Svět ruskýma očima 225

Východoevropské "ostrovy" globálního gulagu

Nikolaj Mališevskij

 

Prosinec 06, 2013

 

Švýcarská media jako jedna z prvních informovala o speciálních věznicích a koncentračních táborech v některých evropských zemích (Polsko, Rumunsko, Litva, Ukrajina, Bulharsko, Makedonie a území ovládaná kosovsko-albánským režimem). Polská Gazeta Wyborcza potvrdila v roce 2005, že v Polsku je umístěna hlavní evropská tajná věznice CIA. Dva Palestinci z americké věznice v Guantánamu podali žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva a tvrdili, že začátkem roku 2000 byli tajnými službami USA drženi v polské vojenské věznici. Soudní řízení bylo několik měsíců uzavřené, přístup neměl ani tisk. Přesto vyšlo najevo, že Poláci aktivně přispívali k tomu, co CIA nazývá "rozšířená technika výslechu" a zahrnuje propracované mučení (krom jiného i simulované popravy zastřelením) a ponižování. Polská tajná věznice CIA se nacházela vedle vesnice Stare Kiejkuty 170 km od Varšavy.


Rada Evropy obvinila z vybudování tajných věznic CIA Rumunsko ještě v roce 2007. V Litvě jsou tyto objekty od roku 2002 umístěny ve vzdálenosti 20 až 40 km od Vilniusu. V nich se konala společná zasedání CIA a místního Úřadu státní bezpečnosti. Programem těchto zasedání bylo mučení, k němuž jim byl dopravován "živý materiál" z Afghánistánu. Akce se nazývala "Jantarový odpor".


Proč Američané takto vězně týrají a provozují síť zvláštních věznic a koncentračních táborů?


Podle prohlášení představitele právní komise Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) Dicka Martyho znaly evropské země realitu kolem tajných věznic CIA nejméně od roku 2004 a měly informace i o jednání USA s údajnými muslimskými teroristy. Dick Marty označil jednání těchto států za hanebné. Toto se kromě evropských "ostrovů" globálního gulagu dělo i v Afghánistánu (nejméně 9 věznic), Pákistánu, na ostrově Diego García, v Jordánsku, Iráku (nejméně 3 věznice), v Sýrii, na Kubě, v Ázerbájdžánu, Kataru, Saúdské Arábii, Thajsku, Maroku, Egyptě a dalších zemích. Američané se za nic nestydí. Není to všechno, další koncentrační tábory jsou na vojenských základnách a válečných lodích USA.


Podle Washington Post  byli muslimští vězni od samého počátku vystaveni týrání zvláštními metodami, aby byla zlomena jejich vůle. Pro muslimy je například nesnesitelné obnažování, jejich víra jim káže maximálně skrývat své tělo. Přitom nahota vězňů byla jedna z metod věznitelů. Podle obhájců vojáků obviněných z týrání nebyl jeho příčinou sadismus, ale plnění rozkazů.


Již počátkem roku 2000 specialisté z amerického vojenského zpravodajství začali důkladně zkoumat reakce  muslimského "fundamentalistického" myšlení na extrémní podněty. Chtěli otestovat technologie reflexního ovládání lidí na základě znalostí systémových reakcí určité populace, jejímiž představiteli tito lidé jsou. Podobně jako to kdysi dělali nacisté v koncentračních táborech. Tato odborná stránka věci už byla využita v tzv. arabském jaru či v agresi proti Libyi a Sýrii.


Existuje ještě "lidský faktor". Naprostá většina vězněných v zařízeních globálního gulagu není nikde registrována. Věznitelé si s nimi mohou dělat, co chtějí, a protože jsou vychováni na hollywoodských filmech, mají bohatou fantazii. Civilizovaný svět byl seznámen se situací, když shlédl snímky z Abú Ghraibu. Informační kampaň měla, krom jiného, také svést amorálnost mučení na psychopatické stránky, jakousi zábavu psychicky narušených osob nižšího postavení.


Globální gulag se začal tvořit dávno, první byl vybudován Jižany v počátcích války Severu proti Jihu ve městě Andersonville. Zahynulo v něm 10 tisíc zajatých Seveřanů. Tam vězněné týrali ne kvůli získávání vojenských informací, ale ze sadismu a "vědeckého zájmu". Po válce byl velitel tábora Seveřany popraven za válečné zločiny. Ovšem Seveřané měli také koncentráky, také tam prováděli zvěrstva, ale ve válce zvítězili a důkazy po nich nezůstaly. Z toho je vidět, že Hitlerovy ani Stalinovy koncentráky nebyly první.


Svůj vklad do továren smrti přineslo i Britské impérium. Prakticky svobodné občany posílali za drobnější přestupky do Austrálie (změnili celý kontinent na vězení). Dvacáté století začalo první válkou za "nový světový pořádek" – byla jí Búrská válka (1899 až 1902). Britové zde použili nejnovější "úspěšné" zbraně – výbušné střely, šrapnely, taktiku spálené země, masové zajímání rukojmí, ale i ostnatým drátem obehnané koncentráky. V africkém horku byl problém s mrtvými a proto stavěli v koncentrácích krematoria. Hitler zde také nepřišel s ničím novým, jen převzal způsob likvidace určitých kategorií lidí od Anglosasů.


Nejen koncentrační tábory, ale i počítač BEAST, kam se vkládají číselné kódy každého obyvatele země, jsou plodem vůdčí země "technického procesu". Ještě dávno před odhaleními Snowdena, Manninga a dalších, v roce 1997, vyčlenila americká vláda 500 milionů USD na program totální síťové komputerizace s cílem vzít pod kontrolu veškeré finanční operace, zdravotnické služby a podobně, propojit tento systém prostřednictvím biometrických karet do věhlasného superpočítače BEAST. Zavedení biometrických karet se všemi údaji o lidském organismu může uvrhnout lidstvo do dříve nevídaného otroctví. Lidstvo očíslují tak, jako tomu bylo v hitlerovských koncentrácích. Systém už Američané v celosvětovém měřítku vyzkoušeli.


Převzato z Fondsk.ru



***



Izraelská hi-tech versus Íránský jaderný program

Darja Melichova, Moskva; Peter Lyukimson, Izrael


Prosinec 09, 2013


Obama předpokládá, že bude možno s padesátiprocentní pravděpodobností dosáhnout dohodu ohledně íránského jaderného programu. Samotný Teherán, inspirovaný předběžnou úmluvou s "šestkou" o snížení proti němu zaměřených ekonomických sankcí, se chystá zvýšit těžbu ropy. Ta je nyní 2,7 mil. barelů denně. Írán je připraven pozvat k pracím na nalezištích přední západní firmy. Mohou to být i Chevron a ConocoPhillips. Íránský ministr ropného průmyslu oznámil, že Írán americké společnosti neomezuje.


Ovšem ředitel Institutu kaspické spolupráce Sergěj Michejev se domnívá, že je dosud předčasné hovořit o posílení íránské ekonomiky, sankce nejsou zrušeny plně. Co se týká dohod mezi Teheránem a "šestkou", napětí se snížilo. Říká: "Je jasné, že tam  válka nebude, nejméně v nejbližší perspektivě. Je zřejmé, že se vztahy Íránu a Západu pomaličku rozmrazují. Avšak Írán má svou "červenou čáru", kterou nepřekročí. Takže pozornost Západu k regionu spíše trochu poleví, neboť Obama má dnes dost jiných problémů. To, že se napětí snižuje, bude znamenat i menší  zájem Ameriky o tento region. Přesto zde přítomni budou."


Na rozdíl od USA, Izrael svůj zájem o Írán nesníží. Nadále pozorně sleduje  íránský jaderný program a podle korespondenta těchto stránek nejen kontroluje, ale i aktivně zasahuje.


Na posledním slavnostním ceremoniálu k ocenění agentů Mossadu Netanjahu nepřímo přiznal, že za vytvořením počítačových virů, které několikrát vyřadily z provozu íránské jaderné objekty, stojí především Izrael. Oceněno bylo celkem 12 agentů, mezi nimi 4 ženy. Za co byli oceněni, bylo tajné, ale při předávání zaznělo, že šlo "o vynikající příspěvek k odvrácení užití nekonvenčních zbraní nepřáteli Izraele, o boj s terorismem a dalším nebezpečím pro zemi." Dvě z žen dostaly uznání za účast v protiteroristických operacích a další dvě jsou pravděpodobně spolupracovnice v oblasti kybernetické války. Na ceremoniálu se většinou hovořilo o úloze pokrokových počítačových technologií v boji s mezinárodními nepřáteli Izraeli a pomoci v této věci předních hi-tech společností země.


Lze to pochopit i tak, že za záškodnictvím vůči íránskému komplexu jaderných objektů stojí zejména Izrael, nikoliv Německo nebo USA, jak se předpokládalo doposud.


Nyní ministr obrany Izraele vytvořil jeden z nejmohutnějších útvarů kybernetických válek. Jeho cílem je odrážení hackerských útoků, počítačová špionáž a nájezdy na počítačové sítě protivníka. Nábor na pracoviště provádí skupina specialistů. Přes internet vybírají počítačové mozky na školních olympiádách od 12 let jejich věku. Ti, kteří si svá léta v útvaru odsloužili, dostávají nabídky na  práci v předních hi – tech společnostech s nástupním platem 15 tisíc USD.


Převzato z Vestikavkaza.ru



***



Wayne Madsen: Britská rozvědka slídí v Moskvě po Snowdenovi


Prosinec 09, 2013


MI-6 dostala za úkol unést z Ruska bývalého spolupracovníka CIA a dopravit jej do Velké Británie nebo do USA. Madsen, který to prozradil, pracoval dříve v Národní bezpečnostní agentuře (NSA) USA a nyní se jako novinář věnuje zkoumání činnosti tajných služeb. O věci mu řekla přítelkyně žijící v Moskvě, která dříve pracovala v NSA jako lingvistka se specializací na ruský jazyk. Snowdena prý chtěl nejprve kontaktovat člověk, jemuž Snowden neodpověděl. Krátce nato přišel k Madsenově přítelkyni britský diplomat a zval ji, aby přišla na party na britské velvyslanectví, tam ji požádali, aby, pokud se nějak ukáží spolupracovníci FSB, je ihned informovala. Požádali ji, aby přišla na školení k představitelům rozvědky MI-6. Pozici ženy sledovali s pomocí sítě a mobilu. K tomu Madson říká: "Úkol vyhledat Snowdena má pro velvyslanectví nejvyšší prioritu a zastiňuje i případné "oteplení" mezi britskou a ruskou rozvědkou." Podle Madsona je známo, že v operaci je angažován důstojník č.1 z velvyslanectví, pracující pod krytím jako "ředitel pro regionální bezpečnost".


Podle novináře už mohly MI-6 a NSA zjistit rozvrh uprchlého spolupracovníka CIA, když zachytili údaje o jeho čtyřech přátelích.


Je uvedeno, že nejcitlivější údaje, které má Snowden k dispozici o činnosti tajných služeb USA a jejich spojenců nejsou dosud zveřejněné. Jsou mezi nimi jména a životopisy pracovníků tajných služeb. Pro Snowdena je to prý pojistka proti snaze jej uvěznit, nebo mu poškodit zdraví. V takovém případě by údaje byly poskytnuty veřejnosti.


Převzato z Fondsk. ru



***



Nová světová říše: Indie a Vietnam chtějí vstoupit do Celní unie


Prosinec 09, 2013


Je zajímavé, že Celní unie (TS) má už žádosti o spolupráci ze 35 zemí. Nedošlo tedy k izolaci Ruska a TS, jak hlásala media před zasedáními G7 a G20. Zde je namístě připomenout jednání s Novým Zélandem a Vietnamem i objednávky Sýrie. Peckov hovořil i o návrhu Ruska Turecku. Obzvláště zajímavé je jednání s Indií, o němž se v médiích hovořilo už v roce 2011. Indie se také chce stát plnoprávným členem ŠOS.


Přitom slovanská Ukrajina soustavně a zarputile odmítá přiřadit se k celní unii s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, případně prosazuje těžko splnitelné podmínky a eurointegraci neodmítá. O TS se zajímají noví hráči, výkonnější než je Ukrajina. Právě před rokem začalo jednání o přistoupení k TS s Vietnamem a letos v červnu na Petrohradském ekonomickém fóru s Indií.


Dosud se nestalo, aby existovala celní unie mezi státy, které nemají mezi sebou hranici na souši, ale jen na moři. To je něco nového. Předseda euroasijské ekonomické komise Christěnko k situaci řekl, že s Indií a Vietnamem nepůjde o pouze částečnou integraci v TS. Vnitrostátní právní předpisy budou v souladu s ustanovením TS a s jejich členstvím v Euroasijském hospodářském společenství.


Integrace s Vietnamem pokračuje rychle a tak, aby smlouva byla co nejúčelnější a nejvýhodnější pro obě země. S tím bude realizována řada souvisejících projektů. V říjnu rozhodnutí podepsali Putin, Lukašenko a Nazarbajev.


Hlavní směry společných projektů jsou informační technologie, kybernetika, biologie a jaderná energetika. První vietnamskou jadernou elektrárnu Ninthuan-1 se dvěma reaktory VVER budou stavět specialisté Rosatomu. Stejné jsou realizované v Číně, ČR, na Slovensku, v Maďarsku i jinde. Stavba začne příští rok. Vietnam je také jedním z největších odběratelů ruských zbraní.


Integrace s Indií je oproti integraci s Vietnamem opožděna asi o 1 rok. Indie žádá stejný postup dohody. Ovšem rozsah rusko-indické spolupráce je už nyní ohromný. Indický ministr obchodu a průmyslu řekl, že dohody, jichž se dosáhlo, umožňují zvýšit vzájemné investice indických společností do Ruska a ruských do Indie několikanásobně. Zatím šlo, stejně jako v případě Vietnamu, pouze o první kolo jednání. Indie navrhla, bez ohledu na průběh dalšího kola, urychlené rozšíření partnerství. Mimochodem, ministr pozval ruské společnosti ke spolupráci na výstavbě průmyslových enkláv mezinárodního významu ve zvláštní ekonomické zóně Dillí – Bombaj za výhodných podmínek.


Rusko modernizuje pro Indii výzbroj celé letadlové lodě Admirál Gorškov. Indie kromě toho s využitím ruských technologií staví svou první atomovou ponorku. Plánuje nákup 250 kusů vynikajících ruských stíhaček T-50. Rusko pracuje spolu s Indií na vynikajících zbraních, které mohou sloužit pro jaderné nálože a plnit i funkce v nejaderných bojových složkách (nadzvuková křídlatá raketa BrahMos-2 s rychlostí 6,5krát převyšující rychlost zvuku, která nemá obdobu ani v USA, ani v Evropě).


Kromě hospodářské spolupráce a exportu ruských zbraní bude také žádoucí případné jednotné vystupování při všech závažných záležitostech ve světě a společná obranná politika. Jsou ovšem i určitá úskalí. Například  Indie má obrannou dohodu s Katarem, s nímž má Rusko vlažné vztahy.


Samozřejmě, že TS a v budoucnu Eurasijský ekonomický prostor mohou sotva být vybudovány se stejným stupněm integrace pro všechny. Rusko, Bělorusko, Kazachstán a případně Ukrajina mohou mít před sebou budoucnost společného státu, u Indie a Vietnamu to možné není. V podstatě se jedná o začátek formování nové světové říše s 20 procenty obyvatelstva planety a s ekonomikou na čtvrtém místě ve světě, po EU, USA a Číně.


Tento krok lze očekávat v blízké budoucnosti. Nato lze v blízké budoucnosti očekávat i případné spojení s jihoamerickým svazkem MERCOSUR (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Venezuela). TS je otevřena všem, kteří budou spojenci i navzájem výhodnými partnery, aby společně prosazovali své zájmy. V tom bude jejich síla.


Ukrajina bude zahanbena, pokud Indie a Vietnam vstoupí do TS dříve než ona.


Převzato z Politikus.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments