Ovšem nevysvětlila, jak si tito dva představitelé mají jeden druhého vážit, obzvláště jestli po výsledcích albánských voleb bude kosovským partnerem v dialogu Hashim Thaçi nebo Ramush Haradinaj.

Clintonová následně odjela do Bruselu projednat záležitost jednotného postupu s představiteli EU. Od nesmyslných a diskreditujících rozhovorů by Srbsko mohla spasit jedině politická krize v samotném Kosovu – tedy od rozhovorů se separatisty podle scénáře nadiktovaného Washingtonem a Bruselem. V Kosovu budou parlamentní a prezidentské volby nejdříve v lednu 2011 a do té doby mohou Bělehrad a Priština libovolně diskutovat se zahraničními hosty o „strukturách dialogu“.

Jiná situace než mezi Srbskem a Kosovem bude v Bosně a Hercegovině. Ta nebude podle plánu Washingtonu a Bruselu. Proti butmirskému procesu (ústavní reforma Bosny a Hercegoviny) ostře vystupují bosenští Srbové v čele s vítězem nedávných voleb Milodarem Dodikem. Ten vyzval Clintonovou k ochraně Bosny jako jednotného státního celku, odpovídajícího srbským zájmům. Podle něho nemá B. a H. problémy s USA. Není příznivcem politiky silných centrálních orgánů vlády a chce, aby se B. a H. vrátila k prvopočátečním zásadám Daytonu. Milodar Dodik nehodlá ze své pozice ustoupit a západním architektům světového pořádku ještě udělá těžkou hlavu v jejich snaze zabránit bosenským Srbům, aby přijali svůj vlastní integrační model.

Převzato z Fondsk.ru

 

***

Německé ministerstvo obrany se má redukovat na polovinu

Říjen 25, 2010

File:Eurofighter 9803 3.jpgSpeciální komise pro reformu Bundeswehru označila stávající velitelsko-administrativní struktury za neefektivní a navrhla snížit počet pracovníků ministerstva obrany na polovinu. Komise byla vytvořena z iniciativy ministra obrany Guttenberga. V průběhu několika měsíců po prostudování armádních a ministerských struktur došla k závěru o jejich neefektivnosti přesto, že v nich pracuje mnoho kvalifikovaných vojáků i civilistů. Podle dokumentace pracují zaměstnanci vedle sebe, ale nikoliv spolu: kompetence a úkoly nejsou jasně stanovené, v otázkách odpovědnosti vládne zmatek a každá složka se snaží hrát vedoucí úlohu.

Šéf komise Weise doporučil snížit počet pracovníků z 3300 na 1600 a všechny převést do Berlína. V Bonnu, kde dosud část z nich pracuje, ponechat jenom velení a správu.

Také nákup zbraní byl komisí silně zkritizován s tím, že musí být zcela přeorganizován. Dosud byly zbraně kupovány nekřesťansky draze a jejich využití bylo spíše hypotetické. Zejména byl přehnaný v počtu nákup bitevníků Eurofighter a na vrtulníky Tygr byly namontovány zbraně, které v současnosti těžko najdou uplatnění, především v boji s těžkmi tanky. Některé programy z doby studené války nebyly po změně situace vůbec revidovány. Navíc některé dohody o zbrojní výbavě byly zpracovány tak, že je nemožné uvést je v praxi.

Iniciátor reformy ministr obrany Guttenberg navrhl snížit počet ozbrojených sil z 250 tisíc na 163,5 tisíce a dočasně pozastavit povolávání. Komise schválila snížení počtu vojáků na 180 až 190 tisíc osob. Přitom musí současně dojít ke zvýšení počtu vojáků přiravených k účasti v bojových operacích. Jenže dnešní armáda má přebytek starších vojáků, které nelze k těmto službám postavit.

Převzato z Lenta.ru

 

***

Centrum na obohacování uranu bude vytvořeno za podpory MAAE

Říjen 27, 2010

http://lh5.ggpht.com/_yiM58YTXfng/Sk3UwccOR4I/AAAAAAAAJk8/2MZ977nbagw/yukiya_amano.jpgDo Moskvy přicestoval předseda MAAE Jukija Amano, aby projednal společné činnosti při nerozšiřování jaderných zbraní, íránský jaderný program a otázky terapie ionizujícím zářením. Moskva, která zřizuje mezinárodní centrum pro obohacování uranu, vyškolí spolupracující personál pro práci v agentuře a bude spolupracovat s MAAE v zajištění bezpečnosti jaderných objektů po celém světě. Tyto otázky projednal Putin s Amanem. Z rozhovorů a souvisejících akcí vyplynulo, že Washington tlačí na MAAE, aby zaujímala tvrdší postup vůči íránskému jadernému programu, a není spokojen s tím, že MAAE ve svém dokumentu neuvádí snahu Íránu o získání atomové bomby. Taktéž Moskva není spokojena, neboť obhajuje naopak pozici měkčí. Počítá s novým kolem jednání šestky (Velká Britanie, Čína, Francie, Rusko, USA a Německo) a nejraději by jej viděla co nejdříve.

Převzato z Inotv.rt
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments