Svět ruskýma očima 20

Tajné služby destabilizují Severní Kavkaz

Sergej Balmasov


Říjen 27, 2010


http://images.zeit.de/politik/ausland/2009-09/georgien/georgien-540x304.jpgK zesilování destabilizace dochází před olympiádou v Soči v roce 2014. Obzvlášt napjatá situace je v Dagestánu a v Ingušsku a čas od času i v Čečensku a Kabardino-balkarské republice.


Kavkaz byl odedávna bolavým bodem Ruska. Do nepokojů na Kavkaze byli v 19. a 20. století zapojeni Britové a Turci, kteří prostřednictvím svých tajných služeb vybavovali horaly zbraněmi. Nyní je záležitost v režii západních tajných služeb, které jsou usvědčovány fakty. Za dobu deseti let kavkazského odporu bylo zajato mnoho bojovníků včetně jejich velitelů a někteří přešli sami na ruskou stranu. To svědčí proti Západu, především USA. V období posledních dvou let je aktivita odpůrců Ruska na vzestupu a časově se shoduje s nástupem Obamy do prezidentské funkce. V tu dobu se do služby vrátili ti, kteří pracovali za Clintona. A právě tehdy, stejně jako nyní, je hlavní pracovní náplní amerických tajných služeb podkopávání ruského státu. K tomu využívají islámské fundamentalisty. Za Bushe, který zahájil válku proti islámským státům Afghánistánu a Iráku, se islámský odpor soustředil na USA. Obama má snahu přesvědčit, že Amerika není nepřítel muslimského světa a přesměrovat aktivitu radikálů na Rusko.


Povstalci jsou financováni západními bankami. Ty dostaly výhodné podmínky na svou podporu mezinárodního terorismu.


Kavkaz je pro Západ mimořádně důležitá oblast, přes kterou se dopravují energetické suroviny. Proto se nelze divit, že proti Rusku podněcují Gruzii, kterou vyzbrojují a přitom soustavně žvaní o lidských právech.


Kromě přesměrování islámského odporu od agresorů v Afghánistánu a Iráku má  Západ pro Rusko  ještě nebezpečnější cíl, jemuž má sloužit destabilizace Kavkazu. Je to snaha o odtržení Kubáně a Stavropolského kraje a přeměna Černého moře na "louži NATO". Strategie rozvratu podle jugoslávské zkušenosti.


Důkazů o podvratné činnosti Západu je dost. Například to, že nedávno zranění bojovníci se léčili v zemích NATO včetně Turecka. Pohlaváři teroristů Ahmedov a Zakajev žijí ve Velké Britanii a USA a tyto země je odmítají vydat ke stíhání do Ruska. Dávají jim ochranu stejně jako Dánsko a Polsko.


Kromě intrik Západu hrají roli i zkorumpované vlády na Kavkaze, které utiskují místní obyvatele. Ti potom berou do rukou zbraně, což zahraničí opět účinně podporuje.


Převzato z Pravda.ru


***


Více než 450 teroristických útoků v Rusku během devíti měsíců 2010


Listopad 6, 2010


http://www.exil.sk/site/media/sita/newsid_78804.jpgOd ledna do září bylo v Rusku zaznamenáno přibližně 1000 teroristických útoků a extremistických případů. Z toho teroristických bylo 454. Informoval o tom ruský ministr vnitra Rašid Nurgalijev. Připomenul, že v současnosti roste aktivita především mezinárodních teroristických skupin. Nedávno byl například spáchán atentát na ingušského presidenta, který se po převzatí úřadu začal obracet na obyvatele. Především se ale podílel na zneškodňování zločineckých gangů. Bomba na něho byla nastražena v autě. Řidič byl usmrcen a další tři lidé, včetně presidenta, byli zraněni.


Teroristé chtějí především zasít mezi obyvatele nedůvěru k vládě a uvrhnout společnost do chaosu.


Převzato z Rian.ru


***


Obama v Indii

Andrej Volodin


Listopad 9, 2010


http://www.examiner.com/images/blog/EXID24437/images/Slide_6.jpgZ posledních voleb Obama nevyšel vítězně. Bude-li jeho pozice na domácí scéně nadále oslabovat, sníží se jeho kredit i mimo USA. Před svou návštěvou Indie nastínil hlavní hospodářský úkol zahraniční politiky Spojených států: "Otevření zahraničních trhů za účelem prosperity amerického obchodu, lepších možností amerického exportu a vytvoření nových pracovních míst doma."  V Indii hodlá uzavřít kontrakty na dodávky výrobků civilního i vojenského charakteru v hodnotě 12 miliard dolarů, což pro USA bude znamenat 50 až 60 tisíc pracovních míst. Na to Indie okamžitě reagovala s vysvětlením, že se jedná o konzolidaci dvoustranné spolupráce, zejména o konkretizaci společných akcí v jaderné energetice.


Mezi Indií a USA existují i další, skryté vztahy. Indie je sice pro USA podle objemu obchodu až dvanáctým partnerem, avšak po citelném úderu v posledních volbách se Obama snaží ubezpečit giganty korporativní Ameriky (Boeing, General Electric a další), že stát za jeho éry bude tvrdě prosazovat jejich zájmy i na zahraničních trzích.


Boeing prodá Indii 10 dopravních letadel C-17 na přepravu sil rychlého nasazení. Pro Indii důležité proti rostoucímu vlivu Číny a Jižní Asie. Mimochodem Boeing vyrobí pro soukromou indickou společnost Spicejet Airways 33 letadel B-737 s nejnovějším vybavením. Americké společnosti vedou v Indii rovněž jednání o společné výrobě vrtulníků (společnost Tata) a raketových systémů.


Pro Spojené státy je Indie velmi výhodná. Za prvé je to jedno z největších odbytišt zbraní. Každoročně zvyšuje vojenský rozpočet o 7 až 8%, může tedy v nejbližších pěti letech dát na zbrojení 50 až 80 miliard dolarů. Za druhé se odpoutala od obchodu s Ruskem v nákupu bojových letadel, vojenských lodí a raketových systémů. Proto může Washington počítat s tendrem na nákup 126 polyfunkčních stíhaček, v němž jsou vedle Boeingu a Lockheed Martin i čtyři společnosti z Evropy a Ruska.


Indové mají v novém "přátelství" skryta určitá nebezpečí. USA nejsou v obchodu s vojenskou technikou prověřený partner a výkyvy v americké vnitřní konjunktuře již byly nejednou příčinou sankcí proti Indii. Krom toho USA aktivně rozvíjí vojenskou spolupráci s úhlavním nepřítelem Indie – Pákistánem. Přesto indičtí spojenci Ameriky nepřestávají věřit, že americké technologie jsou světová špička.


Obamovi však kazí radost vztah k jižní a centrální Asii. Za prvé si Obama velmi nepřeje volit mezi Indií a Pákistánem, který nechce ustoupit od své klíčové role v afghánsko-pákistánské strategii USA. Za druhé musí Washington stále udržovat akční schopnost  vojsk NATO a starat se o osud Střední Asie i po odchodu okupačních sil z Afghánistánu. Někteří indičtí politici by si přáli, aby Obama udělal z Indie protiváhu Číny, k čemuž se on nechystá.


Zdá se, že indická politická špička je realistická v pohledu na čínské a jihoasijské záležitosti. Podle toho by se Indie mohla stát důležitým subjektem v regionu, pokud by diplomaté nenechali odejít do ztracena porozumění s Ruskem a Íránem z posledních let.


Některá omezení světové politiky Spojených států kompenzuje Obamova administrativa efektivní ekonomickou diplomacií. Z tohoto pohledu se jeví ruské postavení žalostně. Rusko ztrácí perspektivní trhy (Írán) a spolu s tím tak důležitou reputaci spolehlivého hospodářského partnera. To potvrdila i návštěva Obamy v Indii, který tam elegantně trumfnul kremelské vedení.


Převzato z Fondsk.ru


***


Rusko počítá se vstupem do WTO v roce 2011, řekl Dvorkovič


Listopad 10, 2010


Rusko počítá se završením více než patnáctiletého procesu vstupu do WTO v příštím roce. Oznámil to asistent presidenta RF Arkadij Dvorkovič. Základní dokument ke vstupu bude připraven začátkem roku 2011. Pravděpodobnost vstupu v tomto termínu již převyšuje 50%. Podle jeho slov byl dosažen při rozhovorech s USA ohromný pokrok. Kvůli sladění s členstvím ve WTO se nyní usilovně pracuje na dohodách celní unie Ruska s Kazachstánem a Běloruskem, avšak zde se už nejedná o politcké, ale technické záležitosti.


Převzato z Rian.ru


***


Rusko předložilo v OSN návrh rezoluce o odsouzení heroizace nacismu

Dimitrij Gornostajev, korespondent RIA Novosti


Listopad 10, 2010


http://slovak.ruvr.ru/data/776/544/1233/voin-osvoboditel.jpgRuská delegace předložila do OSN k posouzení návrh rezoluce odsuzující oslavování nacismu, včetně oslavování veteránů SS a včetně znevažování památníků bojovníků s fašismem. Text rezoluce má název "Nepřípustnost určitých praktik, které způsobují eskalaci současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a s nimi spojené netolerance". Návrh byl předložen výboru pro sociální a humanitární otázky Valného shromáždění OSN. Projednávat se má počátkem příštího týdne. Je zvykem, že po dalším projednání na plenárním zasedání je obvykle přijat závěr výboru.


V minulosti Rusko nejednou vystoupilo s ostrou kritikou politiky a akcí vlád mnohých zemí, včetně Estonska. Litvy a Ukrajiny, v nichž se oslavuje nacismus a ničí památníky sovětských vojáků, kteří území osvobodili. Návrh rezoluce vyjadřuje velké obavy z heroizace jak nacistického hnutí, tak bývalých příslušníků SS, a z výstavby památníků i konání vzpomínkových akcí a veřejných demonstrací na podporu nacismu i neonacismu.


V návrhu je rovněž vyjádřena obava z pokračujících snah o znesvěcování nebo ničení památníků hrdinům II. světové války a z nezákonných exhumací a přemisťování ostatků bojovníků proti nacismu.


V Lotyšsku se každoročně pořádají pochody bývalých příslušníků lotyšské legie SS, jež president Lotyšska nepovažuje za nacisty. Přitom vykonávaly masové vraždy jak Židů, tak příslušníků jiných národností. Podobně se děje v Estonsku, kde se pochodů zůčastňují i představitelé státu a parlamentu. V roce 2007 demontovali památník "Bronzového vojáka" (jedná se o památník bojovníků sovětské armády) a přemístili tam uložené ostatky hrdinů II. světové války na jiné místo.


Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments