Svět ruskýma očima 248

Postoj ukrajinských židovských vůdců je ustrašený

Jurij Kondratěv


Květen 12, 2014


Izraelská nevládní organizace Alia oznámila, že se připravuje na pomoc domobraně jihovýchodní Ukrajiny v odporu k nezákonné fašistické kyjevské vládě a ve snaze ukončit násilí. Alia zahrnuje bývalé příslušníky speciálních sil, lékaře, psovody, ženisty, kteří absolvovali službu v ozbrojených silách SSSR a SNS. Dvě stě osob z této organizace je připraveno odjet na Ukrajinu s mírovou misí, aby pomohli ukončit trestnou operaci kyjevské chunty a nacionalistů proti lidu odtrhovaných republik. Pro Pravdu o tom pohovořil známý izraelský publicista a veřejný činitel Avigdor Eskin.


Alia (v hebrejštině znamená výstup) je spojena s myšlenkou návratu do Země izraelské, neboť ta je v duchovním smyslu nejvýše postaveným místem. Prapor Alia ztělesňuje proces návratu, neboť je složen z repatriantů, kteří se účastnili mnohých bojových akcí v bývalém Sovětském svazu. V Izraeli pak byli opět ve vojenských akcích (Gaza, Libanon, Somálsko, Judea). Dnes už to není vojenská organizace, ale organizace nevládní, která není součástí izraelských ozbrojených sil.


Jurij Kondratěv: V roce 2006 přestala být vojenskou organizací, ale v podstatě je plně bojeschopná?


Avigdor Eskin: Zahrnuje důstojníky s jedinečnou zkušeností – sovětskou, ruskou i izraelskou. Členové jsou připraveni v mnoha směrech, aby v krajním případě zajistili, v místě, kde prapor Alia bude, že banderovci nebudou upalovat lidi zaživa. Budou mírovou misí, nebudou bojovat. Budou navedeni na Ukrajinu do Donbaské republiky, kde se budou jako živý štít starat o ukončení střelby. Je předpoklad, že se nikdo neodváží s nimi bojovat.


Jak budou boje zastavovat a jak budou praktikovat živý štít?


Jsou to velmi slušní lidé s ohromnou bojovou zkušeností, schopní dát najevo všem, kteří by chtěli upalovat, že to nedovolí. Už sama přítomnost zahraniční síly je důležitým faktorem. Bude to první krok k zorganizování internacionální brigády, která tam je potřeba. Musí být složena z dobrovolníků více zemí, ze Srbska, z Jižní Afriky. … Už máme mnoho nabídek. I Búrové měli zájem.


Přirozeně tam nikdo nepůjde bez patřičného pozvání. Žádná partyzánština. Nyní se jedná o tom, jak takové možnosti využít. To neřešíme my, ale připraveni jsme. Nemohu říci, že 200 lidí přijde zítra. Lidé pracují, jsou zaneprázdněni. V nejbližší době můžeme poslat až 30 lidí a do dvou měsíců asi 200. Navíc se nyní hlásí i mnoho Izraelců, kteří členy Alia nejsou. Po tom co jsme viděli na fotografiích z Oděsy, nemůžeme mlčet. To už přesahuje vnitřní situaci na Ukrajině.


Pro nás Židy, kteří jsme přežili druhou světovou válku, nebo jsme potomky těchto Židů, je nesnesitelné, aby byli Bandera a Šuchevič hrdinové, nemůžeme přihlížet, jak se snaží zformovat svůj program, likvidovat Rusy, Židy a další. V poslední době jsou často slyšet výhrady k židovské komunitě Ukrajiny, spíše k její "věrchušce", která se ukazuje jako ustrašená, podlá a hanebná. Ta jedná hůře než antisemitský výbor sovětské veřejnosti, který také existoval. Zkrátka vedou si hanebně.


Ukrajinská televize ukazovala, jak jakýsi rabín chodil spolu s představiteli Pravého sektoru zabarvovat antisemitská hesla na stěnách domů. Co to bylo?


Není každý kozel s bradkou rabín. Opět to byl strach z Pravého sektoru. Kdokoliv mohl být donucen vydávat se za rabína. Byla to hanba. Pro Židy tam dnes existuje: kufr – letiště – Izrael. Jediné co se od nich dnes žádá, je neobhajovat vládu, která obnovuje nacistickou ideologii. Je to nepřijatelné, obzvláště když se jedná o židovské oligarchy jako je Kolomojskij, kteří spolu s kriminálními skupinami podporují stranu Svoboda. To vyvolává rozhořčení a hněv.


Právě izraelský parlament už před třemi a půl lety upozorňoval na obnovování nacismu. Z počtu 120 poslanců jich 36 napsalo otevřený dopis týkající se heroizování nacismu na Ukrajině. Před půl rokem, ještě před ukrajinskými událostmi, se obrátilo na EU a ke světové veřejnosti 63 poslanců s výzvou, aby byla bojkotována strana Svoboda. Podobné snahy se objevily i v americkém senátu. Izraelský Knesset jednal nejen o antisemitismu, ale i o rusofobii, což je pro současnost dost neobvyklé. Těžko kterýkoliv jiný parlament vyhlásil rusofobii, a to většinou, jako svůj problém. S těmi, kteří bojují s banderovci, sympatizuje převážná většina Izraelců. Alia byla první, která nevrhla mírovou misi pozorovatelů. Neskládá se jen z Židů, jsou v ní i Rusové a Ukrajinci. Jsou to zvlášť prověřené kádry, mají také jedinečné bojové zkušenosti. Z Afghánistánu, Čečenska, Libanonu a z Gazy.


Iniciativy praporu Alia nejsou přímo napojeny na stát Izrael, je to soukromá iniciativa?


Ano. Nemá to žádný vztah ke státním strukturám. Nejsou to důstojníci v činné službě v izraelské armádě. Tu už zakončili. Dali se dohromady proto, že mají slavnou sovětskou nebo ruskou minulost v boji s terorem a zločinem. Nejlépe jsou schopni plnit úkoly tohoto druhu, obzvláště když se to týká ochrany obyvatel a vypracování strategie. V Moskvě vede jednání na toto téma jejich velitel Roman Ratner. Další akce závisí na lidech, kteří vše koordinují v Lugansku a Doněcku. Čeká se na jejich rozhodnutí.


Jaký oficiální postoj zaujímá k situaci na Ukrajině Izrael?


Izrael byl jediný ze západních států silně orientovaných na západní ekonomiku, na EU a USA, který neodsoudil Rusko. Neúčastnil se hlasování. Na rozdíl od bloku arabských zemí (vyjma Sýrie), kteří hlasovali jednotně proti Rusku. Důležité je také to, že se zdržel Egypt, po odstranění islamistů. Už se začíná přiklánět k Rusku. Taktéž Izrael. Jenže ten se zároveň nemůže obrátit zády k USA. Má s nimi složitý vztah. Chtějí po něm zcela nesmyslné územní ústupky. Nechat spolknout Izrael svými arabskými partnery. V tom nelze uspět. Izrael je už z tohoto spojenectví unaven.


Na druhou stranu se takové věci nedají rozhodnout naráz. To, že izraelská vláda odmítla odsoudit Rusko, je v dnešní době velmi, velmi mnoho. … Dá se čekat více, ale postupně. Mnozí Izraelci jsou ochotni pomoci lidem, kteří jsou v tomto případě bratrským národem.


Nebojuje spolu Rusko a Ukrajina, ale bojuje ukrajinský lid proti nacismu. Taktéž neexistuje konflikt mezi Ruskem a Izraelem. Nyní jsou Ukrajinci ti, kteří bojují s fašismem.


Není ani paradoxem, že se v této situaci může Rusko stát zárukou uchování nezávislosti Ukrajiny. Proto pokud se tam začne roztahovat nacistický mor, je nabíledni občanská válka jako v roce 1918. Proti sobě budou bojovat bandy s podobnými vůdci, jen v banderovském vydání. A to by mohlo vést ke konci Ukrajiny jakožto samostatného státu.


Alia se nehodlá smířit s tím, že jsou lidé v mnoha zemích ke snaze o obnovení nacistické ideologie lhostejní. Že nechají v ulicích pochodovat nacisty a dovolí jim beztrestně vykřikovat nacistická hesla. To se na Ukrajině děje. Co v takovém případě následuje, je vidět v Oděse. Jedná se o to, že lidé zvenku chtějí někam vstoupit. Chtějí pomoci těm, kteří jsou nyní obětí agrese banderovců. Denně tam umírají lidé. 


Je to nebezpečné i pro Rusko. I tam jsou neonacistické skupiny. Klub Floriana Geyera dosud existuje, bez ohledu na nový zákon. Jsou i vrstvy nacistického islámu. Jenomže v Rusku je to marginální. Na Bolotném jsou vidět tmáři a liberálové v jednom. Jacísi ruští ultranacionalisté a liberální ultraantirusisté.


Rusko má určitý potenciál, ale tento mor od něho se nebude šířit na Východ, ale na Západ. V Pobaltí již pochodují veteráni SS. Pochodu se účastnil i náčelník generálního štábu Lotyšska. Nacismus se vyskytuje v Maďarsku (Jobbik), Rumunsku i v ostatních zemích bývalého socialistického tábora. Západ je nyní zachvácen homoliberalismem, existují jednopohlavní sňatky. Zítra může dojít ke sňatkům se zvířaty a jiným perverzím, které budou pokládány za normální. V této degradaci hodnot a při opouštění tradiční morálky, spolu s početnou emigrací, se mohou stupňovat neonacistické nálady. V případě, že k tomu na Ukrajině dojde, bude to hrozivým příkladem pro celý svět.


Převzato z Pravda.ru***Židé na Ukrajině se stali rukojmím

Květen 9, 2014


To, co se děje na Ukrajině, už odborníci, kteří to mohou pozorovat, nazývají občanskou válkou. Do žhářských rukou nacionalistů se dostávají nejen Rusové, ale i příslušníci jiných "nežádoucích" národností, obzvláště Židé. Ve Federaci židovských komunit Ruska panuje názor, že při další eskalaci konfliktu budou ze všech Židů v Oděse, ale i z jiných menšin, běženci.


Záležitost komentoval rabín Michael Finkel


Na otázku, jaké je postavení Židů na Ukrajině, řekl, že velmi žalostné. Mezinárodní organizace pro pomoc při repatriaci Židů do své vlasti Sohnut jich dnes z Ukrajiny evakuuje velké množství. Především ze zón zachvácených válkou, antisemitismem, židofobií a vandalismem. Fašisti z Pravého sektoru podpalují synagogy, ničí židovské hřbitovy, čmárají svastiky na náhrobky, vraždí rabíny, členy židovských komunit i návštěvníky synagog. Všechno to připomíná třicátá léta dvacátého století. Je to kruté a překvapuje, že Západ o tom mlčí, jakoby se nic nedělo. Přitom je to takové jako kdysi v Německu, kde vedle sebe existoval wehrmacht a SS. Podobně je na Ukrajině regulérní armáda a vedle toho fašistická armáda. Všechno je podobné, podobná děsivá rétorika a všechno je špatné.


Neukazuje se žádné východisko. Židé na Ukrajině se stali rukojmími. Mnozí rabíni tvrdí, že je všechno v pořádku, jenže ti jsou k tomu donuceni výhrůžkami.


Po únorovém státním převratu se situace na Ukrajině radikálně změnila. Země byla na hranici hospodářského kolapsu. Musel se najít obětní beránek. Odedávna jím byli Židé, nového nebylo třeba hledat. Navíc existují židovští oligarchové. Jenže existence několika židovských oligarchů nečiní vinnými 300 tisíc ukrajinských Židů. Na Ukrajině se dostaly k vládě nacionalistické strany Svoboda, Baťkivščina a Pravý sektor, který se dere k vládě. Nejjednodušší je nasměrovat zlobu na Rusy a Židy.


Oficiální osobnosti na Ukrajině popírají, že je tam antisemitismus. Pochopitelně nebude nikdo sám o sobě říkat, že je bandita. Každý politik o sobě tvrdí jen to nejlepší.


Židovské komunity se nejsou schopny chránit před agresí nacionalistů. Určitou ochranu poskytují synagogy, školky a školy, židovská centra, ale ta je malá. Přijíždějí ohromné tlupy fašistů. Proto přichází pomoc z Izraele, kterou organizuje pan Šaranskij, vedoucí Židovské agentury pro repatriaci. Do Izraele už odešly statisíce. Úřadování se zjednodušilo, právo na repatriaci se nemusí nikterak dokazovat. Izrael pomáhá nejen Židům, ale i smíšeným rodinám – Rusům i Ukrajincům.


Celkově je to na Ukrajině velmi těžké, lidé jsou utápěni ve lži. Ukrajinské sdělovací prostředky tají, co se tam děje, je to znásobená lež, která přichází ze Západu.


Existuje naděje, že se jihovýchod oddělí od fašistické kliky Kyjeva. Pokud k tomu nedojde, potom Židé odejdou do Izraele, do Ruska a do dalších zemí. V případě, že se z Ukrajiny stane normální zem, potom budoucnost má. Dnes lidé opouštějí byty. Židé jsou zde převážně chudí. Přesto panuje domněnka, že jsou všichni miliardáři. Je to hloupost. Oligarchů je hrstka. Ostatní vydělávají 200 až 300 USD za měsíc. Mají děti, kterým nyní hrozí zabití.


Na Ukrajině se zavedl Den hrdinů Ukrajiny. Mezi hrdiny pak patří třeba Bohdan Chmelnickij, který při pogromech způsobil vyvraždění 100 tisíc Židů, Petljura, který jich nechal povraždit až 100 tisíc. Popisuje to Bulgakov. Dalšími hrdiny Ukrajiny jsou esesák Šuchevič, esesák a fašista Bandera. Hrdinové Ukrajiny jsou také veteráni fašistických oddílů: praporu Nachtigal, oddílu SS Galičina, všech strážních oddílů, které hlídaly a ničily lidi v koncentrácích, jako Ivan Děmjaňuk. To byli stoupenci banderovské filozofie. Je to fašistická sběř. Svátek takových hrdinů je oficiální státní svátek. Taková je tedy dnes Ukrajina.


Převzato z Vestikavkaza.ru***V březnu se Rusko zbavilo amerických obligací v hodnotě 25,8 miliard USD

Alexandr Ratnikov


Květen 15, 2014


V březnu snížilo Rusko své investice do státních obligací USA o 25,8 miliard USD –  ze 126,2 miliard na 100,4  miliard. Ministerstvo financí USA o tom informovalo 15. května. Koncem prosince 2013 vlastnilo Rusko za 138,6 miliard USD amerických obligací. V říjnu roku 2013 jich mělo za 149,9 miliard a od té doby se jich začalo zbavovat, od března tohoto roku pak urychleně.


Odborníci sdělili listu Financial Times, že rozhodnutí Centrální banky může souviset s možným zavedením sankcí proti Rusku. Centrální banka oznámila, že zveřejňuje zprávy o vedení aktiv v zahraniční měně s půlročním zpožděním, aby se zabránilo prudkým pohybům na trhu. K sankcím ke konci března skutečně došlo.


K prvnímu březnu dosáhly ruské zahraniční rezervy  493 miliardy USD, avšak k 1. květnu se snížily na 472 miliard. Větší část těchto prostředků představují dluhové závazky zahraničních vlád, především USA a dále hotovost.


Krom Ruska vlastní velké množství státních obligací USA pevninská Čína (za 1,27 bilionů), Japonsko (1,2 biliony), Belgie (381,4 miliard), státy Karibiku (312,5 miliardy), ropné státy (247 miliard), Brazílie (245,3 miliardy), Tchaj-wan (176,4 miliard) a Velká Británie (176,4 miliardy). Rusko je mezi velkými věřiteli na 13. místě.


V březnu snížili cizí investoři své investice do amerických cenných papírů a pokladničních poukázek o 126,1 miliard USD. Z této částky představuje 115,5  miliard pokles soukromého kapitálu a 10,6 miliard prostředky cizích států a státních organizací.


Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments