Svět ruskýma očima 7
Do konce tohoto roku navštíví ruský prezident Polsko

Září 14, 2010

File:Dmitry Medvedev official large photo -5.jpgDo konce roku 2010 navštíví ruský prezident Medveděv Varšavu. Stane se tak na pozvání polského prezidenta. Polsko připravuje balík dohod, který má být podepsán. Polský prezident řekl deníku Politika, že jeho snem je prohloubení procesu sbližování s Ruskem. 6. srpna na inauguraci ruského velvyslance oznámil, že Polsko je připraveno na polsko-ruském sbližování spolupracovat. Prohlásil: „Bez spolupráce s Ruskem nebude stabilní rozvoj.“

Převzato z Fondsk.ru

 

***

 

Gruzie nastartovala pětidenní "právní válku"

Září 14, 2010

Georgia_south_ossetia36sff_mosb101_

13. září zahájil Mezinárodní soud v Haagu přezkoumávání žaloby Gruzie na Rusko ve věci událostí za posledních 17 let v Abcházii a Jižní Osetii. Slyšení bude trvat 5 dní. Dokument podaný v Haagu má halasný název „O aktech etnické čistky na suverenním území Gruzie od roku 1993 do roku 2008“.

V žalobě se píše: „Rusko napomáhalo krutým etnickým čistkám Gruzínů separatistickými silami Abcházie a Jižní Osetie zajištěním zbraní, žoldnéřů a přímou vojenskou invazí ozbrojených sil Ruska, což bylo příčinou rozsáhlého násilí proti civilistům Gruzie.“ Tbilisi vyzývá soud, aby zavázal Rusko nepodporovat vlády Abcházie a Jižní Osetie, zrušit tam vojenské základny a kompenzovat Gruzii a jejím občanům způsobenou újmu.

Za Gruzii je v Haagu přítomna ministryně spravedlnosti a náměstkyně ministra zahraničí. Autorem žaloby je profesor kanadské Montrealské univerzity Makgril Pajam Ahavan, který je v Haagu rovněž přítomen. Za ruskou stranu se účastní ředitel právního oddělení ministerstva zahraničí a velvyslanec Ruska v Nizozemí. Krom toho budou na ruské straně vystupovat zahraniční obhájci.

Podle autora článku V. Truchačeva Rusko vysvětluje, že žaloba byla podána poté, co se ukázalo, že gruzínská vojenská avantýra selhala. Stát, který konflikt spískal, se staví do pozice oběti tohoto jím zahájeného střetnutí. Podstata je v tom, že Gruzie iniciovala umělý soudní případ, jehož cílem je odvést pozornost veřejnosti od svého vlastního hrubého porušení práva.

Argumenty Gruzie jsou pochybné. Například Rusko jako stát nebylo vůbec účastno v gruzínsko-abcházské válce v letech 1992 až 1993, tudíž nenese za události odpovědnost. Během války v Jižní Osetii nevydalo Rusko ani jeden dokument, kterým by byla porušována národnostní práva Gruzínců. Zato v Gruzii došlo k porušení práv Osetinců a Abcházců. Jednak se omezovalo užívání jejich jazyka, dále byla zrušena autonomie obou republik v rámci Gruzie a zavíraly se školy, které vyučovaly v jejich jazyce. Obě války, o kterých je řeč, zahájila Gruzie. Gruzínští vojáci byli viděni při vraždění civilistů v Abcházii i Jižní Osetii. Gruzínci rovněž mají na svědomí postřílení ruských příslušníků mírových sil v noci ze 7. na 8. srpna 2008.

Jednoduše řečeno, Gruzie chce svalit svou vinu na jiného. Avšak nejen Saakašvili pořebuje zakrýt pravdu. Jeho západní spojenci, kteří jej vyzbrojovali a ideologicky podpořili, také.

U Haagského soudu se často stává, že agresoři vyjdou bez trestu.

Je možné, že Rusko podá protižalobu.

Převzato z Pravda.ru

 

***

 

Zastavení Golfského proudu zmrazí Evropu

Září 16, 2010

File:Golfstream.jpgPolští meteorologové předpovídají, že nadcházející zima může být v Evropě jednou z nejkrutějších za poslední tisíciletí. Podle nich může zima 2010/2011 přinést ve východní Evropě průměrné teploty +3 stupně Celsia a v západní Evropě 2 až 2,5 stupňů Celsia. Očekávané silné mrazy však nemají být provázeny větším množstvím sněhu, ale právě naopak. To bude mít nepříznivé důsledky na ozimé kultury i na živočichy.

Příčinu předpokládaného ostrého ochlazení v zimních měsících lze přičíst tomu, že teplé golfské proudění se v posledních letech zpomaluje. Podle polských výzkumníků se jeho rychlost za posledních několik roků zpomalila na polovinu. Výsledek zpomalení prý už mohou pociťovat ve Skandinávii.

Naproti tomu většina amerických výzkumníků v oboru chování Golfského proudu ubezpečuje, že za posledních 18 let se naopak stal mocnějším a teplejším. Potvrzují to i satelity NASA. Krom toho ani američtí ani ruští klimatologové neobjevili u severního pólu významné oteplení vzduchu. Předpověď polských vědců tedy předpokládá, že globální oteplení již je skutečností.

Proto autor článku radí připravit se, ale nepanikařit. Ono se to nějak vyvrbí.

Převzato z Pravda.ru

 

***

 

Neradostné ukazatele ekonomiky USA by se mohly stát ještě neradostnějšími

Září 17, 2010

photo

President Obama je přesvědčen, že Amerika dokáže překonat důsledky nejvážnější krize od dob velké deprese.

Statistické údaje: V USA byl v roce 2009 počet lidí žijících v bídě 14,3 %  oproti 13,2 % v roce 2008. Počet lidí bez zdravotního pojištění se v roce 2009 zvýšil na 16,7 % (50,7milionu osob) oproti 15,4 % v roce 2008. Obama to komentoval tak, jakoby tyto hodnoty ukazovaly, že tak velká recese nevedla k nikterak velkému propadu úrovně blahobytu rodin. Zásluhou antikrizového balíku opatření a dalších programů v oblasti daní a finanční podpory pracujících rodin a především těch nejbědnějších, byly miliony Američanů v lońském roce zachráněny od bídy.

Podle Obamy zvláště díky programu zdravotního pojištění dětí se počet nepojištěných osob v USA nezvýšil.

Uznal sice, že výsledky nejsou uspokojivé a že práce Ameriky teprve začala, ale prohlásil, že administrativa bude pokračovat v činnosti ke zlepšení vzdělávání a investování do zásadně důležitých infrastrukturních projektů. (z takových prohlášení se moc nedozvíme – pozn. překl.)

„Přes všechny obtíže nepřestávám čerpat elán z přičinlivosti a optimismu amerických pracujících, a jsem přesvědčen, že vyjdeme z této bouře s daleko silnějším hospodářstvím,“ řekl Obama.

Převzato z Rian.ru


Foto: zdroj

***

 

Turecko nastupuje na všech frontách

Září 17, 2010

Turecko v poslední době projevuje neobvyklou zahraničně politickou aktivitu. Nyní se může cítit být ústřední zemí v nové mezinárodní organizaci  – Výboru pro spolupráci tureckojazyčných zemí. Nová organizace se ustavila v Istanbulu 16. září za účasti představitelů Ázerbajdžánu (Alijev), Kazachstánu (Nazarbajev), Kyrgyzstánu ((Otunbajeva) a Turkmenie (Berdymuhamedov). Přítomen nebyl šéf posledního z tureckojazyčných států, uzbecký Karimov. Sekretariát nové organizace vede bývalý turecký velvyslanec v Rusku Chalil Akinči. Organizátoři předpokládají, že nová organizace pomůže mezi svými členy upevnit politické, ekonomické a kulturní vztahy. Je jasné, že Turecko se snaží vytvořit své vlastné geopolitické centrum.

Článek V. Truchačeva udělal inventuru tureckých zahraničních iniciativ  s tím, že většinou se jim nepovedly.

K ustavení nové organizace se vyjadřuje německý odborník Alexander Rahr. Některé jeho myšlenky: Na planetě se formují nová střediska moci. Jedním z nich je Turecko, které je vedle Ruska černomořskou velmocí. Má snahu těžit ze své strategické polohy, která z něho činí most mezi křesťanským a muslimským světem a energetickou spojnici mezi zdroji a příjemci surovin. Chtělo by kontrolovat toky přírodních surovin, na které jsou předmětné země velmi bohaté.

Rusko se nemusí obávat vlivu Turecka v bývalých republikách SSSR. Kazachstán a Uzbekistán daly najevo, že přátelství s Tureckem má své mantinely. Jediná země v souznění s Tureckem je Ázerbajdžán. Turecko není ve střední Asii pro Rusko soupeřem.

Rusko a Turecko mnohé spojuje. Turecko například odmítá výstavbu nové americké vojenské základny na pobřeží Černého moře v Rumunsku. Turci mají své zájmy v Abcházii a možná není daleko doba, kdy Turecko tuto zemi uzná.

Evropská unie se v této době o Turecko málo zajímá, ale mýlí se. Turecko se stává stále nezávislejší zemí a dokáže řešit své problémy. K EU ochladlo.

Převzato z Pravda.ru

 

***

 

Terorista z Kodaně se chtěl mstít za urážku proroka Mohameda

Září 17, 2010

Police suspect terrorist background to Copenhagen blast

Pravděpodobně Čečenec, který způsobil v hotelu v Kodani výbuch, chtěl teroristickým aktem pomstít karikatury proroka Mohameda publikované v dánském tisku. Hodlal dopisem poslat do redakce časopisu Jyllands-Posten výbušné zařízení. Jedná se o dvacetičtyřletého boxera žijícího v Belgii. Výbuch se udál na toaletě hotelu a došlo k němu nechtěně. Zákeřný atentátník (zloumyšlennik) právě dokončoval montáž bomby, když nastal výbuch.

Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments