Svět ruskýma očima 8Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle a jeho životní druh vstoupili v manželský svazek

 

Září 17, 2010

Druhým z manželů se stal sportovní manažer Michael Mronz. Na všetečné otázky novinářů sdělil tiskový tajemník FDP, (jejímž je Westerwelle předsedou) a zároveň zástupce německého ministerstva zahraničí:  „Ministr zahraničí a M.Mronz toto považují za svoji osobní věc.“ Jednu z prvních gratulací novomanželé obdrželi od Angely Merkelové.


Převzato z Deutsche Welle


***

Chavez odmítl pustit do Venezuely nového velvyslance USA

Září 18, 2010

Stalo se tak v odpověď na prohlášení Obamy, že Bolívarská republika patří k zemím nedostatečně bojujícím proti výrobě a šíření narkotik. Obvinil jak Venezuelu, tak Bolívii a Myanmar, že během minulých dvanácti měsíců neplnily své povinnosti týkající se mezinárodních protidrogových dohod.

Chavez odmítl přijmout nově jmenovaného velvyslance Larry Palmera a potvrdil, že je připraven na vyhoštění velvyslance Venezuely z USA. Do TV řekl: „Jestli se oni (USA) rozhodnou vyhostit našeho velvyslance, nechť tak bude. Jsme nezávislí a nebudeme trpět takovýto imperátorský výpad. Yankeové, jděte fomů.“

Palmer se provinil již dříve, když na dotazy ve speciální anketě  odpověděl v tom smyslu, že bojový duch venezuelské armády je nevysoký a že na Venezuelu má stále větší vliv Kuba. Tyto odpovědi znechutily jak představitele venezuelské armády, tak ministra obrany Venezuely.

Převzato z Fondsk.ru


***

Turecké referendum a súfijský islám made in USA

Září 19, 2010

Projekt nové reformy R. Erdogana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje předpokládá zbavení turecké armády privilegií, která měla v posledních desetiletích, a dále změnu soudního systému tak, aby byl pod kontrolou státu. V tureckém referendu dostala reforma 58 % hlasů s tím, že podle ankety polovina dospělých neví, co obnáší 26 bodů předložené reformy. Podle listu Guardian 20 % tureckých respondentů sdělilo, že chtějí za své hlavní partnery země Blízkého Východu a jen 13 % by si přálo orientovat se na EU. Ještě loni byly výsledky přímo opačné. V obratu zřejmě sehrály roli události kolem nedávného napadení „flotily svobody“ a hájení zájmů Íránu Tureckem.

Představitel turecké opozice Mehmet Perinçek pozoruje, že vládnoucí strana při referendu porušila zákon a využila všechny možnosti státu k prosazení svých stranických cílů. Těmi je změnit soudní struktury státu tak, aby odpovídaly její politické ideologii a aby nad soudnictvím dosáhla kontrolu. Podle Perinçeka slouží výsledky referenda plánům USA, které předpokládají v Turecku občanskou válku, vyvolanou proamerickou vládou a kurdskými separatisty.

Výsledky referenda vyvolaly kladný ohlas Washingtonu, který podporuje snahu Turecka dostat se do EU. Značnou roli sehrál i súfijský islám, který je trumfovou kartou Erdoganovy strany. Současnou verzi tureckého islámu inspiroval Fetullah Gülen, který otevřel stovky islámských škol v Asii a Africe. Leonid Savin v článku rozebírá roli F. Gülena, která přesahuje hranice Turecka. V minulosti byl Gülen v Turecku obviněn, že se snaží vybudovat islámskou elitu, která prostřednictvím pronikání do řídících struktur postupně formuje nový model státu a potlačuje občanské ideály stanovené Atatürkem. V roce 1998, kdy byl obviněn ze snahy o svržení současného režimu, emigroval do USA. Když přišla k moci Strana spravedlnosti a rozvoje byl obvinění zproštěn. V současném Turecku jsou s Gülenovým hnutím svázáni mnozí státní funkcionáři. Gülenovo hnutí představuje návrat k súfijskému islámu, který byl v této zemi již téměř zaniklý.

Bývalá spolupracovnice FBI Sibyla Edmons tvrdí, že Gülenovy školy jsou dobře skrytými oporami CIA a jsou využívány při operacích na různých místech světa. Sám Gülen má snahu vybudovat nové osmanské imperium zahrnující Balkán, arabský východ, Ruskou federaci a Střední Asii, tedy území od balkánského pohoří až po Velkou čínskou zeď. Gülen, který je materiálně podporován CIA (dle jeho bývalého poradce), je kritizován za jeho politiku asimilace etnických skupin v Turecku.

Američané se všemi možnými způsoby snaží udržet Turecko ve svojí sféře vlivu, jako tomu bylo za dob SSSR. Žurnalista Stephen Kittser ve své knize  Reset: Írán, Turkey and America’s Future představil myšlenku vytvoření strategického  trojúhelníku USA – Írán – Turecko jako hlavní opory budoucího světového pořádku. Pro Rusko by to znamenalo vážnou ránu, USA by kontrolovaly celou jižní část Eurasie s jejími největšími světovými zdroji paliv. Nemělo by se zapomenout, že Erdogan je spolupředsedou amerického projektu „Velký Blízký východ“, jehož cílem je radikální překreslení politické mapy Eurasie. Jenomže Turecko má dvě bolavá místa: Severní Kypr a Kurdy, což může být využito Moskvou.

Turecko je velmi závislé na dovozu surovin, nemá ani paliva, ani vzácné kovy, a má asymetrickou politiku k východním sousedům Armenii, Ázerbajdžánu, Iráku a Íránu. S Moskvou má již uzavřené transakce v jaderné energetice a určité obchodně-ekonomické vztahy. Moskva by také mohla tlačit ve vojensko-technické spolupráci. Co se týká terorismu, jsou mezi oběma státy určité rozpory. Na území Turecka se totiž ukrývají čečenští separatisté a přes Turecko se částčně dostává podpopra severokavkazským bojovníkům. Ankara odmítá konstruktivní dialog s Moskvou s odůvodněním, že v Ruské federaci našli azyl separatističtí turečtí Kurdové.

V případě, že nedojde ke zlepšení vztahů s Tureckem, hrozí, že Rusko samo se stane objektem tureckého vlivu, neboť nyní se stal oficiální doktrinou Ankary neoosmanizmus. Do sféry neoosmanizmu je zahrnován Krym, jižní i severní Kavkaz, Střední Asie, Blízký východ a severní Afrika. Pokud Turecko nebude patřit k „Evropě“, potom rychlý růst jeho populace bude podporou jeho expanze na sever a severovýchod.

Převzato z Fondsk.ru


***

Do Německa přesídlili bývalí vězni z Guantanama

Září 16, 2010


Dva bývalí vězni z Guantanáma, kteří tam byli vězněni za údajný terorizmus od roku 2002 a jimž nebylo sděleno žádné obvinění, jsou nyní v Německu. Ubytovali se v Hamburku. První z nich je třicetičtyřletý občan Palestinské autonomie  a druhý třicetipětiletý Sýřan. První z nich nemá být pod policejním dohledem, o druhém nejsou podrobné informace. Německo přislíbilo Obamovi přijetí vězňů z Guantanama v roce 2010, přičemž Obama o tuto službu žádal již v roce 2006. Německá veřejnost ve své velké části přijetí těchto lidí odmítala, rovněž tak prominenti strany CDU. Přesto byl dán souhlas k přijetí dvou osob, a to namísto tří požadovaných USA.

Převzato z Lenta.ru


***

V Rudém moři byla zjištěna loď – přízrak naložený drogami

Září 19, 2010

Poblíž egyptského přístavu Suez byla pozorována neoznačená obchodní loď, která představovala nebezpečí pro provoz. Pohraničníci, kteří na loď vstoupili, nenalezli posádku, zato našli náklad konopí a 2,5 tuny chemických narkotik v hodnotě asi 600 tisíc dolarů.

Převzato z Fondsk.ru


Foto: zdroj 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments