Suchoj: druhá stíhačka páté generace zahájí lety do konce roku
Listopad 22, 2010
Druhý k letu vhodný exemplář perspektivního vzdušného komplexu PAK FA zahájí lety do konce tohoto roku. Novinářům to řekl šéf korporace Suchoj Michail Pogosjan. Řekl, že první k letu vhodný exemplář už završil 40 letů.
Do tohoto projektu mají vstoupit Indové, má s nimi být uzavřena dohoda do konce roku. Stroj má mít dvě verze, jedno i dvojmístnou.
Převzato z Rian.ru
***
NATO pokládá červený koberec pro Rusko
Listopad 22, 2010
Prezident Medveděv tvrdí, že nepřátelské období mezi Ruskem a NATO už skončilo. Navzájem se spolu dohodli o zesílení spolupráce na jednom z nejspornějších problémů, na protiraketové obraně.
Bývalá studenoválečnická aliance přivítala ruského prezidenta s otevřenou náručí. Poté co nejvyšší představitelé dali najevo, že chtějí kooperovat, bylo jednání velebeno jako historické. Rasmussen řekl, že dneškem začínají nové vztahy Rusko-NATO. Medveděv dodal, že překonali problémy minulosti a chtějí směřovat ke strategickému partnerství.
Plány Bílého domu na protiraketovou obranu vyvolal Bush nejvážnější roztržku mezi Ruskem a NATO po studené válce. Nyní si aliance přeje Rusko zapojit, jenže Rusko chce víc než jen právě sladké sliby.
Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v rozhovorech o smlouvě ABM. Avšak můžeme se účastnit jenom jako partneři. Jiná forma je pro nás nepřijatelná. Buď můžeme být plně zapojeni, s výměnou informací, rozhodováním, výrobou, anebo se nezúčastníme. V tomto smyslu promluvil Medveděv.
Nastalo velké úsilí o znovuobnovení vztahů NATO s Ruskem. Ono bylo velkým nepřítelem a nyní si jej předcházejí coby hlavního budoucího spojence. Americký prezident se vyjádřil velmi povzbudivě, když řekl, že společně s Ruskem tvrdě pracoval na obnovení vzájemných vztahů, a že USA vidí Rusko jako partnera, nikoliv jako protivníka.
Rusko i NATO mají společné cíle bojovat proti šíření zbraní hromadného ničení a terorismu. Rusko se zavázalo pomoci s dopravou do Afghánistánu, v boji proti narkotikům a poprvé i spolupracovat ohledně Pákistánu.
Navzdory všem vřelým slovům trvají neshody, především ohledně konfliktu v Jižní Osetii před dvěma lety. Přitom ruské síly byly nasazeny, když Gruzie zaútočila na civilní obyvatelstvo. Tehdy NATO podpořilo Gruzii.
Nyní NATO hledá nové spojence a ozývá se tvrzení, že aliance patří minulosti. Jak a proti komu může být použita, a jestli vůbec. Hlavním problémem NATO v současné době je, že zvětšuje nerovnováhu mezi USA a její evropskou částí. Mezinárodní nespokojenost s NATO se ukázala v ulicích Lisabonu, když tam proti alianci protestovali občané z celé Evropy.
Britský poslanec Corbyn řekl: „Co máme, je velmi silná vojenská aliance bez demokratické odpopvědnosti. NATO je zastaralá a neaktuální. Potřebujeme svět míru a práva a ne se připravovat na další války.“
NATO obrátila stránku a po zavedení nové strategické koncepce nyní vyzývá k její realizaci, při níž nejdůležitější je budování trvalého partnerství s Ruskem.
Převzato z Russia Today
***
Mění Západ vztah k terorismu na Kavkaze?
Sergej Balmasov, Vadim Truchačev
Listopad 24, 2010
Tajné služby několika zemí Evropy zadržely velkou skupinu islamistů. Předpokládá se, že islamisté chystali celou řadu teroristických akcí na starém kontinentě a prováděli nábor bojovníků pro neklidné oblasti ve světě, včetně Kavkazu. Je mezi nimi i nejméně jeden původem z Čečenska.
Akce začala v muslimské čtvrti v Antverpách. Mezi zadrženými byli občané Belgie a Nizozemí severoafrického původu. Zadržených bylo 26. Ochráncům práva se podařilo odhalit celou zločinnou síť, která verbovala bojovníky pro tzv. Emirát Kavkaz v čele s Doku Umarovem. Kromě toho se počítalo s přepravou bojovníků do Afghánistánu a Iráku. Údajně chystali teroristické akce i v samotné Belgii.
V tomto roce bylo v Evropě zadrženo více osob napojených na bojůvky na Severním Kavkaze. Téměř všechny bandy tam působící mají mezi sebou cizince. Mnozí jsou z arabských států. Mimochodem, islamisté zahájili válku proti ruskému obyvatelstvu ještě před první čečenskou válkou v roce 1994. Řeč je o tzv. „lovu na bílé“ v Alžírsku, organizovaném místními a saudskoarabskými radikály. Při této akci byly zabity desíky Rusů.
Co nutí islamisty válčit proti Rusku, které by se z dřívějška zdálo být k arabskému světu v přátelském vztahu? Znamená zadržení verbířů v Evropě, že Západ změnil svůj vztah ke zdejším islámským radikálům? Serveru Pravda.ru to objasňuje expert Sergej Děmiděnko.
Podle něho jsou v bojůvkách na Kavkaze skutečně lidé z arabských států. Jenomže fenomen islámského radikalismu je mnohostranný. Přestože pocházejí většinou jak na Kavkaze, tak v jiných kritických místech ze Saudské Arabie a jiných států Perského zálivu, není to záležitost jenom jejich. Proč je zejména v této bohaté oblasti tak mnoho radikálů? Protože ohromné peníze, které místní monarchové získají prodejem ropy, nejdou na modernizaci a zkvalitňování života v těchto zemích, ale naopak v nich ještě silněji zakonzervovávají stávající středověké pořádky. Rovněž korupce, nepotismus, a v mnoha arabských zemích i chudoba vyvolávají vážný společenský kvas. Všechny neřesti tohoto druhu jsou v arabských zemích nebetyčné.
Není pravidlem, že by ve vedení těchto zemí byl zakořeněn islamismus, který podporuje činnost radikálů na Severním Kavkaze. Často se jednoduše zbavují nepohodlných lidí tím, že je přemisťují do problémových oblastí ve světě. Rusko pro ně zvláštním objektem nenávisti není. Slouží jen jako hromosvod, stejně jako Alžírsko, Bosna, Irák a dnes ještě Afghánistán.
Mnohde se islamismus objevil v důsledku vnějších příčin, především aktivity mocností na Blízkém Východě a ve Střední Asii. Řeč je o snahách SSSR a USA nastolit zde spřátelené režimy. Západ po vpádu sovětských vojsk do Afghánistánu aktivně podporoval mudžahedíny a je známo, že Bin Ládin je „dítětem“ CIA
Ze zrodu islamismu nelze vinit jen Západ. I SSSR přiložil ruku k dílu. I naše aktivity vyvolávaly odpor.
Dnes teroristé parazitují na lidech arabského původu, usazených v Evropě. Způsobují jejich radikalizaci a jejich aktivity v kritických místech. Tito lidé nezapadli do společnosti v evropských zemích, které je přijaly. Nyní se na Západě mění vztah k islamismu. Západ pochopil, že bojovníci, kteří dnes ovládají ruský Kavkaz, se zítra mohou vrátit do Evropy a způsobovat neklid tam. Dříve měli za to, že se jich zbaví přemístěním do Ruska nebo Bosny.
Převzato z Pravda.ru
***
KLDR opět tvrdí, že první palbu zahájila Jižní Korea
Listopad 24, 2010
Ve středu Severní Korea zopakovala své tvrzení, že úterní přestřelku v oblasti ostrova Jonpchjong ve Žlutém moři zahájila Jižní Korea. V prohlášení představitele ministerstva zahraničí Severní Koreje se praví, že nepřátelé prohlašují, že stříleli jižním směrem od ostrova, aby Severní Koreu neobtěžovali. Avšak vzhledem k poloze mořské demarkační čáry, kamkoli by stříleli, bude munice padat do vod Severní Koreje.
Den nato zahájila Jižní Korea v této oblasti vojenské cvičení tří druhů vojsk za účasti 70 tisíc lidí. Představitel severokorejského ministerstva zahraničí označil incident za nebezpečnou situaci, která má původ ve vedení demarkační linie na mapě bez souhlasu Severní Koreje. Byla to dodatečná akce tehdejšího velitele vojsk OSN v Koreji Clarka, který tuto jednostrannou akci provedl 30. srpna 1953 a KLDR ji nikdy neuznala.
V roce 1999 Phongjang oficiálně oznámil, že nebude uznávat severní rozhraničující čáru, které se drží Jižní Korea.
Doplněk: Podle dnešního rian.ru se Severní Korea vyjádřila, že cvičení USA a Jižní Koreje ve Žlutém moři tlačí korejský ploostrov do války. Situace se podle KLDR přibližuje k hranici válečného konfliktu. Ovšem Phongjang v minulosti taková vyhlášení činil nejednou.
Převzato z Rian.ru
***
Šuvaljov: RF i EU odstranily všechny rozpory ohledně vstupu Ruska do WTO
Marija Kňjazeva, RIA Novosti
Listopad 24, 2010
Výsledkem setkání prvního místopředsedy Igora Šuvaljova s představiteli EU je vyřešení všech neshod při vstupu Ruské federace do WTO. Ze strany Evropské unie už neexistují žádné překážky.
V roce 2009 hodlaly do WTO vstoupit ve formě jednotné celní unie RF, Kazachstán a Bělorusko. Po konzultacích s WTO bylo od tohoto úmyslu upuštěno. Důvodem byl různý stupeň připravenosti jednotlivých zemí. K dořešení zůstaly už jen některé technické a právní záležitosti. Například zemědělství, hygienická kontrola nebo automobilový průmysl.
Podle Šuvaljova by měl být příští rok finálním pro vstup RF do WTO.
Převzato z Rian.ru