Rusko a Čína zneklidnily NATO vojenskými rozpočty
Únor 4, 2014
Poprvé za 5 let zvyšují Rusko a Čína rozpočty na obranu. Generální tajemník NATO Rasmussen projevil obavy, že Západ kvůli svému snížení vojenských rozpočtů přepustí svůj vliv ve světě.
O svém znepokojení Rasmussen řekl: "Tato otázka vyvolává nebezpečí, vždyť jiné země do obrany stále více investují. Nakonec budeme na mezinárodní scéně méně vlivní a vzniklé vakuum zaplní další země, ovšem nebudou sdílet naše zájmy a hodnoty." Čína hodlá v tomto roce vydat na obranu 148 miliard USD, je to více než je suma týchž výdajů Velké Británie, Francie a Německa. Nejvíce výdajů na vojenský rozpočet mají USA. Rusko, které je za USA a Čínou, vloží v roce 2014 do obrany 78 miliard.
Nárůst výdajů na obranu v Číně by podle analytika Caffreye mohl způsobit nestabilitu v důsledku nedůvěry sousedních států. Relativně nejvíc zvyšuje svůj rozpočet na obranu Rusko, v následujících třech letech o 44 %, přestože se jeho ekonomický růst zpomalil.
Bývalý pracovník ministerstva obrany USA Barry považuje nárůst za dočasný jev, jakožto důsledek zvýšení ceny za ropu. Bývalý pracovník téhož ministerstva Urban uvedl: "Je to příznak toho, že Amerika ustupuje a je připravena sejmout ze sebe odpovědnost za mezinárodní bezpečnost. Rusko a Čína vidí tvořící se vakuum a snaží se jej zaplnit."
Převzato z Politikus.ru
***
Zničení chemických zbraní v Sýrii: různé přístupy Ruska a USA
Nikolaj Bobkin
Únor 6, 2014
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OZCHZ) stanovila termín pro odvoz chemických látek k jejich likvidaci 5. února. V lednu byly v přístavu Latakia naloženy dva náklady a odvezeny do Itálie. Tam budou přeloženy na americkou loď Cape Ray vybavenou hydrolyzačním zařízením k přepravování takového nákladu, vyvezeny do neutrálních vod a zničeny. Cape Ray vyplul z Portsmouthu se dvoutýdenním zpožděním s kursem na italský přístav Gioia Tauro. Americká administrativa přitom začala Damašek popohánět s tím, že je Sýrie povinna urychlit vyvezení a že má vinu na nedodržení rozpisu ona. Zničení chemických zbraní (CHZ) má být ukončeno do poloviny roku 2014.
Ze Sýrie je potřeba odvézt 630 tun CHZ, je zapsáno celkem 41 objektů s CHZ a 1300 tun chemických látek. Generální ředitel OZCHZ Ahmet Üzümcü nevylučuje možné zpoždění v důsledku problémů s bezpečností, logistikou, účtovacími postupy a také kvůli nepříznivému počasí. Společná mise OSN a OZCHZ sdělila, že odvoz nebezpečných látek ve stanovené době je málo pravděpodobný. Povstalci totiž brání převozu z objektů rozesetých po celé zemi do přístavu Latákije.
Syrská vláda plnila své závazky a zničila všechny ohlášené zbraně, které produkovaly jedovatý plyn a naznačuje, že v únoru bude odvezena značná část chemických látek. Podle náměstka ministra zahraničí RF Gatilova "jsou připraveni ukončit tento proces do 1. března, tedy v době určené OZCHZ". Ovšem "priorita je zde položena na bezpečnost a ne na rychlost", jak říká náměstek stálého představitele RF v OZCHZ Tituškin. Bojovníci útočí a mezi syrskými experty jsou už oběti. Přeprava nákladů prochází i nebezpečnými regiony. Konvoj byl například ostřelován bojovníky 27. ledna, útok byl však odražen. Damašek má pro plnění svého úkolu velmi těžké podmínky.
Washington ohlašuje pravidelnou pomoc syrské opozici, přitom vyčítá syrské vládě protahování termínů. Jako kdyby nechápal ozbrojený odpor teroristů proti snaze o zničení CHZ. Bojovníkům umožňuje útoky na konvoje a přitom žádá od Damašku urychlení operace. Kerry se dokonce drze obrátil na Rusko s žádostí o nátlak na Sýrii, aby urychlila proces.
Ukazuje se obvyklé americké sebevědomí. Na jejich ministerstvu zahraničí je běžná šablona "všechno víme". V této chvíli se snaží najít nějaké informace, které by dokázaly existenci tajných zásob CHZ v Sýrii. Americké tajné služby předpokládají utajené zásoby a nedokáží pochopit, že se Damašek mohl rozhodnout se jich dobrovolně vzdát. Obamova administrativa vidí ve všem ruskou stopu. Americký ministr obrany dokazoval, že v Sýrii zůstává velké množství CHZ, které tam částečně dodali Rusové.
Obyčejný americký despekt k vysokému mezinárodnímu postavení akce k odstranění CHZ ze Sýrie. Jiný názor než vedoucí OZCHZ má představitel USA v OZCHZ Mikulak. Podle něho se proces téměř zastavil a odpovědnost padá na syrskou vládu. Zneklidňuje jej, že se zpožďování týká i zemí, které pracují na přepravě a doprovodu CHZ a že představuje další výdaje. Přitom Washington vydává peníze na vyzbrojování povstalců, tady peníze má a na pomoc při syrském odzbrojování nikoliv. Američanům vadí, že se Sýrie připojila k zemím, které dodržují Konvenci o zákazu CHZ.
Podle mnoha amerických kongresmanů Obamova administrativa ve věci Sýrie příliš závisí na Moskvě. Vedoucí aparátu Bílého domu to kategoricky popírá s tím, že chtějí garantovat, že syrská vláda splní své mezinárodní závazky. K čemu je halasně vyhlašovat takové záruky, když Damašek dobrovolně spolupracuje s OZCHZ?
Moskva přísně dodržuje dělbu závazků přijatých mezinárodním společenstvím: doprava CHZ do Latakie je povinností vlády Sýrie, bezpečnost akcí v syrských teritoriálních vodách je záležitostí Ruska a Číny. Jejich lodě už eskortovaly nebezpečný náklad na jih Apeninského poloostrova a jsou připraveny k dalším plavbám. Ruská strana poskytla síly operativního svazu ruského námořnictva ve Středozemním moři na čele s atomovým raketovým křižníkem Petr Veliký. Na palubě má koordinační štáb se členy z Ruska, Dánska, Norska a Číny. Ruské a čínské lodě poprvé v historii spolupracují na společné akci.
Bezprostřední likvidace CHZ se Rusko neúčastní. Kdo bude méně nebezpečné složky likvidovat, není dosud známo. OZCHZ vyzvala komerční společnosti k účasti na tendru. Po měsíci od vyhlášení je přihlášeno 14 podniků, mezi nimi Vektor z Ruska. Výsledek měl být znám 3. února, ale nebyl oznámen. Zatím se Moskva domnívá, že termín stanovený RB OSN 30. 6. 2014 je reálný.
Převzato z Fondsk.ru
***
Kdo vyhnal amerického velvyslance z Ruska
Únor 7, 2014
Cukrárna McFaula se zavírá. Opozice přijde o svá cukrátka.
Velvyslanec USA v Moskvě neočekávaně ohlásil ukončení své mise a návrat domů. Prý se musí vrátit k rodině. Řekl: "Velmi svou práci miluji a bude mi velmi smutno, protože jsem pracoval ve fantastickém týmu velvyslanectví USA." Pro opozici takové vyjádření zaznělo jako blesk z čistého nebe.
Začínalo se tak, že v roce 2011 považovaly Spojené státy samy sebe za světového policajta a ochránce práv a přijaly rozhodování za celou planetu. Jakýkoliv nesouhlas řešily pomocí tzv. barevných revolucí podle podobných scénářů. V Srbsku, Gruzii, Tunisu, Libyi i Egyptě. Technologie revolucí je jednoduchá a geniální.
Nejprve marginální neznámé organizace připraví masové protesty. Poté místní zločinci a Washingtonem kontrolovaná media vytvoří něco jako lidové povstání a vystrašené národní vlády pod hrozbou amerického vměšování raději dají zmocnění vojskům NATO.
Washingtonští analytici v roce 2011 uvažovali velmi podobně v tom smyslu, že přeměna Ruska v samostatného světového vůdce je jen iluze, kterou je možno rozbít za pomoci obvyklé barevné revoluce. Zejména proto se stal velvyslancem USA v Rusku sovětolog a specialista na organizování oranžových hnutí Michael McFaul. Jeho přijetím Rusko prokázalo velmi velkodušný přístup. On si totiž ještě v roce 2007 dovolil hulvátství v naprosto nediplomatickém vyjádření o ruském prezidentovi: "Putin je paranoidní vůdce, který potřebuje nepřátele jako prostředek k vytvoření prostředí vnitřní legitimity." I přesto Kreml s jeho nástupem souhlasil.
Od konce roku 2011 roste ruská opozice. Do moskevských ulic mohlo přijít v jednom dni až 25 tisíc protestujících. V klidném a stabilním Rusku ohromné množství. Vůdci opozice a lidskoprávníci zaplavovali velvyslanectví, odkud vycházeli se záhadnými a spokojenými tvářemi. Navalnyj, Němcov, Čirikova, Gudkov chodili na velvyslanectví jako do zaměstnání. Na prahu velvyslanectví USA se s nimi setkávali ruští novináři. Právě v tuto dobu se na internetu stal populární fór o pečivu, kterým krmila opozičníky a veřejné pracovníky americká vláda.
Avšak už během roku Američané viděli, že cosi nefunguje podle očekávání. Protestní nálady upadaly, revoluce nezačínala a ústa bědujících politiků na velvyslanectví už začala být na obtíž. V takové situaci ruští poslanci politovali americké plátce daní, kteří svými daněmi platili příjemný život ruských opozičníků a přijali zákon o činnosti neziskových organizací v Rusku. Ty nyní musejí podávat zprávy o svých finančních vztazích s cizími mocnostmi.
Takové, ale mnohem tvrdší zákony existují i v USA, ale americká vláda o tom nerada mluví. V ruské politice tento zákon vyvolal zásadní změny. Rozpadla se koordinační rada opozice. Na opoziční shromáždění přestali lidé chodit, zůstali jen městští blázni. Za této nelehké situace vznikl u McFaula, tohoto mistra proslovů, ještě jeden plán. Vsadil na opoziční blogery. Ti byli americkou vládou doslova hýčkáni, v roce 2011 bylo na jejich činnost vyčleněno až 25 milionů USD. McFaul jich několik pozval do své rezidence, udělal s nimi několik vstupů do Twitteru a nakrmil je pečivem. Blogeři opustili rozradostněně ambasádu. Jenže šéfové z Bílého domu již nyní rozhodli jinak. Uznali, že prostředky vydané na ruské opozičníky byly utraceny zbytečně. Plán barevné revoluce se v Rusku zhatil. Americká administrativa začala opět uplatňovat argumenty, jakými je rozmisťování torpédoborců u břehů Evropy, přemístění tanků do Německa, nátlak na vládu nezávislé Ukrajiny. Ovšem i to se ukázalo jen jako bublina. Tak skončila epocha McFaula i s jeho cukrárnou. Opozice musí přejít ze sladkého pečiva na obyčejný černý chleba.
Převzato z Politikus.ru
***
Krym si žádá za garanta Kreml
Ljubov Ljulko
Únor 7, 2014
Nejvyšší sovět Autonomní republiky Krym (NS ARK) se na základě výsledků projednání otázky "O politické situaci v zemi" rozhodl iniciovat změnu ústavy autonomie. Má přinést právo na zákonné iniciativy a požádat Rusko o ručení za neměnnost statusu autonomie Krymu. Kde jsou hranice mezi realitou a přáním v těchto iniciativách?
Prezidium NS Krymu má v únoru projednat většinou přijatý návrh na vytvoření pracovní skupiny ke změnám a doplnění ústavy ARK a ústavy Ukrajiny o celokrymském průzkumu veřejného mínění ve věci statusu Krymu. Rovněž se má jednat o přijetí výzvy k prezidentu a zákonodárnému sboru RF stát se garantem neměnnosti statusu autonomie Krymu a neměnnosti práv a svobod jeho občanů.
Hned příští den se ozval poslanec strany Baťkivščina v NS Ukrajiny Tomenko. Návrh označil za narušení ústavy a zákonů Ukrajiny a žádal v případě dalšího protiústavního postupu NS Krymu jeho rozpuštění. Redaktorka Pravdy získala od poslanců NS Krymu obou odlišných názorů vyjádření.
Sergej Cekov, předseda stálé komise NS ARK pro kulturu a první místopředseda strany Ruská jednota řekl Pravdě: "Změny v ústavě Krymu předkládá NS Krymu a potvrzuje je NS Ukrajiny." … "V situaci, která nastala, máme před sebou úkoly. Nejprve získat právo na zákonodárné iniciativy, to jest přijímat svým NS zákony. Dosud jej nemáme a myslíme, že taková nezbytnost nastala. Za druhé všechny zákony přijímané Ukrajinou ve vztahu k NS Krym přijímat jen se souhlasem NS Krym."
Cekov dále hovořil o tom, že na Ukrajině se dostala k vládě strana Svoboda, která má v programu zrušení AR Krym. Krym je národnostně ruská enkláva. Za Rusy se považuje 60 % obyvatel, jazykově a kulturně pak 80 %. Poloostrov byl předán Ukrajině v roce 1954, přičemž se obyvatel Krymu nikdo neptal. Takže chránit krymské obyvatele musí jen Rusko, a ne Evropa a USA. Přitom Evropa a USA tento konflikt vyvolaly. Rusko je jedním z hlavních subjektů mezinárodního práva, je členem RB, OSN, OBSE. Poslanec upozornil, že Krym v těchto organizacích hlasovat nemůže. Rusko má možnost Krym chránit, kdyby někdo chtěl na jeho autonomii sáhnout. Krym věří, že Rusko si je vědomo své odpovědnosti za ruský region Krym. Očekává vypracování sociálního a humanitárního programu. Z poloostrova zaznívaly takové požadavky dávno a nyní snad ve spojitosti s ukrajinskou krizí sem Rusko obrátí pozornost.
Leonid Pulinskij, poslanec za Lidové hnutí Ukrajiny označil snahu NS ARK za provokaci místní vlády, která se bojí o svůj kapitál a o to, co nakradla. Mluvil velmi emotivně a odsuzoval snahu obrátit se na Rusko se žádostí o záruky, o kterých hovořil Cekov. Podle něho je Krym jen zpola soběstačný, zbytek mu doplácí Ukrajina. Označil jeho obyvatele za žebráky a snahu o změny za zradu vlasti. Nakonec shrnul, že je na Krymu nejvíce vysokých úředníků, kteří potřebují kanceláře, auta a kteří zabrali celý Simferopol.
Sociolog a ředitel Krymské reprezentace fondu Moskva – Krym Pavel Chriněnko připomenul, že Krymským občanům nebyla dána možnost využít právo na sebeurčení při rozpadu SSSR. Upozornil na zákon Sovětského svazu o způsobu řešení věci při odchodu svazové republiky z jeho soustavy. V článku 3 se praví: "U národů autonomních republik a autonomních útvarů se zachovává právo na samostatné řešení otázky o pobytu ve Svazu sovětských socialistických republik, nebo v odcházející svazové republice a rovněž na stanovení svého státně právního statusu." Ovšem Krymčanům neumožnili toto právo využít.
Dnes je zájmem Ruska, aby Ukrajina zůstala celistvá, nikoliv aby se rozpadla na východní a západní část. Řekl to tiskový mluvčí prezidenta RF Peskov. Mimochodem, nezájem Ruska na vlastních zájmech dovedl do situace, jaká je na Ukrajině, v Srbsku, Polsku, ČR, Moldavsku a v Pobaltí, kde nejsou v orgánech vlády proruské síly. Má i v této civilizaci současné či budoucí Rusko právo zašantročit vliv, který jeho předkové po staletí budovali?
Převzato z Pravda.ru