Svět ruskýma očima 247

Merkelová se staví proti svým sponzorům

Ljubov Ljulko


Květen 8, 2014


Německu hrozí recese. Důvod – sankce proti Rusku, které podporuje Merkelová. Velký byznys upozorňuje: vzpamatuj se, kancléřko, jedná se o pracovní místa a o státní pokladnu. Avšak ona to neslyší.


V roce 2013 byl obchodní obrat mezi Ruskem a Německem 76 miliard EUR. Z celkového německého exportu připadal na Rusko podíl 30 %, z ruského importu 19 %. S obchodem německých společností s Ruskem je přímo spojeno asi 300 tisíc pracovních míst.


Wall Street Journal uvádí, že v Rusku pracuje asi 6 tisíc německých společností, tj. více než v zemích EU dohromady. Za poslední roky německé koncerny investovaly ve velkém do ruského hospodářství. Například E.ON investoval 6 miliard EUR, BASF spolu se svou dceřinou společností Wintershall je zapojen do ruských plynových a ropných projektů, Deutsche Bahn jsou zapojeny v logistických projektech, Daimler vlastní 15 % akcií Kamazu.


Není divu, že se Merkelová setkává ze strany velkých německých společností s odporem. Takové firmy, jako Siemens AG, Volkswagen AG, Adidas AG, Deutsche Bank AG a BASF SE rozhodně odmítají rozšíření hospodářských sankcí proti Rusku. Mají obavy, že obchod bude rozdrcen nesmyslnými činy politiků. Eckhard Cordes na nedávné berlínské konferenci řekl: "Máme-li mít my, jakožto vůdci německého byznysu, společné prohlášení, potom zní: sedněte za stůl k jednání a dohodněte otázky  mírovou cestou." Cordes je bývalý manažer Daimler AG, dnes je předsedou Ost-Ausschuss (Výbor pro východoevropské hospodářské vztahy, založen 1952), hybné síly pro lobbing německého průmyslu v Východní Evropě. Generální ředitel Siemens Joe Kaeser demonstrativně navštívil RF, byl přijat Putinem, za což byl po návratu do Německa kritizován. Ovšem koncern má v případě sankcí co tratit, jeho obchodní obrat s Ruskem činí  2 miliardy EUR a objem investic je 800 milionů.


Kancléřka se setkává se silným odporem i ve společnosti. V parlamentě je kritizována za napomáhání ukrajinským fašistům. Na podporu ruských postojů k Ukrajině probíhají shromáždění tisíců lidí. Podle německých sdělovacích prostředků se mohou evropští politici, včetně Merkelové, dostat do dost hloupého postavení, pokud se ukáží zprávy o účasti žoldnéřů z Greystonu v ukrajinském konfliktu jako pravdivé. Evropské vlády však budou muset neodkladně měnit strategii svého jednání.


Tak jako jsou opodstatněné nároky velkých podniků, jsou namístě i předpovědi důsledků této politiky. Analytici odhadují propad hospodářství až o 2 %, pokud budou proti Rusku uplatněny sankce třetího typu, zaměřené na obory ekonomiky. Velkou evropskou ekonomiku to může podle předpovědí vrátit do recese.


Vypadá to, že Merkelová jde po stopách USA v kursu na konfrontaci s Ruskem. Minulý pátek (2. 5.) vyhlásila spolu s Obamou, že jsou k zesílení sankcí připraveni. Proč nebere v úvahu alespoň hlasy lidí, kteří plní státní pokladnu a kteří sponzorovali její volební kampaň, když už nechce slyšet přání obyvatel?


Podle jednoho z vedoucích pracovníků Ruské akademie věd Kokejeva mají normálně tak velké finanční a průmyslové skupiny, jako je Siemens a Adidas, vliv na politiku. Kdyby toho nebylo, byly by současné sankce EU proti Rusku mnohem větší a vážnější. Kokejev říká, že "lidem z Adidas a Siemens je jasné, že už není všechno tak, jak to bylo za Marxe, že by vše určovaly jen hospodářské zájmy a zájmy byznysu. Jsou i jiné hodnoty, jakési mezinárodně  právní věci (které narušuje RF). Je to Atlantické partnerství s USA. Přímo to znamená, že je někdy třeba se něčeho zříci. Merkelová to před několika dny přiznala, když řekla: poneseme také nějaké ztráty, musíme s tím počítat."


Kokejev dále řekl, že Merkelová je závislá na mnoha okolnostech, na názorech v EU, na hospodářském potenciálu země, na tom, že každá čtvrtá plotna v zemi je vytápěna ruským plynem, na prodeji do RF. Proto se snaží volit střední cestu. Kokejev si nemyslí, že jde Merkelová ve všem cestou USA. Třeba v případě napadení Iráku se Německo vyjádřilo, že se jedná o šílenství. Postoje Německa nemohou být odtrženy od USA a hlavně od EU, ale ovlivňovat jej budou i zájmy velkého německého byznysu. Německo se bude snažit omezit sankce proti Rusku a tím omezit i vlastní škody.


Převzato z Pravda.ru***Michael Finkel: nacisté změní Ukrajinu na Libanon

Květen 8, 2014


Nacistické elementy v současné kyjevské vládě nutí Židy z Oděsy setrvávat ve zvýšené pohotovosti, očekávajíce evakuaci v případě, že bude ve městě pokračovat řádění Pravého sektoru. Uvedl to rabín, politolog a spisovatel  z Izraele Michael Finkel: "Židé se musí připravit na evakuaci kvůli Pravému sektoru, lidem, kteří pochodují v nacistických stejnokrojích, se svastikami na zbraních a oděvech a domáhají se násilností na Židech a násilím jim také vyhrožují."


Vůdci židovských komunit už přijali opatření k ostražitosti – uzavřeli synagogy a zorganizovali odjezd lidí z města a dokonce i ze země, pokud se situace zhorší. Podle Finkela je komplikace v tom, že západní sdělovací prostředky zavírají oči před nacistickým vlivem Kyjeva na výbušnost situace: "Nevím, proč nechce Západ vidět tyto strašné a hrozivé události."


Politolog vidí, že pokud Ukrajinci vyberou v květnových volbách za prezidenta fašistu, je zcela možné, že se Ukrajina změní na zemi podobnou Libanonu. Tam je oficiální vláda, ale také Hizballáh, teroristická organizace napojená na vládu. Zapojují se do parlamentních struktur, je tam samostatná armáda rovněž napojená na vládu. To co se děje na Ukrajině povede k tomu, že tam nebude oficiálně vláda nacistická, ale někteří členové parlamentu nacisté budou a nacistická armáda bude paralelní s regulérní armádou. Možná se nacisté stanou součástí vlády.


Pravý sektor na Ukrajině dnes vyhrožuje všem menšinám. Rusové jsou zabíjeni, proti nim se vede válka. Totéž může čekat Cikány a Maďary. Finkel připomíná, že Izrael pomáhá finančně, poskytuje léky a organizuje leteckou dopravu, aby mohli utéci všichni, kteří si to přejí.


Dnes se židovská menšina v Oděse po krvavém víkendu, jehož se bezprostředně účastnil Pravý sektor, připravuje k okamžité evakuaci.


Převzato z Vestikavkaza.ru***Válka a Rusko

Michail Runov


Květen 7, 2014


Na Ukrajině se rozhoduje, jestli bude mír ve změněném světě.


Po devátém květnu, kdy byli v Oděse postříleny a upáleny desítky lidí a Západ o tom v podstatě mlčel, se svět stal jiný.


Mezi takovou bolestí a uprostřed zrady liberálně – radikální skupiny a při bezohledném nátlaku americké a NATO propagandy je třeba přemýšlet o budoucnosti politiky, ekonomiky a ozbrojených sil ve změněném světě. Především pak je třeba zvolit takový mravní vzorec, který zapadá do principu ruského státu. Umožnit mu čelit nátlaku a odlidštění.


V Evropě se zavírají oči před obrodou fašistické ideologie, která se naplno projevila v Oděse. V Evropě je blokováno všechno rozumné a mírotvorné, co přichází z Moskvy a co by mohlo zastavit smrtonosnou spirálu občanské války na Ukrajině.


Ministr zahraničí Lavrov pronesl u příležitosti Dne vítězství: "Přistupme všichni k tomu, že nebudeme trhat Ukrajinu na východ a západ. Praktické kroky mohou činit jen sami Ukrajinci. Pokud jim nebudeme znemožňovat spolupráci mezi sebou. Naši západní partneři bohužel dosud nedospěli k tomu, aby souhlasili s rovnoprávnou účastí v národním dialogu jihovýchodní Ukrajiny." Dále Lavrov říká, že obyvatelé Novoruska (východ Ukrajiny) nikdy nemohou a nechtějí žít v podmínkách apartheidu, přecházejícího do genocidy. A rozšíření události z Doněcké a Luganské oblasti do dalších míst je jen otázkou času.


Merkelová kritizuje plány Ruska uspořádat 9. května slavnostní průvod na Krymu. Přiznává však, že tento den je pro Rusko velmi důležitý. Je to datum, připomínající "vítězství nad nacionálním socialismem". Připomíná také, že před čtyřmi roky v Moskvě byla na oslavách Dne vítězství, aby "demonstrovala, že historie nás něčemu učí."


A nyní je Rusku vytýkáno, že se koná přehlídka na místě, které bylo Ruskem před sedmdesáti lety osvobozeno právě od toho nacionálního socialismu. Vytýkáno jen proto, že se Krymčané nesmířili s údělem pokorných obětí nových nacistů, nebo sociálnacistů, jak se někteří z nich nazývají.


Merkelová upozornila, že je EU v krajním případě připravena k dalším krokům, avšak neřekla, co je krajní případ. To je věc, o které se hovoří ve Washingtonu. Odtud z úst Nulandové přichází nové vydírání. Vykládá, že Rusko ještě jednou uplatňuje krymské schéma a materiálně podporuje masové akce protestů na východě a jihu Ukrajiny. Prý poskytuje peníze a zbraně. Rovněž prý koordinuje jejich akce, rozmisťuje ruské agenty přímo v zabraných územích. Nepodává k tomu žádné důkazy. K sankcím prý může dojít, jestliže Rusko uplatní další kroky k tomu, aby se nekonaly mimořádné prezidentské volby 25. května. A samozřejmě také tehdy, budou-li Ruskem uznány výsledky lidového hlasování v oblasti Luganska a Doněcka, které má být 11. května.


Samozřejmě, dáma proslavivší se choulostivým Fuck the EU je Evropě nepříjemná. Evropané zaujímají různé postoje. Německý ministr zahraničí se zděsil tragédie v Oděse: "Do války zůstalo pár kroků." On i jeho evropští kolegové musejí pochopit, v co se tento požár vyvíjí, kam až se může rozšířit. K čemu povede podněcování zvěrských pogromů, masakrů, paličství a vraždění oponentů.


Po ukrajinských stepích se táhnou roury s ruským plynem, zásobující nepříliš stabilní evropskou ekonomiku. Cožpak veškeré morální, hospodářské a geopolitické škody nezastaví Evropu v jejím slepém následování americké orientace?


Americký časopis TIME v roce 1939 měl na své obálce "člověka roku" Adolfa Hitlera. Co následovalo všichni vědí. Možná dojde k něčemu podobnému s Porošenkem nebo Jarošem. Poté, co k oděské Chatyni a vraždění doněckých civilistů státní tajemník mlčel, kdy byla chunta dokonce pochválena za velmi zdrženlivé chování, by to nebylo nic divného.


Pro ty, kteří ignorují zločinecký charakter režimu v Kyjevě je to v mnoha případech sebevražedné. Neuznávat skutečné postavení RF je pro ty, kteří se účastní licoměrné hry v Obamově cirkuse, sebezničující.


Rusko, i pokud zůstane samo, dokonce bude-li mu neskutečně těžko, dříve nebo později dosáhne svého. Svého v uvozovkách, neboť tak jako tomu bylo dříve už několikrát, jeho boj s dalším novým zlem a za klid přinese osvobození i jiným.


Převzato z File-rf.ru***V Evropě začínají chápat postoj Moskvy

Artěm Krasulin


Květen 8, 2014


Západní tisk píše, že v Evropě stále více zemí začíná souhlasit s postojem Moskvy. Prohlášení Vladimira Putina o situaci na Ukrajině, v němž vyzval příznivce federalizace, aby posunuli referendum o statusu východních oblastí z 11. května, aby mohly být vytvořeny podmínky pro jeho konání, hodnotí západní experti tak, že jediné Rusko přináší konkretní návrhy k ukončení konfliktu.


Vedoucí zahraničních úřadů Řecka, Bulharska a Rumunska prohlásili, že Moskva prakticky ukazuje, jak a jakým způsobem je možno hledat kompromis a následně pak zastavit násilí.


Rumunský ministr zahraničí říká: "Vítáme prohlášení ruského prezidenta o nutnosti poskytnout čas k navázání politického dialogu na Ukrajině i jeho výzvu posunout referendum, určené v některých ukrajinských regionech na 11. května. Jsem přesvědčen, že hlavní je politický proces, nikoliv válčení."


Řecký ministr zahraničí je přesvědčen, že Putinovo prohlášení je krokem k deeskalaci. Jakýkoliv přínos do hledání a řešení situace, který přinese ať ta či ona složka společnosti, je vítán. Uznává, že je nutné vyhnout se občanské válce a situaci na Ukrajině stabilizovat.


Přestože se Evropa odklání od protiruské rétoriky, Bílý dům se stále drží starého postoje a jasná fakta ignoruje. Washington Post uvádí slova mluvčího Bílého domu, podle něhož USA stále vidí, že na hranicích s Ukrajinou jsou ruská vojska. Patrně ve Washingtonu nedokáží vyhodnotit satelitní snímky, na které včera upozornil Putin.


Bývalý ministerský předseda Itálie Prodi při zahájení mezinárodní konference o problémech EU kritizoval postoje Washingtonu i nečinnost Bruselu. Řekl: "Jaký vlastně mají USA vztah k Ukrajině? Evropa také nemůže tento konflikt rozhodovat – země EU nemají jednotný přístup."


V podobném duchu se vyjadřují i obyčejní uživatelé internetu. Jeden z nich napsal: "Putin ukázal Západu jak pracuje jejich diplomacie. Obama, Kerry, Cameron, Hague i od plic hovořící Ashtonová, nováčci v této věci, hrdě vypínají hruď. Západ svou expanzí tuto krizi vyprovokoval. Putin na sankce nezareagoval vypnutím plynu, z čehož by utrpěly miliony lidí. A až se vše ukončí, potom naši hrdinové oznámí, že to zejména oni zachránili svět … opět!"


Autor jednoho článku ve Washington Post píše, že ruský prezident zásluhou svých posledních akcí získává v Evropě sympatie. Na jeho stranu přechází stále více praktiků. V případě Ukrajiny má sympatizanty zprava i zleva. Levým se zprotivila stálá snaha Spojených států být ve světě vládnoucí  mocností a pravým vadí, že z nových evropských hodnot se vytratila morálka.


Převzato z Vesti.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments