Svět ruskýma očima 246

Proti NATO byla zahájena akce k zablokování

Ivan Safronov, Elena Černěnko, Kommersant


Duben 27, 2014


Informační kancelář NATO v Moskvě  může být uzavřena. Zpráva pochází od několika vládních zdrojů. Důvodem je především rozhodnutí NATO o omezování spolupráce s RF a restrikce přístupu ruských diplomatů do štábu aliance. Zdroj z NATO však oznámil, že zatím žádné ohlášení ohledně kanceláře nedostali. V minulosti dala ruská vláda úředníkům NATO na sbalení kufrů pouhých 24 hodin. Tak tomu bylo v roce 1999 po bombardování Srbska.


Zdroj z ministerstva obrany RF potvrdil, že ruská vláda zvažuje možnost uzavření, konečné rozhodnutí zatím přijato není, "ale vše k tomu spěje". Toto odvetné opatření se nabízí, neboť s aliancí se v této době není možno dohovořit.


Zdroj z diplomatických kruRF vysvětlil, že ruští úředníci zapochybovali o účelnosti dalšího působení kanceláře NATO v Moskvě po 1. dubnu, kdy se aliance rozhodla zmrazit civilní i vojenskou spolupráci s Moskvou, to je paralyzovat práci Rady Rusko – NATO. Ještě závažnější bylo rozhodnutí aliance z 8. dubna uzavřít přístup pro všechny spolupracovníky stálého zástupce RF při štábu NATO v Bruselu, vyjma samotného stálého zástupce, jeho náměstka a dvou představitelů.


V Moskvě byla Informační kancelář NATO otevřena při belgickém velvyslanectví v roce 2001. Na oficiálních stránkách má uvedeno, že se "hodlá informovat o společenství s NATO a demonstrovat přednosti partnerských vztahů mezi Ruskem a NATO". Pracovníci kanceláře jsou v kontaktu s ruskými úřady (včetně ministerstva obrany, zahraničí a ministerstva pro mimořádné události), účastní se organizování návštěv vysokých představitelů NATO v Rusku. Vede tematické semináře a konference, někdy samostatně, někdy ve spolupráci s ruskými výzkumnými středisky. Vysílá rovněž novináře a odborníky na poznávací výjezdy do NATO.


Přestože NATO dosud žádné oficiální oznámení ve věci moskevské kanceláře neobdrželo, může vláda RF alianci obeslat bez varování. V roce 1999 byli vyhoštěni určení úředníci až po vyhlášení války. I tehdy dostali na sbalení 24 hodin a kancelář byla uzavřena. K otevření došlo až za 2 roky. Tím se nepříjemnosti v Moskvě neukončily. Šestého května 2009 Rusko vyhostilo ředitele úřadu, atašé a dalšího pracovníka velvyslanectví Kanady. Opatření následovalo poté, kdy byly zbaveni akreditace při štábu NATO dva ruští diplomaté, které následně vyhostilo belgické ministerstvo zahraničí ze země. Byli obviněni ze špionáže. Moskva to považovala za provokaci, ale kancelář neuzavřela. Půldruhého roku byla bez ředitele, až v roce 2010 se ředitelské funkce ujal polský diplomat Robert Pszczel. 


Převzato z News.mail.ru

 



***



Putin nemá důvod se obávat a měnit plán kvůli Ukrajině

Duben 29, 2014


Obama opět ubral na razanci. Rozhodl se pro polovičatá hospodářská opatření. Sdělovací prostředky píší, že "nové kolo sankcí je zajímavé tím, že není realizováno" a že "moskevská burza reagovala oživením na počest Obamy". Rovněž Evropané prý uplatňují politiku nečinnosti, která má působit jako akční.


Po nových sankcích z 26. dubna se kurs rublu upevnil a index MICEX se zvýšil o 1,5 %. Analytici z Wall Street Journal předpokládají, že trhy neberou reakci na válku Kremlu na Ukrajině vážně a nepřijme ji ani Putin.


Kerry se vyjadřuje tvrdě, Obama odkládá sankce a zmírňuje je. Na černý seznam Bílého domu se dostalo 7 ruských úředníků a 17 společností s nějakou vazbou na Putinovo okolí. EU naložila sankce na 15 ruských a ukrajinských úředníků. Jediná pozoruhodná osobnost ze seznamu USA je Igor Sečin, přítel Putina a zastánce tvrdé linie. Bylo v plánu zahrnout do soupisu šéfa Gazpromu Millera, ale Obama jej vyškrtl. Kreml se domníval, že budou sankce uvaleny na Gazprom, Vněštorgbank a Sberbank, ale nakonec se nedotkly ani Sečinem vedené Rosněfti. Její akcie klesly o 1.7 %, avšak akcie Gazpromu a Sberbanku vzrostly o 2 a o 5 %. Wall Street Journal to ironizuje: "Považujte to za moskevské oživení na počest Obamy".


Washington Post komentuje: "Agrese Vladimira Putina proti Ukrajině nepolevuje a je čím dál bezohlednější. Reakce Baracka Obamy je naopak stále mírnější a vyvážená." Hlavní poradce amerického prezidenta prozradil, že Obama sám byl k účinnosti nových sankcí skeptický: "Neočekáváme okamžitou změnu politiky Ruska". Podle Obamy je cílem sankcí "ovlivnit uvažování ruského prezidenta". Washington Post to kritizuje: "Jako v případě neúspěšné snahy ovlivnit Bašara Asada předpokládají v Bílém domě, že bezohledná agrese vládce může snadno vést k tomu, aby za pomoci polovičatého řešení sešel ze zvolené cesty." Administrativa USA nechtěla zřejmě jednat bez EU, která rovněž ohlásila jen minimální rozšíření sankcí.


Washington Post svůj článek uzavírá: "Rozhodnutím neužít k likvidaci Putina ekonomické zbraně a vyzvonit toto omezení do celého světa, řekl Obama Putinovi a kterémukoliv možnému agresorovi, že se ze strany USA nemusejí ničeho obávat."


Krátce po oznámení nových sankcí na Rusko poskytl Kerry rozhovor Wall Street Journalu. V něm potvrdil plán na nové, tzv. sektorální sankce. Na účinnosti dosavadních sankcí trvá. Argumentuje tím, že Putin dosud neudělal rozhodující krok – neposlal na východ Ukrajiny vojsko.


Kerry je přesvědčen, že cokoliv v Rusku je prací Putina. Nazval představu, že dodávky amerického vojenského vybavení povedou k rychlým a radikálním změnám situace na Ukrajině, za nerealistickou. Prý vojenská technika "vyžaduje dlouhou dobu k výcviku jejího ovládnutí, nemluvě o jejím rozmístění".


Kerry uvádí největší obavy z další eskalace napětí: "Myslím, že situace může přerůst až do ozbrojeného konfliktu." Přitom tvrdí, že k tomu zatím nedošlo zásluhou disciplinovanosti a ukázněnosti ukrajinské vlády.


Bloomberg Businessweek píše: "Dle mínění některých pozorovatelů je nebezpečí, že postupné sankce vyprovokují Putina k eskalaci."


Podle ruského experta Simonova Spojené státy "prohlásily Putina za zločince, který nemůže reagovat ekonomickými sankcemi, proto přijme politická opatření. Na východě Ukrajiny dojde k eskalaci a nové spirále sankcí."


Podle úředníků Obamovy administrativy jsou připraveny další sankce proti jednotlivcům, institucím i celým odvětvím ruského hospodářství (bankovnictví a energie). V tomto smyslu se vyjádřil i Obama.


Znalec věci Dmitrij Trenin k tomu říká: "Dnes má ruská vláda jedinečné vysvětlení pro stupňující se ekonomické ztráty: sankce USA." Trenin nevěří, že je možno přimět Putina uznat na Ukrajině porážku. Beznadějné je rovněž zarazit klíny mezi ruského vůdce a jeho nejbližší partnery.


Podle článku El País s názvem "Ukrajina – neudržitelná krize" roste na Ukrajině pravděpodobnost velkého ozbrojeného konfliktu, ale nové sankce situaci nezmění. Pro ně a zejména pro ty od EU, je charakteristická nesmělá postupnost a nepřesvědčivost, je to spíš nástroj propagandy než skutečná zbraň.


Západ se domníval, že na Ukrajině zvítězila demokracie a evropské hodnoty. Avšak dnes je to rozvrácená země, která má vedle hranice 40 tisíc ruských vojáků a současné konflikty ukazují na rozkol. V článku dále stojí: "Nehledě na Bosnu i Gruzii, věří Evropané vytrvale, že jejich bezpečnost a svoboda jsou neměnné. Ukrajina opět ukazuje, že nikoliv." Moskva nabírá vrch a píše tragický scénář. Evropa a EU jen reagují. V závěru článku se uvádí: režim Putina "se rozhodl dát pravidlům, stanoveným po studené válce, nový výklad, nejen v Evropě."


List Guardian uvádí: "Západní sankce, týkající se vlivných a bohatých Rusů a Ukrajinců, se sotva odrazí na jednání Vladimira Putina". Dále říká, že Evropa už přes měsíc vyhrožuje sankcemi v průmyslu, obchodu, energetice i vojenské technice, jenže způsob je nejasný a vyhrožování plané. Evropa nemá v úmyslu učinit takové kroky, protože výsledkem by byla zničující obchodní válka a újma slabé evropské ekonomice, která je v počátcích ozdravování.

Podle jednoho z vysoce postavených evropských úředníků je to podobné jadernému zadržování. Evropské sankce jsou dobré, pokud se neaplikují. Proto Evropané uplatňují politiku nečinnosti, která má vypadat jako činnost. Putin jde do rizika, naproti tomu Obama, Merkelová a Hollande ne. Takže pokud Putin neučiní chybu a nevyvolá na Ukrajině eskalaci, nemusí se bát tvrdších hospodářských opatření. Autor uzavírá článek: "Pokud je současným cílem Kremlu podkopat ukrajinské volby, které přijdou za 4 týdny, omezit pravomoci kyjevské vlády a učinit zemi slabou a nestabilní, potom do ní bude Západ lít miliardy dolarů a Putin může sankce klidně ustát."

Převzato z Politobzor.net



***



Pohádka o hrozném králíku

Dmitrij Sedov


Květen 2, 2014


Letos na jaře se velmi dařilo Králíkovi. Ze země vylézali krtci a tloukli na dveře Velké nory jezevce Januka. Ten byl, tak jako všichni jezevci bývají, tučný a strašpytel. Polekal se a z Velké nory utekl. V tu chvíli do ní skočil Králík spolu se svým kamarádem Tchořem. Ten ukázal své ostré zuby a spolu zařvali kolem dokola: "Teď jsme my hospodáři v lese. Všechna zvířata mají příkaz milovat nás a kdo neposlechne, toho rozsápají slepí válečníci krtci. Přestože jsou slepí, jsou to strašná zvířata. Jim je jedno, koho trhají."


Králík s Tchořem oslavovali vítězství. Les byl dříve plodný a bylo v něm dost obživy. Přestože se přes zimu vyčerpal, pro ně toho zbylo dost. Avšak v lese žila i jiná zvířata a ta ty dva neměla ráda. Bylo jich hodně a zakřičela: "Vy zloději. Obsadili jste cizí noru. Zloduši a smraďoši, nemáme vás rádi."


V tu ránu Králík pádil k pruhovanému a ohvězdičkovanému hroznýši, který dávno množil válečné krtky. "Hroznýši musíš nás zachránit. Zvěře je mnoho a krtci slepí. Jsou hrozní jen v souboji proti jednomu, ale ne proti bojovným zvířatům. A nedaleko se toulá velký medvěd, který má v našem lese hodně přátel."


Hroznýš zasyčel, aby se nebáli, přitom se záluskem hleděl na Králíka. Radil, aby bojovali za jeho svobodu a že on jim nedá ublížit. Sliboval, že nebude pouštět nepřátele Králíka k sobě na návštěvu a nedovolí jim u sebe obchodovat. Nepřátelé se pak polekají. Nakonec hroznýš pohrozil medvědovi krutým trestem.


Králík se vrátil a řečnil na celý les tak, aby jej uslyšel i medvěd.


Medvěde slyš! S Tchořem rozsápeme celý les, všechny, kteří nás nemají rádi. A pokud nám ty budeš chtít překážet, rozpoutáš třetí světovou válku! Rozuměl jsi? To ti říkám já, Králík. Moje slova už něco znamenají! Za námi stojí celý svět, armáda krtků a nebojíme se tě. A v nejhorším se za nás pomstí hroznýš, ten tě sežere naráz. Proto bojujeme za jeho svobodu a ty se nás musíš bát.


Jenže medvěd si lehl na jarním slunci do trávy a schrupnul si. Nechtěl poslouchat hloupý Králíkův křik. V noci přišel ke Králíkovi kouzelný pohádkář Ole Lukoje (H. CH. Andersen):


Poslechni Králíku, ty opravdu věříš, že se kvůli tobě rozpoutá třetí světová válka? Jestli věříš, jsi těžce nemocný chudáček a musíš si odpočinout. Ztrácíš rozum.


Králík na to:


Copak nejsem nejstrašnější Králík na světě? Cožpak jsem neudělal v našem lese národní revoluci? Cožpak celý les neoslavuje naše demokratické úspěchy?


Ale chlapče! Přece říkám, že jsi nemocný. Nikdy v historii nespustili králíci žádnou revoluci. Ani tchoři se nikdy nestali velkými vojevůdci. A nikdy se slepí krtci nezměnili na velkou armádu.


Jenže my se líbíme pruhovanému ohvězdičkovanému hroznýši. Je to náš přítel a ujme se nás.


Králíku, králíku, tys hlupák. Cožpak jsi neslyšel, že jsou králíci pochoutkou pro hroznýše? Ty nic nevíš o králících, kteří sami skáčou do jeho pasti? Nevíš jak hypnotizuje svým pohledem a syčením? Vždycky tak jedná s hloupými chlupatými živočichy.


Ale u mne je to jiné. Sám mi řekl, že mě vezme pod ochranu!


Cha, cha, cha, ještě se nestalo, aby se pro půldruhého kila králičí pečínky rozhořela jen jediná, třeba bezvýznamná válka, natož třetí světová.


A co potom strašný medvěd. Vždyť bez hroznýše jsme bezmocní!


Ty se nemusíš medvěda bát. On jen zavrčel na výstrahu, že nenechá své přátele v našem lese v nouzi. Dáš-li svým krtkům povel nastoupit na ostatní zvířata, ta potom rozeženou tvé krtky a ty půjdeš za mříže. Víš proč?


Proč?


Protože králíci se nemají v žádné době ani v žádném národě za velké vůdce považovat. Pro zvířata nebudeš vůdce, dokonce ani když uvidí tvou horlivost. Příroda přisoudila králíkům zcela jiný život – chroupat trávu a množit se. Věř mi hochu, pokud budeš toto dělat, budeš šťastný. A třetí světovou válkou už medvědovi nevyhrožuj. Svět se ti už dávno směje, jak se důležitě tlučeš tlapkami v prsa.


Převzato z Fondsk.ru

 

***

 


Ramzan Kadyrov: v kteroukoliv dobu čekáme povel prezidenta Ruska a jsme připraveni chránit ukrajinské civilisty

Květen 3, 2014


Vůdce Čečenska Kadyrov vystoupil s oficiálním prohlášením ve spojitosti s událostmi ve Slavjansku. Plné znění prohlášení, o němž informovala Kadyrovova tisková služba :


Z ukrajinského města Slavjansk přicházejí děsivé zprávy. Nezákonná ukrajinská vláda v tomto městě začala velkou vojenskou operaci proti vlastnímu lidu. Přitom aktivně využívá obrněnou techniku a bojové vrtulníky. Na Slavjansk se snášejí útoky dělostřelectva i ze vzduchu. Město je blokováno. Civilisté nemohou z města vyvézt ženy, staré lidi a děti. Zločinný režim Kyjeva krok za krokem spěje k občanské válce na Ukrajině.


Není pochyb o tom, že se k tomu Kyjev rozhodl s podporou vlády USA, západních zemí a NATO. Chci připomenout, že v Čečenské republice teroristé, vybavení tajnými službami Západu povraždili tisíce lidí. Toto pro lid Ukrajiny dnes připravuje tatáž NATO a tytéž USA. Rozhodně odsuzuji činy Západu a jim podřízené vlády Ukrajiny, kteří vyhlásili trestnou výpravu Slavjansku. Nemůžeme klidně přihlížet jak hubí civilisty.


Jsem přesvědčen, že prezident Ruska, nejvyšší velitel branných sil RF Vladimir Putin, v  souhlase s pravomocemi danými mu Radou federace Federálního shromáždění RF, přijme konkretní opatření s cílem ochrany civilistů ve Slavjansku a dalších městech Ukrajiny.


V kterékoliv době čekáme prezidentův rozkaz a jsme připraveni okamžitě jej beze zbytku splnit.


Převzato z Topwar.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments