Svět ruskýma očima 214

Česká republika pošle Evropskou unii "na nebe za hvězdičkou"

Ljubov Ljulko

 

Říjen 04, 2013

 

Bývalý prezident Václav Klaus obvinil EU z toho, že "podporuje všechno špatné, co se děje v české společnosti, politice i hospodářství" a  vyzval svou zemi k jejímu opuštění. Skutečně, k čemu Česká republika potřebuje slabou unii, v níž je třeba platit cizí dluhy. V české společnosti už také vzrůstá závažná nespokojenost s EU a s eurozónou.

 

Klaus svůj názor podrobně rozebírá v knize nazvané "Česká republika na rozcestí – čas rozhodnutí" která vychází. Kromě návrhu na odchod z EU navrhuje bývalý prezident snížit státní výdaje, změnit volební systém, vytvořit jednokomorový parlament a privatizovat ČEZ a ČT.

 

V rozhovoru pro MF Dnes obvinil Klaus EU z vměšování do vnitřní politiky zemí vstupujících do unie a z podkopávání svobody a suverenity. Podle jeho mínění nese EU vinu "nadměrným regulováním, ztrátou nezávislosti národních vlád a jejich zodpovědnosti, politické strany jsou zprofanované tím, jak ztratily schopnost ovlivňovat podstatná rozhodnutí".

 

Klaus je dávno známý euroskeptik, jenže právě on stál na počátku vstupu ČR do této organizace. V roce 1996, když se země stala kandidátem, byl ministerským předsedou a v roce 2003 podepsal dohodu o vstupu ČR do EU. Dnes se ospravedlňuje tím, že "to byl experiment". Poté přišla "beznaděj a rozčarování". Bylo to "manželství z rozumu", ale nevyvedlo se a nyní "je nutný rozvod".

 

Deset let Klausova prezidentství bylo ukončeno 5. března 2013, když senát tři dny před završením jeho funkce na něj uplatnil impeachment s obviněním pro porušení ústavy a zradě státu. Důvodem byla amnestie z 2. ledna 2013, která umožnila zastavit vyšetřování velkých korupčních případů.

 

Není vyloučeno, že rozhodnutí bylo zpolitizované a na senát tlačili úředníci z EU. Klaus se do poslední chvíle vzpíral přijetí Lisabonské smlouvy a byl zapřisáhlým odpůrcem vstupu do eurozóny. Podstatné bylo, že odmítl podepsat dohodu o vytvoření Fondu finanční pomoci, to jest pomáhat "jižní periferii" splácet její dluhy.

 

Rovněž v politice bývalý prezident nevystupoval v souladu s ostatními evropskými vůdci, konkretně nechtěl uznat nezávislost Kosova. V posledních letech otevřeně prohlašoval, že "Rusko není hrozbou" pro ČR a podporoval rozvoj rusko-českých vztahů. Nyní mu opozice tyto výroky veřejně připomíná a posměšně mu doporučuje následovat příklad Depardieu.

 

Někteří nespokojenci hovoří o tom, že se Klaus svou knihou měsíc před mimořádnými volbami snaží vrátit do politiky. Ovšem ne se svou bývalou ODS (odešel z ní v roce 2008), které předpovídá porážku. "Když beru v úvahu události ve straně, nikomu bych nedoporučoval ji volit" – řekl v jednom rozhovoru. Má na zřeteli nedávné odstoupení premiéra za ODS Nečase, za nímž následovalo rozpuštění sněmovny a politická krize. Toto odstoupení bylo očividně spojeno s nespokojeností národa s opatřeními v rozpočtovém hospodářství, kdy se ČR nevyhnula opatřením EU snížit deficit rozpočtu tohoto roku do 3 %.

 

Co znamenají prohlášení Klause? Jsou to ambice politika a ČR skutečně může v budoucnu odejít z EU? "To nejsou ambice, taková je nálada společnosti", okomentoval Pravdě situaci Anatolij Bažanov, zástupce ředitele Centra "Banky a úvěrová politika" Ústavu Evropy Ruské akademie věd.

 

Expert dále řekl: "Lidé vidí, že EU, ač má některé přednosti, má i množství nedostatků. Čechům se nelíbí především to, že země více i méně úspěšné musejí platit zemím neúspěšným, tj. prakticky je vydržovat a řešit jejich dluhy. Avšak očekávat, že v blízké době ČR odejde z EU se nedá. Ve vzdálenější perspektivě především nevylučuji rozpad eurozóny, který se projeví i v EU. Situace je taková, že problémy, které existují, se neřeší. Přijímají se polovičatá opatření, která pouze situaci zhoršují. Způsob boje s hlavním zlem – státními dluhy – cestou poskytování úvěrů tyto dluhy zvyšuje."

 

Podle statistického ústavu Evropské komise Eurobarometr dnes kolem 60 % občanů ČR Evropské unii nedůvěřuje. Agentura STEM zveřejnila statistiku, podle níž jen 7 % Čechů souhlasí s členstvím své země v EU. Opravdu, k čemu je České republice slabá EU, potřebuje silné Německo, které tak jako tak silné je.

 

Nedávný průzkum provedený Česko-německou obchodně průmyslovou komorou v patnácti evropských zemích ukázal, že 85 % německých investorů by při  možnosti opakování volby dali opět přednost ČR – kvůli nízkým daním, rozvinuté infrastruktuře, dostupnosti místních dodavatelů a vysoké kultuře obyvatel. Od roku 2000 se obchodní obrat ČR s Německem zdvojnásobil a loni představoval rekordních 1,6 bilionu korun (coz je nesmysl, v roce 2012 dosáhl necelých 660 mld. Kč. – pozn. edit.). Obchodní bilance s Německem je pro Čechy stále pozitivní. Která z dalších evropských zemí to o sobě může říci?

 

Převzato z Pravda.ru

 

***

 

Ztlučen ruský diplomat. Kdo dal příkaz?

Igor Bukker

 

Říjen 08, 2013

 

O minulém víkendu napadli neznámé maskované osoby pracovníka ruského velvyslanectví v Nizozemsku Borodina. Ztloukli jej, nasadili mu pouta a několik hodin jej drželi na policejní stanici. Ruský prezident to označil za hrubé porušení Vídeňské konvence a požadoval od Nizozemska objasnění. Velvyslanec Nizozemska v Moskvě byl předvolán na ministerstvo zahraničí RF, kde obdržel v uvedené věci ostrou nótu.

 

V noci ze soboty na neděli vpadli do bytu diplomata RF, požívajícího diplomatickou imunitu, ozbrojenci v policejní uniformě, ničím se neprokázali, ani nedoložili, že jsou od policie. Oznámili jen, že diplomata udali sousedé pro špatné zacházení s dětmi. Ač jim Borodin ukázal svůj diplomatický status, povalili jej před očima dětí na zem, nasadili mu pouta a uhodili jej obuškem po hlavě.

 

Borodin to popsal tak, že jej v poutech spolu s dětmi odvezli na stanici, tři hodiny je drželi a poté je odvezl službu mající diplomat ruského velvyslanectví. Vše se událo bez jakékoliv omluvy nebo vysvětlení.

 

Podle právníků se jedná o hrubé porušení Vídeňské konvence. Není třeba být ani právníkem se specializací na mezinárodní právo, aby bylo jasné, že pokud diplomata umístí do "opičince", nejde o náhodu. Ozvala se podezření, že je v této špinavé hře znát ruka Greenpeace, kteří se tak mstí za zadržení svých soudruhů, z nichž většina jsou cizinci.

 

Expert v oboru politických věd F.M.Fedorov se k případu vyjádřil takto: "V dané situaci je evidentní neslýchané porušení norem mezinárodního práva. Druhá otázka je, čím je to  motivováno, jaká je příčina incidentu a kdo jej nařídil. Je-li to vědomá provokace nebo jednoduše nedorozumění., asi se to ukáže až po vysvětlení holandské strany, které musí následovat. Je divné, že se událost stala právě v Nizozemsku, v jedné z opor evropské demokracie, v zemi, která má dobré jméno. Msta Greenpeace měla být směrována k analogickým organizacím a ne k diplomatickým pracovníkům. To je alfa a omega mezinárodních styků."

 

Velvyslanectví Nizozemska v Moskvě se k události nevyjadřuje. Nezávislá novinářka A.Kuzněcovová prošla ohlasy a komentáře Holanďanů na internetu a sdělila: "Nehledíc na rozdílnosti mínění shledává většina uživatelů incident s ruským diplomatem velmi nejasným. Je to velmi nejasná historie. Někteří blogeři staví paralelu s lodí Greenpeace. Možná je to nějaké provokace. Přece jen na základě stížnosti sousedů nemůže holandská policie vniknout do bytu, ztlouci člověka před očima jeho dětí a strčit ho do basy. To je nesmysl.

 

Oficiální tisk i nizozemská televize ke konfliktu mlčí. Říká se, že 9. listopadu přijet do Moskvy holandský král k oficiálnímu uzavření ruského roku v Nizozemsku a nizozemského v Rusku. Rok 2013 takovým rokem byl. Při té příležitosti snad o tom s ruským prezidentem promluví."

 

Dmitrij Borodin je zkušený diplomat první třídy. Narodil se v roce 1967, pracoval v diplomatických službách v mnoha zemích a rovněž v aparátu ministerstva zahraničí. V roce 1995 byl v mírové misi v bývalé Jugoslávii. Je ženatý, má dvě děti, dvouletého chlapce a čtyřleté děvčátko.

 

Převzato z Pravda.ru

***

 

 

Nizozemsko se omluvilo za zadržení ruského diplomata

Říjen 10, 2013

 

Ve zprávě holandského ministerstva zahraničí se praví: "Na základě informace poskytnuté policií ministr (zahraničí) Timmermans uznal, že zadržení a držení pod stráží ruského diplomata, který má plnou diplomatickou imunitu je porušením Vídeňské konvence. Nizozemsko předkládá Rusku svou omluvu."

 

Podle slov tiskového mluvčího ministerstva zahraničí Nizozemska policie v incidentu s ruským diplomatem v Haagu jednala v souladu se svými profesními povinnostmi, "reagujíc na situaci, která byla oznámena".

 

Převzato z Fondsk.ru

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments