Svět ruskýma očima 29




S-500 proti nadzvukovým zbraním

Sergej Balmasov

Prosinec 17, 2010

RIA Novosti uspořádala kulatý stůl s tématem národní bezpečnosti, Vojenští odborníci došli při jednání k závěru, že jedním z nejzávažnějších úkolů budoucího jednotného systému protiletecké a protiraketové obrany bude boj s nadzvukovými zbraněmi případného protivníka. V poslední době začaly ve válce hrát rozhodující roli letecké a kosmické údery.

Pracovník ministerstva obrany Korotčenko ujišťuje o nutnosti co nejrychlejšího vývoje systému VKO (vzdušná a kosmická obrana). Ta je podmíněna tím, že v zemích NATO, především v USA, jedou naplno práce na vývoji nové generace nadzvukových bojových prostředků a nadzvukových raketových zbraní (Prompt Global Strike).

Tyto zbraně mají ve srovnání se stávajícími křídlatými střelami vyšší přesnost a efektivnost úderu. Zachytit takovou raketu současnými prostředky protiraketové obrany (PVO) je obtížné. Situace je o to složitější, že doba doletu těchto raket k cíli se zkracuje doslova na minuty a napadený nedokáže přijmout v tak krátké době opatření k obraně.

Američané vyhlašují, že nadzvukové zbraně jsou vyvíjeny proti teroristům. Jenže při posouzení dokumentů Poradní skupiny pro výzkum a vývoj letectví NATO (skupina AGARD) se vyvíjejí tyto zbraně v několika variantách: pro zničení pevností nebo podzemních objektů PVO – PRO, pro dobytí vzdušného prostoru, pro efektivní zachycení balistických raket a zničení nadzvukových prostředků útoku.

Korotčenko vyhlásil, že nebezpečí, které vzniká držením nadzvukových raket letectvem USA, vyžaduje se strany Ruska přijetí adekvátních opatření, mezi která musí bezpodmínečně být zařazem systém VKO s informačními, zpravodajskými a palebnými prostředky, včetně systému PVO – PRO páté generace.

V USA už existují zkušební prototypy nadzvukových  zbraní. Jedná se o program ARRMD (Affordable Rapid Response missile Demonstrator), což má na starosti americká DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Vyvíjí nadzvukové rakety třídy vzduch – země a loď – pobřeží velkého dosahu.

Spojené státy vyzkoušely v květnu 2010 prototyp nadzvukové křídlaté rakety Minotaur IV. Ta může zničit cíl na libovolném místě světa do jedné hodiny.

Nyní probíhají letové zkoušky nadzvukové raketry X – 51A Waverider. jejíž startová hmotnost je 1,1 tuny, hmotnost bojové hlavice 110 kg a akční radius 1200 km. Rychlost letu je 2400 m/s. Má být do výzbroje americké armády nasazena v roce 2015.

Po zkoušce amerického Minotaura oznámil bývalý vrchní velitel letectva RF Kornjukov a bývalý náčelník zbrojení ozbrojených sil RF Sitnov, že PVO a VKO nemohou nyní v plné míře zajistit bezpečnost země.

Odborník Rady zahraniční a obranné politiky Mordovin se vyjádřil takto: „Pro nás je existence takové zbraně velkým problémem. Obyčejné křídlaté střely bylo možno zničit pomocí stihaček, zde je to velmi těžké. Potíž je v tom, že stíhačky nejen čtvrté, ale i páté generace mohou létat  v malých výškách rychlostí jen pod 1300 km/h. Bereme-li v úvahu, že prototypy nadzvukových zbraní se zaměřují právě na lety v malých výškách, zničit je ze vzduchu bude problematické.“

Za Gorbačova a Jelcina jsme změnili vojenský kosmický program a tím i projekt vývoje bojových laserů. Jeho realizace by umožnila úspěšně se potýkat s raketami typu Minotaur. Zabýval se jimi konstruktér Volek. To co máme, se na odražení útoků nadzvukovými zbraněmi nehodí.  Zůstává naděje na raketový komplex S-500.  Avšak zatím se jenom hovoří o tom, že někdy jej budeme zkoušet. Jinak budeme ještě dlouho zranitelní útoky nadzvukovými zbraněmi

Převzato z Pravda.ru


***

Konec epochy nebo start do budoucna?

Andrej Volodin

Prosinec 17, 2010

Návštěva Medveděva u bývalého strategického spojence Indie se uskuteční ve dnech 21. až 22. prosince. Strategické spojenectví SSSR a Indie se začalo formovat po indicko-čínském pohraničním konfliktu v roce 1962. Sovětské Rusko se nacházelo v ideologické konfrontaci s Čínou a operativně se přesměrovalo na vojensko-technické potřeby Indie. Bylo to v době, kdy západní země odstoupily od závazků v této oblasti. V sedmdesátých letech minulého století byla Indie v obecné strategii sovětské zahraniční politiky efektivní protiváhou Číny. Tehdy se začalo s americko-čínským strategickým sblížením.

Po tragickém skonu Indíry Ghándiové v roce 1984 a po nástupu jejího staršího syna Rádžíva nastala v Indii opatrná diverzifikace zahraniční politiky, včetně rozvoje vztahů s USA a Čínou. Neblahé změny nastaly až později, na konci osmdesátých let, v souvislosti s Gorbačovem a jeho perestrojkou. Tehdy nastal odchod z Indie a u indických politických sil se zformoval stabilní stereotyp negativního vztahu k Rusku. Různé směry ekonomické transformace v obou zemích zúžily dvoustranné ekonomické vazby na vojenskotechnickou spolupráci (VTS) a kooperaci v oboru jaderné energetiky.

Ruští činitelé musejí počítat s tím, že obavy z geopolitických projektů Číny zůstanou částí historické paměti a politického vědomí indické společnosti. Když v devadesátých letech ztratila Indie podporu Ruska, začala hledat protiváhu k Číně a nakonec ji našla u Billa Clintona. Tehdy se Rusko prakticky ztratilo z informačního prostoru Indie. Teprve na počátku tohoto století se začalo cosi měnit. Tehdejší prezident Putin učinil kroky, které byly vnímány jako návrat Ruska do Asie.

Začátkem nového tisíciletí rostla indická ekonomika a politické elity Indie začaly hledat místo své země v postbipolárním světě. To ovlivňují dvě celosvětové  tendence. Dosud pokračující ekonomická a vojensko technická převaha USA nad ostatními státy a rychlý rozvoj Číny a její postupná přeměna na čelný stát dvacátého prvního století. Vlivné indické síly, které využívají podporu hlavních národních medií, se snaží o upevnění strategických spojenectví s Amerikou a celkovou revizi směru Nehrúa v zahraniční politice. Jenže představa o Indii jakožto důležitém průvodci americké strategie kontroly velké centrální Asie (bývalé republiky SSSR, Afghánistán, Pákistán a Írán) a nenahraditelné protiváze čínského vlivu nejsou v souladu s realitou globální krize a Ameriky ztrativší pozici jediného centra světové politiky.

Je možné, že indičtí představitelé dnes začínají chápat uspěchanost některých svých akcí, v jejichž důsledku ochladly rusko-indické vztahy. Situace se začíná obracet. Obavy indické strany ve vztahu k Rusku jsou následující:

Moskva nevede dostatečně aktivně dialog s Indií o dvoustranných vztazích. Z toho plynou potíže při plnění narůstajícícho objemu hospodářských vztahů.

Negativně na vzájemné pochopení působí zrušení spolupráce v oboru společenských věd. Ta v minulosti vytvářela podmínky k řešení závažných zahraničně politických záležitostí.

Kapacita indického trhu je určována tempem hospodářského růstu země a následně růstem vlivu podnikatelské střední třídy. Indická vláda plánuje zachovat tempo růstu kolem 9% alespoň do roku 2017. Střední indická třída zahrnuje minimálně 300 milionů lidí. O indický trh už nastal vážný boj. Rusové zde mají soupeře nejen v USA, ale i ve Francii.

Strategické partnerství Ruska a Indie se obnovuje. Objem obchodního obratu se blíží průměrné hranici 10 miliard dolarů. Existuje však velká konkurence, například se strany Francie v jaderné energetice. Pro ni znamená kontrakt za 9,3 miliardy dolarů také pracovní místa. Francie rovněž plánuje rekonstrukci indických stíhaček Mirage (51 kusů) a ráda by Indii dodala 126 polyfunkčních stíhaček a 200 vrtulníků.

Prezident Ruska má v průběhu své návštěvy podepsat dohodu o spolupráci obou zemí o výrobě stíhačky pátého pokolení. Je  možné, že perspektiva vlastnictví hypermoderního letadla uklidní část indické elity, která je znepokojena „geopolitickou expanzí Číny“.

Deset let strategického partnerství Ruska a Indie upevnilo snahu Moskvy učinit konečnou čáru za epochou Jelcina, odpoutat se od provinčního schématu světové politiky, která nenachází misto mezi energicky se rozvíjejícími gigantickými zeměmi Východu.

V současné světové politice se uplatňují tři roviny vztahů mezi státy: strategické spojenectví, strategické partnerství a dobré sousedství. Coby indolog s praktickou zkušeností bych rád viděl vzkříšenou "sovětskou" úroveň spojeneckých vztahů mezi Ruskem a Indií. Jenže ty asi v současném světě nejsou možné. Vždyť i Rusko, stejně jako Indie, diverzifikuje svoji zahraničně-politickou strategii.

V prvním desetiletí 21. století se Rusko vrátilo mezi státy, které mají dlouhodobé zájmy na Západě i na Východě, v Evropě i v Asii.

Převzato z Fondsk.ru


***


Katar investuje miliardy dolarů do německé ekonomiky

Prosinec 17, 2010

Informoval o tom Financial Times Deutschland. Investice půjdou především do IT technologií a do malých a středních německých podniků. Katar už je jedním z akcionářů Porsche (10%) a VW (17%).

V prosinci pořídil Katar 9,1 % akcií v německé stavební společnosti Hochtief, aby ji zachránil před pohlcením španělským stavebním gigantem ACS.

Podle katarského ministra financí budou jejich investice  výhodné pro obě strany. Německé malé a střední firmy, dosud zaměřené na evropský trh, dostanou možnost rozšířit okruh klientů. Hochtief může mít zakázky při budování sportovních objektů a infrastruktury pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 v Kataru. Katar naopak počítá se získáním německých know-how nezbytných pro modernizaci ekonomiky a dalších výhod.

Převzato z Lenta.ru

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments