Svět ruskýma očima 6
Svaz vyhnanců opět hledá "viníka války"

Září 09, 2010

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Erika-steinbach-2007-ffm001.jpg/220px-Erika-steinbach-2007-ffm001.jpgErika Steinbachová, poslankyně Bundestagu a předsedkyně Svazu vyhnanců, se snažila ve svém prohlášení přenést vinu za rozpoutání 2.světové války na Polsko. Skandál se udál na zasedání parlamentní frakce CDU v Berlíně 8. září. Obrátila se na státního tajenníka pro kulturu Bernda Neumanna s tím, že špatně hájí zájmy deseti milionů Němců vyhnaných po roce 1945 ze zemí východní Evropy, které hájí Svaz vyhnanců. Řekla: „Bohužel nemohu nic změnit na tom, že Polsko už v březnu 1939 začalo mobilizovat.“ Dodala, že nacistické Německo sáhlo k analogickým opatřením mnohem později. Spolustraníci, kteří nejsou nakloněni revanšismu, obvinili představitelku z pokusu o přesunutí části viny za rozpoutání války na Polsko.

Skutečnost je taková, že před tím, než Hitler napadl Polsko, nechal zinscenovat přepadení radioastanice v pohraničním městě Gliwice polskými vojáky. Byli to však Němci oblečení v polských uniformách. Hitler potom událost použil jako záminku k přepadení Polska, čímž byla zahájena 2.světová válka.

Autor článku Vadim Truchačev uvádí, že případ se Steinbachovou není v poslední době ojedinělý. Arnold Telg, jeden z činovníků Svazu vyhnanců řekl, že válka dala Polsku, Československu, SSSR i jiným zemím záminku, aby se zbavili německých menšin na svém území. Další z činovníků otevřeně řekl, že válka měla několik otců. Tato prohlášení zřetelně vyjadřují revanšizmus. Přitom je učinili členové vládní strany CDU. Z Německa i ze zahraničí přišly protesty.

Trochu historie: V Německu žijí Němci vysídlení po roce 1945 z různých zemí. Z Polska jich bylo vysídleno 4miliony, z Československa 3 miliony, další z kaliningradké oblasti Ruska, z Jugoslavie. Společně se sdružili do Svazu vyhnanců. Názory jejich představitelů jsou obdobné jako ty, které zde zazněly. Tito lidé jsou zastoupeni ve všech hlavních německých stranách, avšak nejvíce v CDU a v jeho stálém partnerovi CSU, pracují v Bundestagu i v Evropském parlamentu. Činnost Svazu vyhnanců otevřeně podporoval bavorský ministerský předseda Stoiber. Vysídlení bylo zakotveno v dokumentech Postupimské konference a je integrální součástí výsledků 2. světové války. Přesto přetrvávají iniciativy, jejichž cílem má být změna. V Německu bylo vybudováno Muzeum vyhnanců, což odsoudil jak prezident Kaczyński, tak prezident Klaus. Ti v něm vidí snahu o přezkoumávání výsledků války.  Bohužel v CDU-CSU se tyto skandály opakují a to, že představitelé Svazu vyhnanců od nich neupouštějí je důkazem, že se revanšismu nevzdávají.

Převzato z Pravda.ru


***

Rýsuje se možnost osy Moskva – Ankara – Řím?


Září 12, 2010

http://eafjd.eu/IMG/rubon31.jpgV článku Vladislava Guleviče se konstatuje, že Turecko vyřadilo Rusko ze seznamu zemí – potenciálních nepřátel. Turecko je jedním z klíčových středomořských států. Středomořská oblast, coby dávný geostrategický uzel, umožňující kontrolovat pobřeží tří kontinentů, má na svém území 11 amerických vojenských a námořních základen (Španělsko, Portugalsko, Itálie a Turecko). Británie se opevnila na Gibraltaru a učinila z něj základnu NATO. Zabrala a kontroluje tak šíji spojující Středozemní moře s Atlantikem. Turecko je plně kontrolováno Washingtonem. Je klíčové pro dohled Spojených států na celý jih Ruska. V dobách Sovětského svazu bylo záminkou k nepřátelství Turecka k SSSR  sovětské nebezpečí a podpora Kurdů se stranyMoskvy. To později padlo. Amerika přišla s projektem Velkého Blízkého východu a to se dotýká Turecka bezprostředně. Je to v jeho sousedství. Také americké reorganizace na naftu bohatého Kurdistánu se plně dotýkají Turecka. Případné zřízení samostatného kurdského státu v severním Iráku přímo ohrožuje tureckou bezpečnost. Na jeho území žije totiž osmnáct až dvacet milionů Kurdů, kteří prahnou po svém spojení se šesti miliony iráckých Kurdů.

Turecko je schopné provádět aktivní politiku v regionu. Jeho armáda má více než 600 tisíc příslušníků, je po USA největší v NATO a vůbec největší v Evropě. Turecko je rovněž dobře vyzbrojené a jeho politické vedení se stále více odklání od podřízenosti USA i od připojení k EU. Má obavy, že připojením k EU by ztratilo svůj muslimský charakter a svoji kulturu.

Hegemonistická Amerika je podrobena kritice nejen v Turecku. Italský Institut pro studium geopolitiky a souvisejících dosciplin předložil italským představitelům návrh zahraniční doktriny Středomoří s úvahou o možném sblížení Ankary s Moskvou. Italové rovněž promýšlejí roli středozemního lídra, kde soupeřem pro ně může být Francie, avšak sedm amerických vojenských základen na jejich území jim svazuje ruce. Itálie je nucena své zájmy podřizovat zájmům USA.

Význam geopolitické osy Ankara – Moskva už viděl Mustafa Kemal. Vzkříšení této tradice je možné obzvláště tehdy, kdyby k němu byla svolná i jedna z evropských středomořských zemí. Potom by se ve Středomoří mohla ustavit rovnováha sil.

Převzato z Fondsk.ru

 

***

Kniha bývalého amerického agenta Anthony Schaeffera – nebezpečí pro Pentagon

Září 11, 2010

Dle amerických médií hodlá Pentagon skoupit  veškerý náklad knihy bývalého vojenského špiona, aby odvrátil nový únik tajných informací o válce v Afghánistánu. Podle Pentagonu by vydání knihy způsobilo vážnou újmu národní bezpečnosti. Kniha s názvem „Operace Temné srdce“ obsahuje mimo jiné jména agentů a popisy tajných operací.

Převzato z Rbc.ru


***

Generál Parvíz Mušaraf  se chystá opět převzít moc v Pákistánu

Září 11, 2010

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Pervez_Musharraf_2004_(square).jpgMušaraf oznámil, že formuje novou politickou stranu a plánuje bojovat o vládu v nadcházejících volbách v roce 2013. Nyní jako důchodce žije v Londýně, kde poskytl rozhovor BBC a řekl, že hodlá zaujmout křeslo předsedy vlády nebo prezidenta. Kdysi se zmocnil vlády vojenským převratem a byl jedním ze stěžejních spojenců USA v oblasti. Američanům dopomohl k úspěšné vojenské akci proti Talibánu v Afghánistánu. V současnosti má v Pákistánu nízkou přízeň obyvatel, avšak podle svých slov chce pozvednout Pákistán ze tmy a posílit sebevědomí jeho občanů.

Převzato z Top.rbc.ru


***

Ruská federace a Ukrajina jednají o dodání motorů pro bezpilotní bombardéry

Září 11, 2010

Ruský výrobce bezpilotních bombardérů koncern Vega a ukrajinská společnost Motor Sič jednají o dodákách motorů pro bezpilotní bombardéry. Dosud tato společnost vyrábí motory pro 11 států světa, dvanácté má být Rusko. Vega vyvinula a dodala ruské armádě dva typy bezpilotních komplexů, jeden pro špionáž a druhý pro vyhledávání cílů. Bezpilotní bombardéry nové generace dosud v ruské armádě nejsou.

Převzato z Rian.ru


***

Dmitrij Medveděv: Rusko bude pokračovat ve spolupráci s Íránem


Září 11, 2010

Přestože mnohé státy přijaly opatření proti Íránu, hodlá Rusko ve spolupráci s ním pokračovat a rozvíjet ji podle právních norem. Medveděv o tom hovořil na Světovém politickém foru v Jaroslavli. Řekl: „Náš úkol je v tom, abychom pomohli Iránu zaujmout důstojné místo pod sluncem.“  Veškeré přijaté sankce proti Tehránu neznamenají podle Medveděva, že by se Rusko mělo zříci spolupráce s ním, přičemž vyslovil naději, že Írán bude sám respektovat své mezinárodní závazky.


Převzato z Fondsk.ru


***

V hotelu v Kodani byla odpálena bomba

Září 10, 2010

V kodaňském hotelu Joergensen v centru města byla dne 10. září odpálena bomba. Údajně se jednalo o slabý výbuch a nikdo nebyl zraněn. Po výbuchu zajali v blízkosti hotelu v parku osobu, která měla zraněný obličej a ruce. Na těle měla výbušné zařízení, které jí bylo odňato a zneškodněno. Pravděpodobně se nejednalo o Dána. Nevědělo se, jedná-li se o terorismus nebo o akci choromyslného.

Převzato z Lenta.ru0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments